شناسه خبر : 17145 لینک کوتاه

جانت یلن، جانشین برنانکی می‌شود

بالاترین پست اقتصادی آمریکا برای یک زن

جانت لوییس یلن در روز ۱۳ آگوست سال ۱۹۴۶ میلادی متولد شد.

جانت لوییس یلن در روز ۱۳ آگوست سال ۱۹۴۶ میلادی متولد شد. او که یک اقتصاددان برجسته آمریکایی و استاد پیشین رشته اقتصاد در دانشگاه‌های مطرح آمریکاست از طرف اوباما رئیس‌جمهوری این کشور به عنوان رئیس فدرال‌رزرو پیشنهاد شد. پیش از این او به عنوان رئیس و معاون رئیس فدرال‌رزرو سان‌فرانسیسکو، رئیس هیات مشاوران اقتصادی کاخ سفید در دوران ریاست‌جمهوری بیل کلینتون و استاد بازنشسته دانشگاه برکلی کالیفرنیا مشغول به کار بوده است. در روز نهم اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی باراک اوباما رسماً او را به عنوان رئیس فدرال‌رزرو معرفی کرد و اگر کنگره به این کاندیدای پیشنهادی رئیس‌جمهور رای مثبت بدهد، او به عنوان جانشین بن برنانکی و اولین زنی که تاکنون به عنوان رئیس فدرال‌رزرو آمریکا کار کرده است، انتخاب می‌شود. این بالاترین پست اقتصادی است که به یک زن سپرده شده است و از این جهت اهمیت زیادی دارد. یلن در برکلین کالیفرنیا متولد شد. او فرزند آنا و جولیوس یلن است. پدرش یک پزشک آمریکایی بود. او مدرک کارشناسی خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه براون آمریکا در سال ۱۹۶۷ میلادی دریافت کرد و برای ادامه تحصیل ییل را برگزید و موفق شد در سال ۱۹۷۱ میلادی مدرک دکترای رشته اقتصاد را از این دانشگاه دریافت کند. از مهم‌ترین مسائلی که در زندگی این اقتصاددان اهمیت دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: او ریاست کنسول مشاوران اقتصادی کاخ سفید را بعد از جوزف استیگلیتز - برنده نوبل اقتصاد- بر عهده گرفت و به این مساله تایید کرد که جایگاه علمی و اقتصادی او بسیار رفیع و ارزشمند است. او توانایی بالایی در دوره حضورش به عنوان مشاور ارشد اقتصادی در کاخ سفید داشت و همین توانایی بالا بود که سبب شد بعدها به عنوان مشاور فدرال‌رزرو و همکار نزدیک برنانکی که اتفاقاً در بسیاری از مسائل هم با او هم‌عقیده بود، انتخاب شود و هم‌اکنون هم به عنوان اولین زنی که برای ریاست بزرگ‌ترین ارگان مالی و پولی آمریکا و اثرگذارترین ارگان اقتصادی دنیا کار می‌کند، برگزیده شود. یکی دیگر از مسائل مهم زندگی این اقتصاددان برجسته را می‌توان ازدواج او با جرج اکرلوف دانست. جرج اکرلوف یکی از برجسته‌ترین اقتصاددانان دنیاست که در سال ۲۰۰۱ میلادی موفق به برنده شدن نوبل اقتصاد شد. او در فعالیت‌های اقتصادی و مطالعات جانت بسیار اثر‌گذار بوده است و در بسیاری از حوزه‌های مطالعاتی این اقتصاددان برجسته آمریکایی می‌توان تاثیر تفکرات و دیدگاه‌های همسرش را دید. بنابراین برای شناخت این اقتصاددان آمریکایی هم باید گذری بر سال‌ها و دوره‌های شغلی‌اش داشت و هم اینکه اطلاعات کلی در مورد همسرش که به گفته شخص او اثرگذارترین فرد در زندگی‌اش است.

فهرست مشاغل و تالیفات او
مشاغل مهمی را که او در آنها مشغول به کار بوده است، می‌توان در فهرست زیر خلاصه کرد.
1974 میلادی، پژوهشگر در موسسه تکنولوژی ماساچوست
۱۹۷۱ تا ۱۹۷۶ میلادی، استاد‌یار دپارتمان اقتصادی دانشگاه هاروارد
1977 تا 1978 میلادی، اقتصاددان در بخش مالیه بین‌الملل و بخش مطالعات مالی و بازرگانی در بورد قانونگذاران سیستم فدرال‌رزرو
۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ میلادی، استاد اقتصاد در مدرسه علوم سیاسی و اقتصادی لندن
1980 تا 1985 میلادی، استادیار مدرسه بازرگانی هاس دانشگاه برکلی آمریکا
۱۹۸۵ تاکنون، استاد کامل در مدرسه بازرگانی هاس دانشگاه برکلی
1994 تا 1997 میلادی، عضو بورد قانونگذاران سیستم فدرال‌رزرو
۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ میلادی، رئیس هیات مشاوران اقتصادی کاخ سفید در دوره ریاست‌جمهوری بیل کلینتون
2004 تا 2010 میلادی، رئیس فدرال‌رزرو سان‌فرانسیسکو
۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ میلادی، معاون فدرال‌رزرو آمریکا و عضو هیات‌قانونگذاران فدرال‌رزرو
مشغله زیاد او در فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی مانع از کار علمی او نشده است. او کتابی در سال 2001 میلادی منتشر کرد که این کتاب «دهه بی‌نظیر، درس‌های اقتصاد کلان از دهه 1990 میلادی» نام دارد و این کتاب را با همکاری الن بلایندر تالیف کرده است. این کتاب او از طرف منتقدان کتاب‌های علمی در زمره برترین کتاب‌ها شناخته شده است و به بررسی دلایل مشکلات پیشین اقتصادی و درسی که برای بحران کنونی می‌توان از آن گرفت، پرداخته است. اما علاوه بر این کتاب او مقالات پژوهشی زیادی هم تالیف کرده که از جمله آنها می‌توان به «تداوم اهمیت آزاد‌سازی تجارت» اشاره کرد که در سال 1998 میلادی چاپ شده است. از طرف دیگر «روندها در نابرابری درآمد و پاسخ‌های سیاستی» نیز از دیگر تالیفات مهم او بود که در سال 1997 میلادی چاپ شد. وی در سال 1991 میلادی مقاله‌ای با همکاری همسرش جرج اکرلوف تالیف کرد که این مقاله «زیان‌های قانون رفتار دست راست در مدل‌های چرخه‌های تجاری چه اندازه است؟» نام دارد و از مهم‌ترین تالیفات اوست. او بارها برنده جوایز ارزنده علمی و تقدیر‌نامه‌های مهم در دنیا بوده است و عملکرد او در عرصه اقتصاد آمریکا به عنوان مشاور ارشد بن برنانکی هم در زمره موفقیت‌های او در عرصه شغلش محسوب می‌شود. رابرت اکرلوف پسر او هم‌اکنون به عنوان استاد اقتصاد در دانشگاه ورویک آمریکا مشغول به تدریس است و از نظر سطح پژوهشی هم در جایگاه بالایی قرار دارد.

جرج اکرلوف، همسر یلن
اکرلوف در ۱۷ ژوئن سال ۱۹۴۰ میلادی در آمریکا متولد شد و استاد اقتصاد دانشگاه برکلی آمریکاست. او در سال ۲۰۰۱ میلادی به همراه جوزف استیگلیتز و مایکل اسپنز برنده نوبل اقتصاد شد. او فرزند یکی از مخترعان و شیمیدانان مطرح آمریکایی بود. او که در دوره دبیرستان به عنوان دانش‌آموز برتر شناخته شده بود برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه ییل را برگزید و در سال ۱۹۶۲ میلادی مدرک کارشناسی خود را در این رشته دریافت کرد. او در سال ۱۹۶۶ مدرک دکترای رشته اقتصاد را از دانشگاه ام‌ای‌تی گرفت و به تدریس در مدرسه اقتصادی لندن مشغول شد. او مقالات علمی زیادی تالیف کرده است که از جمله آنها می‌توان به «هویت، اقتصاد و سازمان‌ها» اشاره کرد که در سال ۲۰۰۵ میلادی چاپ شده است. او در سال ۲۰۰۶ میلادی مقاله‌ای با عنوان «تفکراتی در زمینه گرم ‌شدن کره زمین» تالیف کرد. اکرلوف به دلیل مقاله علمی‌اش با عنوان «خودروهای دست‌دوم: بی‌ثباتی کیفیت و مکانیسم بازار» که در سال ۱۹۷۰ میلادی در فصلنامه اقتصادی آمریکا منتشر کرده است شناخته شده است. او در این مقاله به شماری از مشکلات عمده‌ای که می‌تواند به بازارهای موجود در فضای اطلاعاتی برابر آسیب وارد کند پرداخته است. این مقاله‌ای است که باعث شد تا اکرلوف برنده نوبل رشته اقتصاد شود. او در مطالعه اخیر خود به همراه راشل کرانتون که استاد اقتصاد دانشگاه دوک است به معرفی هویت اجتماعی برای مطالعات و تحلیل‌های رسمی اقتصادی می‌پردازد و حوزه مطالعاتی تازه‌ای با عنوان اقتصاد هویت را راه‌اندازی می‌کند. این حوزه جدید مطالعاتی تکیه بر دیدگاه‌های روانشناسی اجتماعی و شمار دیگری از رشته‌های علوم انسانی دیگر دارد و این دو اقتصاددان اعلام کردند که هر فرد تنها برای مصرف کالاها و خدمات مختلف ترجیحات متفاوتی ندارد بلکه ترجیحات آنها در زمینه نُرم‌های اجتماعی هم متفاوت است. از جمله این نرم‌های اجتماعی می‌توان به نظر افراد مختلف در مورد اینکه هر فرد باید چگونه عمل کند اشاره کرد. نرم‌های اجتماعی به هویت‌های اجتماعی افراد متصل هستند. ایده‌های اولیه این نظریه در مقاله‌ای با عنوان «اقتصاد و هویت» که در سال ۲۰۰۰ میلادی در فصلنامه اقتصادی آمریکا منتشر شد مطرح شده بود ولی با گذشت زمان این ایده‌های اولیه توسعه پیدا کرده است و به احتمال زیاد در آینده‌ای نه‌چندان دور به یک حوزه وسیع مطالعاتی در اقتصاد تبدیل خواهد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید