شناسه خبر : 14625 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اینفوگرافیک

دوراهی مسکن

بازار مسکن بهمن را چگونه پشت سر گذاشت؟

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در بهمن‌ماه ۱۳۹۵ که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به ۱۵ هزار و ۶۳۱ واحد مسکونی رسید. آمار معاملات در بهمن‌ماه نشان از کاهش ۷ / ۶درصدی معاملات مسکن نسبت به ماه قبل و کاهش ۵ / ۴درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌دهد.

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در بهمن‌ماه 1395 که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 15 هزار و 631 واحد مسکونی رسید. آمار معاملات در بهمن‌ماه نشان از کاهش 7 /6درصدی معاملات مسکن نسبت به ماه قبل و کاهش 5 /4درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌دهد. در میان این معاملات، واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با 9 /53 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند و در میان مناطق 22گانه شهر تهران منطقه پنج با سهم 2 /16درصدی بیشترین معاملات مسکن را از آن خود کرد. بر اساس این آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی که قیمت هر مترمربع از آنها بین 3 تا 5 /3 میلیون تومان است با 7 /12 درصد بیشترین سهم را دارا بوده‌اند. تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نیز بیانگر آن است که واحدهای مسکونی زیر 80 مترمربع با 5 /51 درصد بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند. همچنین معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی که ارزش آنها بین 150 تا 200 میلیون تومان است، با سهم 7 /12 درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.
بر اساس این گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های شهر تهران در بهمن‌ماه 1395 معادل 5 /4 میلیون تومان بود که این رقم افزایش 6 /7درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. حال سوال اینجاست که افزایش قیمت و کاهش معاملات مسکن چه پیامی برای این بازار دارد؟ طبق این گزارش بانک مرکزی شاخص کرایه مسکن اجاری هم که تقریباً هر ماه روندی صعودی را پشت‌سر می‌گذارد در بهمن‌ماه 1395 در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2 /11 و 4 /9 درصد رشد نشان می‌دهد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها