شناسه خبر : 14944 لینک کوتاه

بانک مسکن از دولت ۱۰ فرمان اجرایی گرفت

۱۰ فرمان بانکی

«انتظارات زیادی از بانک مسکن در افزایش سهم بخش مسکن در جامعه وجود دارد. برای اینکه بانک مسکن بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند باید در مرحله اول به طور جدی فعالیت‌های خود را بر بخش تخصصی‌اش متمرکز کند.» اینها بخشی از خواسته‌های متولیان اقتصادی در بخش بانک است. به تازگی در جلسه مشترک میان وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس‌کل بانک مرکزی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل بانک مسکن ۱۰ فرمان به بانک مسکن داده شد.

نگار میرکریمی
«انتظارات زیادی از بانک مسکن در افزایش سهم بخش مسکن در جامعه وجود دارد. برای اینکه بانک مسکن بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند باید در مرحله اول به طور جدی فعالیت‌های خود را بر بخش تخصصی‌اش متمرکز کند.» اینها بخشی از خواسته‌های متولیان اقتصادی در بخش بانک است. به تازگی در جلسه مشترک میان وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس‌کل بانک مرکزی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل بانک مسکن 10 فرمان به بانک مسکن داده شد. 10 فرمانی که قرار است بیشترین تاثیر را برای خانه‌دار کردن قشر متوسط و جوانان بگذارد. در این جلسه ماموریت‌های جدیدی به متولی پرداخت تسهیلات مسکن داده شد تا با بیشترین توانش در جهت ارائه تسهیلات فعالیت کند. در این جلسه بر افزایش جذابیت و تاثیرگذاری ابزارهای تامین مالی این بانک تاکید شد و مقرر شد تا این ابزارها گسترش یافته و هرچه بهتر خود را نشان دهند.

ماموریت‌های بانک مسکن
در این زمان که یک وزیر و دو مدیر بانکی بر توانایی‌های بانکداری متولی خرید مسکن تاکید کرده‌اند، بانک مسکن نیز باید بر فعالیت‌های خود در بخش تخصصی تمرکز کند. در این راستا گسترش جذابیت و تاثیرگذاری ابزارهای تامین مالی، به‌کارگیری ابزارهای تامین مالی مسکن جدید به خصوص برای جوانان و اقشار کم‌درآمد جامعه و بهره‌گیری از ابزارهای کنونی وام مسکن، از دستاوردهای موفق کشورها در این حوزه است. همچنین بر افزایش سهم بانک مسکن، تامین مالی بخش مسکن، تمرکز فعالیت‌ها صرفاً در بخش مسکن، اجرا و به‌کارگیری ابزارهای جدید مالی برای تامین مسکن جوانان و گروه‌های کم‌درآمد و ضرورت افزایش تسهیلات خرید و ساخت به نفع گروه‌های کم‌درآمد و جوانان، افزایش جذابیت و اثرگذاری در تسهیلات و همکاری با دستگاه‌های دولتی و متولیان تاثیرگذار در این بخش تاکید شد. در این جلسه مقرر شد نسبت تسهیلات به ارزش مسکن افزایش پیدا کند و از ابزارهای تامین مالی مسکن جدید به خصوص برای جوانان و اقشار کم‌درآمد جامعه استفاده شود. این در حالی است که وزیر امور اقتصاد و دارایی معتقد است که راهی که بانک مسکن به تنهایی بتواند طی کند وجود ندارد، بلکه باید مجموعه دستگاه‌های دولتی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خود را ملزم کند تا با بانک مسکن همکاری لازم را داشته باشد تا این بانک بتواند ایده‌های جدید خود را اجرایی کند. در این زمینه سند راهبردی بانک مسکن در حال تهیه است و بانک مسکن همانند مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر بانک‌های دولتی در حال حاضر دارای یک سند راهبردی است که شامل تعهدات و انتظارات از بانک مسکن است. این سند افق‌های پیش روی بانک مسکن برای چهار سال آینده را مشخص می‌کند. طیب‌نیا در این باره گفته است این سند در مجمع عمومی بانک مسکن تصویب شده است و در این سند تکالیف روشنی برای بانک مسکن در نظر گرفته شده است به‌ طوری که مقرر شد سهم بانک مسکن از سپرده‌های بانکی افزایش یابد. بنابراین نقش بانک مسکن در تامین مالی بخش مسکن افزایش یابد، در راستای تقویت نظارت سیستمی بر شعب بانک تصمیماتی گرفته شده است و بازرسی از راه دور به 80 درصد افزایش یابد و سامانه بانکداری یکپارچه به‌صورت کامل محقق شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها