شناسه خبر : 15328 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

هزینه توسعه در سال‌های دور

با درنظر گرفتن میلیاردها دلار هزینه صورت‌گرفته برای توسعه فازهای پارس جنوبی بدون تولید گاز، ممکن است این سوال مطرح شود که توسعه فازهای یک تا ۱۰(که هم‌اکنون در حال تولید گاز هستند) با چه هزینه‌ای صورت‌گرفته است.

با درنظر گرفتن میلیاردها دلار هزینه صورت‌گرفته برای توسعه فازهای پارس جنوبی بدون تولید گاز، ممکن است این سوال مطرح شود که توسعه فازهای یک تا 10 (که هم‌اکنون در حال تولید گاز هستند) با چه هزینه‌ای صورت‌گرفته است. البته مقایسه هزینه توسعه در سال‌های گذشته و اکنون با توجه به گذشت زمان و مطرح شدن مساله تحریم‌ها نمی‌تواند برداشت دقیقی به دست دهد. با این وجود بسیاری معتقدند حتی در صورت لزوم به صرف هزینه‌های فعلی، با اولویت‌بندی آنها می‌شد زودتر به نتیجه و هدف اصلی که چیزی جز تولید گاز نیست، رسید.در ادامه هزینه توسعه هر یک از فازهای تولیدی پارس جنوبی آمده است.
فاز یک: توسط شرکت پتروپارس و با 780 میلیون دلار هزینه ظرف مدت کمتر از هفت سال به تولید رسید.
فازهای 2 و 3: توسط شرکت توتال با همکاری گازپروم و پتروناس و با هزینه دو میلیارد دلار طی حدود پنج سال به تولید رسید.
فازهای 4 و 5: توسط شرکت انی با همکاری پتروپارس و نیکو و با هزینه 9/1 میلیارد دلار طی کمتر از پنج سال به تولید رسید.
فازهای 6، 7 و 8: توسط شرکت پتروپارس با همکاری استات‌اویل با هزینه 8/4 میلیارد دلار ظرف مدت بیش از 8 سال به مرحله افتتاح رسید.
فازهای 9 و 10: توسط شرکت‌های GS، اویک و تاسیسات دریایی با هزینه حدود 2/4 میلیارد دلار ظرف مدت حدود 9 سال به مرحله تولید کامل رسید.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها