شناسه خبر : 15652 لینک کوتاه

صنعت کارگزاری چه نقشی در توسعه بازار سرمایه بر عهده دارد؟

حلقه مفقوده

کارگزار و کارگزاری دو مفهوم کلیدی بازار سهام است که بدون حضورشان بورس معنا و کارکرد خود را از دست خواهد داد.

فاطمه اسماعیلی
کارگزار و کارگزاری دو مفهوم کلیدی بازار سهام است که بدون حضورشان بورس معنا و کارکرد خود را از دست خواهد داد. صنعت کارگزاری یکی از پایه‌های اصلی و لازمه توسعه بازار سرمایه است که در سال‌های اخیر شاهد رشد و بالندگی روزافزون بوده است. این صنعت از ابتدای به وجود آمدن بورس در ایران فعالیت خود را آغاز کرد و هم‌اکنون با بیش از 40 سال سابقه به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. این در حالی است که چنانچه کارکردها و ظرفیت‌های بازار سرمایه به درستی مورد توجه و استفاده قرار گیرد، چشم‌انداز روشن و رو به گسترش برای صنعت کارگزاری قابل تصور است.
در مجموع می‌توان گفت در بازارهای مالی دنیا؛ شرکت‌های کارگزاری نقش مهمی در انتقال کارای وجوه موردنیاز در این بازارها به‌ویژه از طریق ایمن‌سازی برای متقاضیان بازی می‌کنند. به بیان دیگر، کارگزاران بورس با کنترل‌های قانونی دو طرف معامله، ریسک‌ها و هزینه‌های نقل و انتقالات مالی را کاهش می‌دهند و بر این اساس نقش مهمی در تحقق بازارهای کارا و قوی بر عهده دارند. به عبارتی موسسات کارگزاری‌ از جمله نهادهای بسیار مهم در نظام مالی هر اقتصادی به شمار می‌آیند که وظیفه خطیر اجرای دستورات مشتریان را با کمترین هزینه و در اسرع وقت، با نهایت صداقت و امانت بر عهده دارند. کارگزاران با کارکرد مطلوب خود می‌توانند اعتماد جامعه را به بازار سرمایه افزایش دهند و زمینه را برای جمع‌آوری هدایت منابع مالی و سرمایه‌ای فعالیت فراهم آورند. این در حالی است که فضای رقابتی فزاینده صنعت کارگزاری ناشی از ازدیاد شرکت‌ها و گسترش فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات تاثیر عمده‌ای بر عملکرد آنها می‌گذارد که در بخش خدمات مالی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ بنابراین سیاستگذاران اقتصادی و نهادهای متولی امر سرمایه‌گذاری در کشور برای دستیابی به توسعه بازارهای مالی و رونق اقتصادی باید کارایی عملکرد شرکت‌های کارگزاری و اهمیت آنها برای بازارهای مالی را مورد توجه قرار دهند. با این تفاسیر رکود بازار سرمایه ایران به عنوان ویترینی از اقتصاد زمینه‌ساز ایجاد مشکلات و چالش‌هایی در میان کارگزاری‌های کشور شده است. مسائل و چالش‌های روزمره‌ای که بر کسب‌وکار آنها تاثیرگذاشته و بخش عمده‌ای از زمان کارگزاران را به رفع این مشکلات اختصاص داده است. همچنین کارگزاری‌ها به صورت روزانه با ذی‌نفعان متعددی در تعامل هستند که بخشی از این تعاملات مربوط به خود شرکت و عمدتاً مربوط به ساختارهای اعتباردهی و تخفیفات بوده، بخشی مربوط به ارتباطات شرکت با سازمان و بورس‌هاست و بخشی نیز به سایر ذی‌نفعان مانند دارایی و شهرداری مربوط است.
برخی از چالش‌های صنعت کارگزاری را نیز می‌توان مربوط به مسیری دانست که آینده صنعت در آن قرار گرفته است. درحالی‌که همه موارد مذکور از دغدغه‌های اصلی شرکت‌های کارگزاری است، اما مقررات‌زدایی، تسهیل و گسترش مجوزها به همه کارگزاران و امکان چابک‌‌سازی و کوچک‌سازی کارگزاری‌ها، سیستمی کردن بسیاری از مکانیسم‌ها و حذف فرآیندها و الزامات غیرضروری در شرایطی که بسترهای آنلاین معاملات و ارتباطات ایجاد شده و سایر بخش‌های مالی نیز شتابان به این سمت‌وسو در حال گذار هستند، ضروری است.

دراین پرونده بخوانید ...

  • صنعت پرریسک

    وحید حسن‌پور‌دبیر از جایگاه صنعت کارگزاری در بازار سرمایه و مشکلات آن می‌گوید

    صنعت پرریسک

  • تنگنای مالی

    صنعت کارگزاری با چه مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند؟

    تنگنای مالی

دیدگاه تان را بنویسید