شناسه خبر : 1754 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

حذف ثبت سفارش تسهیل کننده نیست

مطلقاً نمی‌توان با حذف ثبت سفارش مخالفت کرد اما نادیده گرفتن تبعات و آثاری را که حذف آن در فرآیند تجارت خارجی کشور می‌گذارد نیز نباید نادیده گرفت.

محمدحسین برخوردار / عضو هیات رئیسه اتاق تهران

مطلقاً نمی‌توان با حذف ثبت سفارش مخالفت کرد اما نادیده گرفتن تبعات و آثاری را که حذف آن در فرآیند تجارت خارجی کشور می‌گذارد نیز نباید نادیده گرفت. تاکید می‌کنم زیرساخت‌های الکترونیک برای حذف مرحله ثبت سفارش از روند تجاری کشور وجود ندارد و اعلام حذف آن فقط گرهی به گره‌های قبلی اضافه می‌کند. فرآیند تجارت خارجی و به خصوص واردات در کشور طوری تعریف شده است که بانک‌ها، سازمان استاندارد، ادارات بهداشت، مخابرات و سازمان نباتات تماماً وصل به مرحله ثبت سفارش است و لازمه حذف مرحله ثبت سفارش این است که واردکننده خود مطلقاً بر جزییات واردات یک کالا در خصوص استاندارد، بهداشت و غیره اطلاعات کافی داشته باشد.
زمانی که واردکننده برای ثبت سفارش به اداره آن مراجعه می‌کند این اداره بلافاصله اعلام می‌کند کالا باید چه استانداردهایی را رعایت کند. اگر کالایی که بنا بر واردات آن است استانداردهایی را که از قبل مشخص‌شده داشته باشد به شبکه ثبت سفارش وصل می‌شود و پس از آن نیز شبکه ثبت سفارش واردکننده را به مرکز مبادله ارزی معرفی می‌کند. روند این پروسه به نحوی است که پس از اختصاص ارز مرکز مبادله ارزی واردکننده را به بانک‌های طرف حساب معرفی و سپس از بانک‌ها به گمرک ارجاع داده می‌شود.
نمی‌توان صراحتاً گفت ثبت سفارش در روند واردات کندی ایجاد می‌کند و حذف آن تسهیل‌کننده است. مسائل دیگری نیز در این بین بسیار مهم‌تر از ثبت سفارش است. به طور مثال برای تهیه یوان و یورو، واردکننده باید سه ماه در نوبت دریافت ارز مورد نیاز خود باشد. بنابراین از نظر من واحدهای وابسته به ثبت سفارش مشکل دارند و باید به فکر اصلاح آنها باشیم نه اینکه به یکباره به دنبال حذف و نابود کردن شبکه ثبت سفارش بود.
ادارات هر کدام وظایفی دارند که خود باید آنها را انجام دهند نه اینکه خود را به اداره دیگر وصل کنند، متاسفانه این اتفاق در مورد ثبت سفارش رخ داده و تمام ادارات وابسته به آن عمل می‌کنند. در مورد ثبت سفارش نیز چنین اتفاقی رخ داده است.
بنابراین خود این مرحله در روند واردات تاثیری نداشته و ما باید به دنبال حذف حواشی آن باشیم.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها