شناسه خبر : 16888 لینک کوتاه

بازار عراق را به راحتی واگذار نمی‌کنیم

همکاری‌‌های اقتصادی و تجاری ایران و عراق یکی از مولفه‌های توسعه روابط دو کشور است.

حسن کاظمی‌قمی/ دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق

همکاری‌‌های اقتصادی و تجاری ایران و عراق یکی از مولفه‌های توسعه روابط دو کشور است. خوشبختانه به دلیل ظرفیت‌های خوب در همکاری‌های دوجانبه و همچنین با توجه به اراده رهبران دو کشور برای توسعه مناسبات فی‌مابین و موقعیت ممتاز اقتصادی ایران ما شاهد روند رو به رشد مراودات تجاری دو کشور هستیم. عراق امروز به دلیل چهار دهه انحصار اقتصادی، جنگ و درگیری و فعالیت‌های تروریستی با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند و نیازمند کمک و همراهی ایران نسبت به بازسازی زیرساخت‌های اقتصادی‌اش است. مشترکات فراوان فرهنگی و مذهبی دو کشور نیز مزید علتی بر افزایش مناسبات تجاری و بازرگانی تهران و بغداد است. علاوه بر این مسوولان عراقی به جایگاه منطقه‌ای ایران واقف هستند و می‌دانند که ایران کم‌هزینه‌ترین، پایدارترین، کوتاه‌ترین و همچنین اقتصادی‌ترین مسیر برای ترانزیت کالاهای کشوری است که امروزه بیشترین نیازهای خود را از واردات تامین می‌کند. ایران و عراق در سال‌های اخیر مسیر پرفراز و نشیبی را در همکاری دوجانبه پیموده‌اند و به نظر می‌رسد عزم راسخی نیز برای ادامه مسیر دارند. با نگاهی اجمالی به آمارها مشاهده می‌کنیم که در سال 1383 میزان همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین دو کشور نزدیک به 730 میلیون دلار بود. این در حالی است که این میزان در سال 1391 از مرز 12 میلیارد دلار گذشت که خود گویای این واقعیت است که روند رو به رشد مناسبات اقتصادی همچنان به قوت خود باقی است. علاوه بر این، این موضوع نشان‌دهنده جایگاه مهم عراق در اقتصاد ایران و علاقه‌مندی دو کشور برای افزایش همکاری‌هاست. حجم 12میلیارد دلاری همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق دربرگیرنده تمامی زمینه‌های صادرات کالاهای غیرنفتی چون برق، سوخت، خدمات فنی‌ و مهندسی است. ما امیدواریم در سال جاری با همکاری همه‌جانبه مسوولان و مقامات دو کشور و همچنین بخش‌های خصوصی ایران و عراق این میزان را به 14 میلیارد دلار افزایش دهیم که آمار چهار‌ماهه نخست سال نشان‌دهنده موفقیت نسبی سیاست‌های اقتصادی ما در عراق است. البته در این میان هستند برخی جریانات که با انتشار اخبار غیر‌واقعی به دنبال تاثیرگذاری بر روند همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق هستند که استقبال مردم عراق از کالاهای ایرانی نشان‌دهنده عدم صحت این شایعات و مباحثی است که بر کیفیت نامطلوب محصولات ایرانی اصرار می‌ورزند. خوشبختانه در بخش مواد غذایی ذائقه عراقی‌ها همخوانی مناسبی با کالاهای ایرانی دارد و هر آنچه از سوی ایران صادر می‌شود با استقبال مردم عراق مواجه می‌شود. کیفیت مصالح ساختمانی ایران نیز که منطبق با استانداردهای جهانی است مورد توجه متخصصان و مهندسان پروژه‌های حوزه ساخت و ساز عراق قرار گرفته است. علاوه بر این قیمت‌های رقابتی کالاهای ایرانی با توجه به کاهش قابل توجه برابری نرخ ریال در برابر دلار موجب استقبال بیشتر از این محصولات در بازارهای عراق شده است.
آمارهای ارائه‌شده از سطح همکاری‌های دو کشور حاکی از آن است که نامرغوب بودن کیفیت کالاهای ایرانی امری به دور از واقعیت است. البته طبیعی است که برخی از رقیبان می‌خواهند با به راه انداختن شایعات بی‌اساس، بازار کالاهای ایرانی در عراق را از رونق بیندازند. از سوی دیگر بعضی از جریانات سیاسی نیز به دنبال تخریب وجهه جمهوری اسلامی ایران در عراق هستند که خوشبختانه هیچ یک از ترفندهای آنها نتوانسته است در اراده دو ملت برای افزایش همکاری‌ها تغییری ایجاد کند. این موضوع حکایت از آن دارد که ایرانی‌ها که با برنامه وارد بازار عراق شده‌اند به سادگی از میدان به در نمی‌شوند. هرچند که این شایعات بحث امروز و دیروز نیست و سال‌های متمادی است که برخی به دنبال ایجاد آشوب در روابط ایران و عراق هستند، اما رهبران و مقامات هر دو کشور و البته مردم ایران و عراق با تاکید بر لزوم رشد و توسعه همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور اهمیتی به این فضاسازی‌ها نمی‌دهند. حضور موفق ایرانی‌ها در پروژه‌های بخش انرژی عراق که نمونه بارز آن صادرات برق 1200 مگاواتی است، نشان‌دهنده خواست طرف عراقی برای همکاری با ایران است. احداث خط لوله گاز عراق با تکیه بر توان مهندسان ایرانی نیز از جمله دیگر موارد قابل اشاره است که نشان‌دهنده اعتماد عراقی‌ها به عملکرد مهندسان ایرانی است. طی سال‌های اخیر شرکت‌های ایرانی برای صدور خدمات فنی و مهندسی در بازار عراق حضور چشمگیری داشته‌اند و این روند همچنان نیز دنبال می‌شود.
به‌طور مثال در ساخت نیروگاه‌های برق، جاده‌سازی، پل‌سازی، ساخت ورزشگاه‌ها و تاسیسات آب و فاضلاب ما شاهد تلاش خستگی‌ناپذیر متخصصان ایرانی‌ هستیم. همه این موارد حاکی از آن است که امروز شرکت‌های ایرانی جای پای خوبی در عراق یافته‌اند و توانسته‌اند در جهت انتقال دانش و تکنولوژی و خدمات فنی و مهندسی به این کشور گام‌های سازنده‌ای بردارند. ایران و عراق نه تنها در حوزه همکاری‌های دوجانبه، بلکه در رابطه با همکاری‌های منطقه‌ای نیز طرح‌های زیادی در دست انجام دارند که در همین مورد می‌توان به ساخت راه آهن یا موضوع انتقال گاز عراق به ترکمنستان از مسیر ایران اشاره کرد. ذکر این نکته جایز است که ایران علاوه بر بخش خصوصی از طریق ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق نیز پیگیر روند تجهیز زیر‌ساخت‌های این کشور است. یکی از مهم‌ترین الزامات ما در این ستاد آن است که کالاها و خدمات فنی و مهندسی با استانداردسازی نسبت به مقررات بین‌المللی به عراق صادر شود. ما نمی‌خواهیم با ورود کالاهای نامرغوب ایرانی به عراق بازار این کشور را از دست بدهیم، بنابراین همواره نظارت‌هایی بر پروسه صادرات کالا به عراق داشته‌ایم. اگر هم در گذشته مشکلاتی در زمینه کیفیت خدمات و محصولات ایرانی وجود داشته است تلاش کرده‌ایم به مرور زمان آن را مرتفع کنیم. عراق بازار پرسود و منفعتی برای ایران است و ما می‌دانیم که رقیبان اجازه نمی‌دهند به راحتی روند موفقیت‌های خود در این بازار را ادامه دهیم. بر همین اساس نیز تلاش می‌کنیم با صدور کالاهای کیفی و البته به لحاظ قیمت رقابتی از جمله بازیگران کلیدی بازار عراق باشیم. ما در بخش استانداردسازی کالاهای ایرانی توافقاتی با چند شرکت بازرسی که مسوولیت کنترل کالاها را بر عهده دارند، داشته‌ایم. قرار است یک شرکت بازرسی مشترک نیز میان ایران و عراق ایجاد شود تا بر حسن اجرای کار نظارت داشته باشد. علاوه بر این توافقاتی نیز در زمینه راه‌اندازی آزمایشگاه‌های نظارت بر صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی صورت گرفته است که بحمدالله می‌تواند در زمینه خنثی‌سازی شایعات بی‌اساس و به دور از واقعیت تاثیرگذار باشد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید