شناسه خبر : 16440 لینک کوتاه

رئیس اتاق تهران معتقد است مناسبات ایران با جهان درحال تغییر است

اهمیت روابط اقتصادی منطقه کمتر از روابط جهانی نیست

سیده آمنه موسوی
یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق تهران می‌گوید: تحریم‌های ایران ریشه در گذشته دارد و جهان امروز مناسبات خود با ایران را بر اساس گفتمان آقای روحانی تنظیم می‌کند. به تاثیر دیپلماسی در اقتصاد اعتقاد راسخ دارد و می‌گوید: «قطری‌ها مدتی است که به دلیل فضای سیاسی جامعه جهانی و تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران همکاری‌های اقتصادی با ما را تقلیل داده‌اند اما با توجه به تغییرات ایجاد‌شده در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و همچنین نگرش جهانی بهتر است ما نیز برای واکاوی بازارهای جدید و یافتن شرکای اقتصادی تازه وارد عمل شویم؛ پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری ایران به اندازه‌ای است که ما می‌توانیم همیشه پذیرای درخواست کشورهای خارجی برای آغاز یک سرمایه‌گذاری موفق باشیم.» او انتقادات نسبت به سیاست‌های غیر‌دوستانه طرف قطری را نیز ریشه در سیاست‌های گذشته ایران می‌داند و یادآور می‌شود که آقایان باید بدانند که امیر قطر عوض شده و سیاست‌های این کشور نیز تغییر پیدا کرده است. البته نه‌تنها قطر بلکه روابط کل کشورهای جهان با ما عوض شده. اگر اوضاع ایران مانند سال‌های گذشته بود ما می‌توانستیم این استدلال‌ها را بپذیریم؛ اما الان اوضاع به گونه‌ای دیگر و در جهت منافع ما در حال پیشروی است.
اعضای اتاق بازرگانی تهران به ریاست جنابعالی در هفته گذشته سفری به کشور قطر داشتند. این سفر با چه هدفی انجام گرفت و چه دستاوردهایی به همراه داشت؟
در پاسخ به این سوال ابتدا باید گفت که روابط اقتصاد منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران کم‌اهمیت‌تر از روابط جهانی آن نیست. چرا که نقشی که کشورهای منطقه در حوزه اقتصادی ما دارند نقش بسیار مهم و ارزشمندی است. بر همین اساس نیز اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در سال گذشته برنامه‌ای را در زمینه توسعه روابط اقتصادی ایران با 15کشور همسایه تدوین کرد و هیات‌هایی را نیز روانه این کشورها ساخت. سفر اعضای اتاق بازرگانی تهران به دوحه نیز در راستای بسط و گسترش همان برنامه بود که شما به آن اشاره کردید. پیش از قطر اعضای اتاق تهران به کشورهای ارمنستان، بحرین، عمان، امارات و هندوستان نیز سفر کرده بودند و درصدد هستند تا به کشورهای کویت، افغانستان، پاکستان، گرجستان و تاجیکستان نیز به تدریج سفر کنند. اما در مورد هدف سفر به کشور قطر نیز باید گفت این برنامه به جهت بررسی راهکارهای سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور صورت گرفته است. قطر کشوری با حدود دو میلیون نفر جمعیت است که تنها 400 هزار نفر بومی این کشور هستند. درآمد سرانه قطر 88 هزار دلار است و سالانه از فروش نفت و گاز خود 120 تا 140 میلیارد دلار درآمد دارد. هیات اتاق بازرگانی تهران نیز با آگاهی از فرصت‌های پیش رو در همکاری با طرف قطری به دوحه سفر کرد. در این سفر چگونگی توسعه روابط با قطر یعنی سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در قطر و سرمایه‌گذاری قطری‌ها در ایران مورد بررسی قرار گرفت. با انجام این سفر معتقدم که امکان حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های توسعه‌ای قطر چون راه و ساختمان و به خصوص مسکن به خوبی فراهم است، صنایع غذایی ما می‌توانند در این کشور به خوبی فعالیت کنند. علاوه بر این در حوزه گردشگری به ویژه گردشگری سلامت نیز زمینه مناسبی برای فعالیت اقتصادی و تجاری مشترک با طرف قطری وجود دارد.

منظور شما این است که بیماران قطری را در قالب گردشگری سلامت به ایران دعوت کنیم؟
بله، قطری‌ها معتقد به تخصص پزشکان ایرانی هستند. آنها اعتقاد دارند هزینه‌های درمان در ایران نسبت به کشورهای اروپایی مناسب‌تر است و خدمات مورد نظر نیز با کیفیت قابل قبولی به آنها عرضه می‌شود. ضمن اینکه گردشگری سیاحتی هم مشتاقان زیادی در قطر دارد. قطری‌ها هرساله سفرهای متعددی به اقصی نقاط جهان انجام می‌دهند. ایران نیز با وجود اماکن فراوان سیاحتی و زیارتی می‌تواند در جذب این گردشگران وارد عمل شود و حضور موفقی در صنعت گردشگری قطر داشته باشد.

یعنی در قالب گردشگر بیایند و از خدمات سلامتی و درمانی ایران نیز استفاده کنند.
بله، این امکان در ایران فراهم است.

آیا در زمینه‌های دیگر سرمایه‌گذاری مشترک با طرف قطری نیز مذاکراتی صورت گرفت.
بله، ما از قطری‌ها نیز دعوت کردیم تا در پروژه‌ها و زیرساخت‌های اقتصادی ایران سرمایه‌گذاری کنند. ایرانی‌ها علاقه‌مند به همکاری اقتصادی مشترک با قطری‌ها در صنایع کوچک و بزرگ کشورمان هستند. از پروژه‌های بزرگ نفت و گاز گرفته تا پروژه‌های معمولی شرایط حضور تجار قطری فراهم است. علاوه بر این ما می‌توانیم بازرگانان همسایه جنوبی خود را دعوت به سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار کشور کنیم. یکی از بهترین بازارهایی که ما می‌توانیم برای تجمیع فعالیت‌های تجار ایرانی و قطری زمینه‌سازی کنیم همکاری مشترک در بازارهای سوم است. با توجه به پتانسیل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جمهوری اسلامی ایران و توان متخصصان کشورمان ما می‌توانیم در بازارهای کشورهای همسایه‌مان حضور موفقی داشته باشیم. قطری‌ها مدتی است که به دلیل فضای سیاسی جامعه جهانی و تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران همکاری‌های اقتصادی با ما را تقلیل داده‌اند اما با توجه به تغییرات ایجاد‌شده در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و همچنین عوض شدن نگرش جهانی بهتر است ما نیز برای واکاوی بازارهای جدید و یافتن شرکای اقتصادی تازه وارد عمل شویم. پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری ایران به اندازه‌ای است که ما می‌توانیم همیشه پذیرای درخواست کشورهای خارجی باشیم. به طور مثال در حال حاضر قطری‌ها در رابطه با مسائل خرید آب از ایران ابراز علاقه‌مندی کرده‌اند. این خواست برای حضور در پروژه‌های نفتی و گازی ایران نیز وجود دارد. با توجه به مصرف‌کننده بودن کشور قطر ما می‌توانیم به بازار این کشور نیز فکر کنیم. کیفیت صنایع غذایی ایران از کمپوت‌های مختلف گرفته تا میوه‌جات و صیفی‌جات، بازار بسیار خوبی در قطر دارد. توجه به همه این مسائل ما را به این نتیجه رساند که شورای مشترک تجاری ایران و قطر را تشکیل دهیم. برای ایجاد این شورا نیز قرار شد اتاق بازرگانی ایران، تجار مورد نظر خود را معرفی کند و طرف قطری نیز نمایندگان خود را در این مجموعه اعلام کند تا پس از طی هماهنگی‌های مربوطه شورای مشترک تجاری ایران و قطر کار خود را آغاز کند. مقدمات این نوع همکاری در حال حاضر فراهم است. ما هم از وزیر تجارت و بازرگانی قطر و هم رئیس اتاق بازرگانی این کشور برای سفر به ایران دعوت به عمل آوردیم و امیدواریم با این رفت‌و‌آمدها زمینه ارتقای روابط اقتصادی دو کشور فراهم شود.

جنابعالی از خواست طرف قطری برای همکاری اقتصادی مشترک با ایران سخن می‌گویید اما سفیر کشورمان در دوحه تاکید می‌کند که به دلیل اعمال تحریم‌ها قطری‌ها تمایل چندانی به استفاده از پتانسیل ایرانی‌ها ندارند.
آقای سفیر با توجه به آنچه که در گذشته پیش روی ایران بوده است دیدگاه خود را مطرح کرده است. برداشت ما این است که به‌رغم اینکه در گذشته شرایط به نفع ایران نبوده است اما حالا اوضاع به گونه‌ای دیگر است. بر همین اساس نیز باید سفارت ایران در قطر فعال‌تر از گذشته باشد. وظیفه اتاق بازرگانی ما نیز این است که با شناسایی مشکلات پیش رو راه‌حل‌های آنها را در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار دهیم. نباید این‌طور باشد که یک فعال اقتصادی برای اخذ روادید با مشکل مواجه شود. آقای آسایش و دوستان‌شان در سفارت ایران باید برای حل این مشکل اقدامات عاجلی انجام دهند.

آقای آسایش دقیقاً به این موضوع اشاره کردند و گفتند ایرانی‌ها وقتی نمی‌توانند به راحتی وارد قطر شوند چگونه می‌توانند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند.
قطعاً رفع این مشکل نیازمند عملکرد صحیح دستگاه دیپلماسی کشور است. مطمئناً این یک کار شسته رفته و آماده نیست، باید برای تحقق آن زمینه‌سازی کرد.

آقای آل‌اسحاق قطری‌ها میزبان جام جهانی2022 هستند، آیا ما می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم و در جهت صدور خدمات فنی و مهندسی به قطر اقدامی انجام دهیم. برخی معتقدند با وجود شرکت‌های بزرگ انگلیسی و آمریکایی کاری بر عهده متخصصان ایرانی گذاشته نمی‌شود.
ببینید این موارد همه نشان از ماندن در وضعیت گذشته دارد. این آقایان باید بدانند که امیر قطر عوض شده و سیاست‌های این کشور نیز تغییر پیدا کرده است. البته نه‌تنها قطر بلکه روابط کل کشورهای جهان با ما عوض شده. اگر اوضاع ایران مانند سال‌های گذشته بود ما می‌توانستیم استدلال‌هایی را که شما به آنها اشاره کردید بپذیریم اما الان اوضاع به گونه‌ای دیگر و در جهت منافع ما در حال پیشروی است.

آیا ما می‌توانیم امیدوار به حضور نیروی متخصص ایران در پروژه‌های بزرگ جهانی چون روند آماده‌سازی بازی‌های جام جهانی2022 باشیم.
مطمئناً اگر برنامه‌های دولت بر اساس آنچه آقای روحانی به آنها اشاره کرده است پیش رود ما می‌توانیم به حضور موفق ایران در پروژه‌های جهانی امیدوار باشیم. اما تحقق این هدف نیازمند تلاش، بسترسازی و همدلی و همکاری بخش دولتی و خصوصی است. این روند از همان مرحله مشکل‌ساز صدور ویزا آغاز می‌شود و به زمینه‌سازی برای حضور تجار ایرانی در مناقصه‌های بزرگ قطر ختم می‌شود. البته تجار و بازرگانان نیز باید بتوانند با ارائه یک کار خوب و موفق نام و نشانی نیک از ایران باقی گذارند و اجازه ندهند که رقبا آنها را به راحتی از میدان به در کنند. مهم عزم و اراده طرف ایرانی است که می‌تواند شرایط را متحول کند و اوضاع را به نفع اقتصاد ایران رقم زند.

اما هنوز که هنوز است تامین منابع مالی مبادلات بازرگانی با طرف ایرانی ممنوع است.
مجدداً تاکید می‌کنم این مسائل ریشه در وقایع گذشته دارد. ما با تغییر مناسبات‌مان با جهان، قطری‌ها را وادار به تجدیدنظر در قوانین‌شان خواهیم کرد.

اما آنها می‌گویند تحریم‌های جهانی امکان تامین منابع مالی تجار ایرانی را از ما سلب می‌کند. تحریم‌های سازمان ملل نیز که در آینده نزدیک قابل توقف نیست.
در جهان امروز هر کاری شدنی است. مضاف بر اینکه اگر تمامی کشورهای جهان رویه خود را در برابر ایران تغییر دهند قطری‌ها نیز از آن تبعیت خواهند کرد.

چند سالی است که ایرانی‌ها بازاری به نام بازار پیله‌وران در بندر دوحه به وجود آورده‌اند که در تجارت خرد با قطر فعال است. می‌خواهم بدانم که آیا اتاق بازرگانی در بحث حمایت از تجار ایرانی از این افراد هم حمایت می‌کند.
خرده‌فروشی سابقه سنتی در تجارت ایرانی دارد و باید مورد حمایت قرار گیرد. معتقدم که این بازار به نوبه خود بازار خوبی است که توسعه‌پذیر نیز هست و تنها باید آن را ساماندهی کرد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید