شناسه خبر : 1666 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چرا تعدد مشاغل خوب کافی نیست

فدرال‌رزرو و نرخ بهره

زمانی که تعیین‌کنندگان نرخ بهره در فدرال‌رزرو در جلسه اخیر تصمیم گرفتند نرخ بهره را افزایش ندهند احتیاط به خرج دادند.

زمانی که تعیین‌کنندگان نرخ بهره در فدرال‌رزرو در جلسه اخیر تصمیم گرفتند نرخ بهره را افزایش ندهند احتیاط به خرج دادند. به همین ترتیب، کارها نسبت به زمان آخرین جلسه کمیته تعیین‌کننده نرخ بهره در ماه ژوئن بهتر به نظر می‌رسد. پیش‌بینی این کمیته از رشد میانه برای سال 2015 از 9 /1 درصد تا 1 /2 درصد افزایش یافته است. بیکاری سریع‌تر از انتظار کاهش یافت و به 1 /5 درصد رسید. اما با وجود پیش‌بینی تضعیف تورم، فدرال‌رزرو تصمیم گرفت برای افزایش نرخ بهره شتاب نکند. این انتخاب درستی بود. اما هر چه فدرال‌رزرو در رویایی با داده‌های مربوط به مشاغل خوب تعلل کند، چالش ارتباطی آن دشوارتر می‌شود.
ضعف اقتصاد جهانی پیش‌بینی فدرال‌رزرو از تورم را پایین آورده است. قیمت کالاها به سقوط ادامه می‌دهد، در حالی که قدرت نسبی اقتصاد آمریکا به معنای قوی شدن دلار و کاهش قیمت واردات است. جانت یلن رئیس فدرال‌رزرو فکر می‌کند این گرایش‌ها گذرا هستند. بر این اساس، او می‌گوید بر سر افزایش نرخ‌های بهره جدال وجود دارد، تا بتوان زمانی که این فاکتورهای احتمالی ارقام را کاهش می‌دهند از افزایش تورم پیشی گرفت. در حقیقت، جفری لاکر از فد ریچموند صف را به هم زد تا به افزایش نرخ بهره رای دهد.
اما برای سایر اعضای کمیته، هموار بودن چشم‌انداز تورم برای به تعویق انداختن افزایش نرخ کفایت می‌کند (یک نفر نگران بود که کمیته پیش از پایان سال نرخ بهره را منفی پیش‌بینی کند). خانم یلن گفت او به بررسی بیشتر در بازار کار ادامه می‌دهد که سبب افزایش اعتماد به این امر می‌شود که تورم در نهایت افزایش خواهد یافت. او به ویژه تاکید کرد که بسیاری از کارگران پاره‌وقت همچنان در جست‌وجوی مشاغل تمام‌وقت هستند. برآوردهای تعیین‌کنندگان نرخ بهره از رقم مناسب بیکاری که کمتر از آن تورم را باید افزایش داد، اندکی پایین آمده است.
چالش فدرال‌رزرو از این قرار است. بسیاری تمرکز خانم یلن را بر بازار کار نشانه این می‌دانند که اگر رکود کنار برود، نرخ بهره افزایش می‌یابد. این امر از یک مدل مرسوم اقتصادی گرفته می‌شود که می‌گوید بازار کار کساد بعداً سبب تورم می‌شود، زیرا شرکت‌ها برای جبران هزینه دستمزدها را کاهش و قیمت‌ها را افزایش می‌دهند. تاکید خانم یلن بر بازار کار به قدری زیاد است که بعضی تحلیلگران گمان کردند تعداد مشاغل ماه آگوست تنها مورد با اهمیت برای تصمیم امروز بوده است. اما اقتصاد جهان کارهای این مدل را خراب می‌کند. در پیش‌بینی میانه این کمیته، بر‌خلاف سه سال بیکاری نزدیک به توازن، تورم تا پایان سال 2018 به هدف مورد نظر باز‌نمی‌گردد.
اگر اقتصاد جهان به ضعیف شدن ادامه دهد، فدرال‌رزرو نیاز خواهد داشت که بازار کار داخلی کسادتر هدف تورمی دودرصدی‌اش را برآورده سازد. آنگاه خانم یلن خود را در حال بهبود بیشتر در بازار کار در هر ماه، حتی در رویارویی با داده‌های بازار کار که پیوسته قوی هستند، می‌یابد. این می‌تواند پیامی گیج‌کننده برای بازارها باشد، به ویژه اگر بیکاری به کمتر از میزان برآورد شده خود فدرال‌رزرو از نرخ ثابت بلندمدت و اقدامات گسترده برای بیکاری نیز برسد.
پس تمرکز خانم یلن بر بازار کار بدان معنا نیست که فدرال‌رزرو اقتصاد جهان را نادیده می‌گیرد. بلکه کاملاً بر‌عکس؛ هر چه چشم‌انداز جهان روشن‌تر باشد، بازار کار باید قوی‌تر عمل کند تا افزایش نرخ بهره توجیه شود. در ماه‌های آینده، بازارها باید به جهان، و نیز داده‌های مربوط به شغل بنگرند تا پیش‌بینی کنند بالاخره چه هنگام نرخ بهره افزایش می‌یابد.
منبع: اکونومیست

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها