شناسه خبر : 16093 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ارقامی بهتر، نیویورک

بیمه سلامتی

به لطف برنامه بیمه سلامتی اوباماکر(Obamacare)، تعداد بیشتری از آمریکایی‌ها تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند. اگر بخواهیم مودبانه بگوییم، دو حزب دیدگاه‌های متفاوتی به برنامه اوباماکر دارند.

ترجمه: جواد طهماسبی/اکونومیست

به لطف برنامه بیمه سلامتی اوباماکر (Obamacare)، تعداد بیشتری از آمریکایی‌ها تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند. اگر بخواهیم مودبانه بگوییم، دو حزب دیدگاه‌های متفاوتی به برنامه اوباماکر دارند. دموکرات‌ها عقیده دارند طرح ارزان‌قیمت سلامتی سبب خوشبختی و سلامتی بیشتر در میان مردم آمریکا خواهد شد؛ و جمهوریخواهان می‌گویند در مقایسه با کود اسب، مزایای آن رنگی ندارد! در روز ۸ می، سیلویا بورول نامزد آتی وزارت سلامت و بهداشت، قرار بود با سوالات مجلس سنا روبه‌رو شود. قانونگذاران فرصت را مناسب دیدند تا باز به سوی یکدیگر تیر بیندازند؛ هرچند این بار نه در تاریکی بلکه به یاری اطلاعات جدید، آثار کارکردی قانون بالاخره شروع به آشکار شدن کرده، هر چند این آثار هنوز تا اندازه‌ای مبهم هستند.
در اول ماه می، اداره بهداشت و سلامتی بزرگ‌ترین مجموعه آمار و ارقام خود تا به حال را منتشر کرد. و این شامل جزییات بیشتر از هشت میلیون آمریکایی است که جهت پوشش بیمه از طریق طرح مبادلات اوباماکر ثبت‌نام کرده‌اند (وب‌سایت‌ها محل فروش بیمه به اشخاص هستند). آمار رسمی قدری خدشه‌دار است، ولی محققان مستقل در حال تصحیح آن هستند. ‌مک‌کینزی، یک بنگاه مشاوره و تحقیقاتی، در روز ۸ می، داده‌های جدیدی در خصوص نام‌نویسی‌ها منتشر کرد. این ارقام نشان می‌دهند که روی هم رفته طرح اوباماکر در حال پیشرفت به سمت هدف اصلی خود است: یعنی گسترش پوشش بیمه.
اما، هنوز کارهای زیادی باقی‌مانده است. ارقام جدید دو بخش اصلی طرح اوباماکر را روشن می‌سازند. اول نام‌نویسی در بیمه پزشکی (Medicaid)، که بیمه سلامتی تقریباً رایگان برای قشر فقیر را در بر می‌گیرد. و دوم، نام‌نویسی در طرح مبادلات که شامل بیمه‌نامه‌هایی است که مزایای معینی را تحت پوشش قرار می‌دهند و هزینه‌ای یکسان برای افراد سالم و بیمار دارد.
در بین ۴۷ ایالتی که داده‌های بیمه پزشکی در ماه مارس را دارند، نام‌نویسی هشت درصد بالاتر از سه ماه آخر سال گذشته بوده هر چند که جریان پیشرفت نامنظم بوده است. اوباماکر برای گسترش بیمه پزشکی دولتی به قشر وسیع‌تری از فقرا، کمک نقدی عرضه می‌کند. طبق آمار دایره بهداشت و سلامتی، در ایالاتی که پوشش بیمه پزشکی را در مارس گسترش دادند، ثبت‌نام ۱۳ درصد بالاتر از حد متوسط ثبت‌نام ماهیانه در سه ماه آخر سال گذشته بوده است. و در ایالاتی که بیمه پزشکی را توسعه ندادند، ایالاتی که اکثراً تحت فرمان جمهوریخواهان بودند، ثبت‌نام رشدی کمتر از سه درصد داشته است. داده‌های مربوط به برنامه مبادلات نیز به‌طور مشابه پیشرفت نابرابری را نشان می‌دهند. ثبت‌نام هشت‌میلیونی برای دموکرات‌ها پیروزی محسوب می‌شود، به‌خصوص با توجه به نتیجه فاجعه‌بار برنامه مبادلات سلامتی در ماه اکتبر (که با شکست روبه‌رو شد و افرادی که در پی استفاده از آنها برای خرید بیمه بودند، به در بسته برخوردند).
موسسه شهری، که سازمانی پژوهشی است، گزارش می‌دهد که اوباماکر اکنون ثبت‌نامی ۱۵ درصد بیشتر از آنچه را انتظار می‌رفت داشته است. به نظر می‌آید بزرگ‌ترین گروهی که از طریق برنامه مبادلات تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند، قشر فقیر یا تقریباً فقیر هستند. حدود ۸۵ درصد از کسانی که از طریق مبادلات ثبت‌نام کردند، مشمول یارانه شده‌اند.
لیکن ارقام دیگر نشان می‌دهد که برنامه مبادلات تعداد افراد کمتری را از آنچه در توان داشت، جذب کرده است. تحقیقات مک کینزی نیز، هم آمار بیمه اشخاص از طریق مبادلات، و هم جدا از آن را ردیابی می‌کند. از بین کل افرادی که واجد برنامه اوباماکر بودند، تنها یک‌چهارم نام‌نویسی کرده‌اند. و از بین آنها، تنها یک‌چهارم در سال پیش بیمه نبوده‌اند. اختلافی گسترده در بین ایالات مختلف وجود دارد. طبق نظر بنیاد خیریه روبرت وود جانسون، در ورمونت ۸۵ درصد از واجدین شرایط برای اوباماکر ثبت‌نام کرده‌اند و این رقم در داکوتای جنوبی تنها ۱۱ درصد بوده است. در جذب جوانان نیز ایالات آمار متفاوتی داشته‌اند. بر فرض اینکه جوانان از سلامت بیشتری برخوردارند، در ایالاتی که تعداد کمتری از آنان ثبت‌نام کنند، ممکن است در سال آینده حق بیمه با سرعت بیشتری بالا برود، از آنجایی که طرح اوباماکر بیمه‌گذاران را مستلزم به پوشش افراد بیمار بدون هزینه‌ای اضافه می‌کند.
به منظور کنترل قیمت‌ها، طبق قانون افراد سالم (که پوشش درمانی آنها ارزان‌تر درمی‌آید) موظف به خرید بیمه یا پرداخت جریمه هستند. منتقدان از مدت‌ها قبل پیش‌بینی کرده بودند ثبت‌نام‌کنندگان به‌گونه‌ای نامتناسب پیر و بیمار خواهند بود، که در نتیجه بیمه‌گذاران را وادار به بالا بردن قیمت‌ها در سال آینده کرده و باعث انصراف متقاضیان سالم و در پی آن گران‌تر ‌شدن دوباره قیمت‌ها و به‌تدریج سبب به وجود آمدن مارپیچی مرگبار خواهد شد.

آموزش، آموزش، آموزش
طبق گزارش اداره سلامتی ۲۸ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان بین ۱۸ تا ۳۴ سال دارند، ولی این رقمی نامربوط است. هر ایالت حوزه ریسکی خاص خود را دارد، بنابراین قیمت آینده بیمه بستگی به تعداد افراد سالمی دارد که در هر ایالت اقدام به خرید بیمه کنند. در لوئیزیانا ۳۲ درصد افراد، ۱۸ تا ۳۴ساله هستند، در حالی که برخلاف آن، در ویرجینیای غربی تنها ۱۹ درصد متقاضیان جوان بودند، که کاملاً زیر حد متوسط ملی است. بیمه‌گذاران در حال تعیین کردن قیمت‌هایشان برای سال بعد هستند و در برخی از ایالات جهش بیشتری وجود خواهد داشت. اگر خانم بورول به مقام وزارت برگزیده شود، که احتمال آن زیاد است، کار سختی پیش رو دارد. اگرچه داده‌های جدید راهی آسان برای افزایش ثبت‌نام را پیشنهاد می‌کند. طبق تحقیقات مک کینزی، کسانی که تحت پوشش درنیامده‌اند، اکثراً هزینه بیمه را بسیار بالا دانسته‌اند. و از بین مشمولان یارانه، حدود دو‌سوم متوجه آن نبوده‌اند. خانم بورول می‌تواند به خوبی به آموزش آمریکایی‌ها در زمینه قانون ادامه دهد. اوباماکر احساسات شدیدی را برانگیخته است و پس از سال‌ها مذاکرات معاندانه، تنها تعداد کمی از آمریکایی‌ها قادر به درک چگونگی آن هستند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها