شناسه خبر : 17852 لینک کوتاه

یاهو به مقابله با جاسوسی می‌رود

جنگ مایر

پس از فاش شدن کنترل و نظارت سازمان امنیت ملی ایالات متحده بر خطوط فیبرهای بین‌المللی خصوصی که مراکز داده‌های شرکت‌های گوگل و یاهو را به هم مرتبط می‌کند، گوگل تلاش کرد انتقال اطلاعات را در مراکز داده‌های داخلی ایمن کند و جلوی چنین کنترل‌هایی را سد کند.

پس از فاش شدن کنترل و نظارت سازمان امنیت ملی ایالات متحده بر خطوط فیبرهای بین‌المللی خصوصی که مراکز داده‌های شرکت‌های گوگل و یاهو را به هم مرتبط می‌کند، گوگل تلاش کرد انتقال اطلاعات را در مراکز داده‌های داخلی ایمن کند و جلوی چنین کنترل‌هایی را سد کند. اکنون شرکت یاهو نیز اعلام کرده طرحی در دست دارد که دسترسی به اطلاعاتش را که بین مراکز داده رد و بدل می‌شود در اوایل سال آینده ایمن‌تر خواهد ساخت. «ماریسا مایر» مدیرعامل یاهو در نوشته‌ای که در سایت یاهو منتشر شده تصریح کرد یاهو هرگز به سازمان امنیت ملی آمریکا و هیچ سازمان دولتی دیگری اجازه دسترسی به اطلاعات و داده‌هایش را نخواهد داد. یاهو پیش از این هم اعلام کرده بود که از هشتم ژانویه از سرویس امنیتی تازه‌ای (SSL) برای حفاظت از ای‌میل‌هایش استفاده خواهد کرد. گوگل نیز برای سیستم جست‌وجوی خود از پاییز سال جاری سیستم امنیتی تازه‌ای گذاشت که جست‌وجوهای هر فرد را غیرقابل دسترس و پنهان می‌کند. گوگل همچنین از سال 2011 از سرویس SSL برای افرادی که در سرویس‌های این شرکت اینترنتی ثبت‌نام می‌کنند و وارد می‌شوند استفاده می‌کند.
شرکت یاهو نیز برای رمزگذاری رد و بدل اطلاعات بین مراکز داده‌اش از ماه مارس 2014 از سرویس امنیتی SLL استفاده خواهد کرد که به طور همزمان و در یک چارچوب همه وب‌سایت‌های این شرکت را پوشش می‌دهد. مایر همچنین گفته که یاهو همکاری نزدیکی با دیگر شرکای سرویس‌دهنده پست الکترونیک بین‌المللی خواهد داشت تا اطمینان دهد که پست‌های الکترونیک همکار با یاهو همگی از پروتکل امن انتقال اطلاعات (HTTPS) استفاده می‌کنند.
این اقدام امنیت کاربران یاهو را افزایش خواهد داد اما مساله این است که این کار پس از آن انجام می‌شود که آشکار شد وب‌سایت‌های شرکت یاهو و رد و بدل اطلاعات در مراکز داده‌های این شرکت یکی از بزرگ‌ترین منابع جمع‌آوری اطلاعات برای سازمان امنیت ملی ایالات متحده بوده است. این اطلاعات را پیمانکار سابق این سازمان یعنی ادوارد اسنودن افشا کرده است.
ماریسا مایر مدیرعامل یاهو در نوشته وبلاگی خود در یاهو گفته ما سال‌هاست سخت کار می‌کنیم تا اعتماد کاربران خودمان را به دست آوریم و اکنون باید برای حفظ این اعتماد بجنگیم. او می‌نویسد: «همان‌طور که می‌دانید در طول شش ماه گذشته گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد دولت آمریکا مخفیانه به اطلاعات کاربران شرکت‌های فناوری اطلاعات از جمله یاهو دسترسی داشته و این کار را بدون اطلاع این شرکت‌ها انجام داده است. من باید بر آنچه پیش از این هم گفته‌ام تاکید کنم که یاهو هرگز اجازه دسترسی به مراکز داده‌هایش را به سازمان امنیت ملی آمریکا یا هیچ سازمان دولتی دیگری نداده است، هرگز. هیچ چیز برای ما مهم‌تر از این نیست که از حریم خصوصی کاربران‌مان محافظت کنیم. به همین خاطر اعلام کردیم که سرویس ای‌میل یاهو را با استفاده از سرویس پروتکل امن انتقال اطلاعات و رمزگذاری از هشتم ژانویه آینده ایمن‌تر خواهیم کرد. امروز نیز اعلام می‌کنیم که این سرویس امن را برای تمامی محصولات و سایت‌های وابسته به یاهو استفاده خواهیم کرد. به طور مشخص تا پایان سه‌ماهه اول 2014 تمام اطلاعاتی که بین مراکز داده یاهو رد و بدل می‌شود رمزگذاری خواهد شد. همچنین تا همین زمان به همه کاربران یاهو گزینه رمزگذاری تمام داده‌هایی که به یاهو می‌دهند یا از آن می‌گیرند ارائه خواهد شد و در نهایت ما همکاری نزدیکی با دیگر شرکای بین‌المللی خودمان در حوزه ای‌میل خواهیم داشت که آنها نیز از سرویس پروتکل امن انتقال اطلاعات استفاده کنند. ما پیش از این هم اعلام کرده بودیم که ما به طور مداوم توانایی خودمان برای محافظت از حریم خصوصی و اطلاعات کاربران‌مان را ارزیابی می‌کنیم. ما قدردان اعتماد کاربران‌مان هستیم.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها