شناسه خبر : 14530 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بانک مرکزی با دو سلاح به جنگ نقدینگی رفت

نبرد با نقدینگی در اسفند

در حالی که در سال‌های اخیر یکی از اصلی‌ترین انتقادها به بهمنی «عدم کنترل نقدینگی» بوده است، او روزهای آخر سال را فرصتی یافت تا به طور همزمان در دو جبهه به جنگ نقدینگی برود.

در حالی که در سال‌های اخیر یکی از اصلی‌ترین انتقادها به بهمنی «عدم کنترل نقدینگی» بوده است، او روزهای آخر سال را فرصتی یافت تا به طور همزمان در دو جبهه به جنگ نقدینگی برود. در نخستین روزهای اسفند، رئیس کل بانک مرکزی در دومین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید حضور یافت و از طرح‌های بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی گفت. فروش سکه و انتشار اوراق مشارکت دو راهکاری است که به صورت همزمان در روزهای پایانی سال در حال پیگیری است تا از شتاب رشد نقدینگی و تورم بکاهد.

قیمت متعادل پیش‌فروش: 1/1 میلیون تومان
بعد از چند بار اطلاع‌رسانی، دوره پنجم پیش‌فروش از هشتم اسفند در شعب بانک تجارت آغاز شد و هر متقاضی امکان خرید 5 سکه یا 10 نیم‌سکه را پیدا کرد. قیمت پیش‌فروش سکه تمام بهار آزادی، یک میلیون و 250 هزار تومان و نیم‌سکه، 632 هزار تومان تعیین شد که در زمان تحویل در 6 ماه بعد، 6 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز از متقاضیان دریافت خواهد شد. تامین نیازهای خرد مردم و مدیریت نقدینگی، دو هدف اصلی این دور پیش‌فروش عنوان شده است که به گفته بهمنی تداوم آن به استقبال مردم بستگی دارد. این در حالی است که به نظر می‌رسد استقبال از پیش‌فروش به دلایلی همچون پایین بودن حاشیه سود احتمالی، کاهش قیمت جهانی طلا در ماه‌های اخیر، وجود محدودیت در تعداد خرید سکه و در نهایت امکان حضور در سرمایه‌گذاری‌های مشابه دیگر به جای خرید سکه، چندان بالا نبوده است. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است قیمت متعادل برای فروش سکه باید یک میلیون و 100 هزار تومان می‌بود تا قیمت بازار شکسته شود. سخنگوی طرح پیش‌فروش سکه نیز در مقابل می‌گوید استقبال خوب بوده است و بر همین اساس بانک تجارت تعداد شعب پیش‌فروش سکه را افزایش داده است. سال گذشته نیز بانک مرکزی بیش از 9 میلیون و 600 هزار سکه پیش‌فروش کرد که البته این پیش‌فروش،‌ به منظور شکستن حباب و ایجاد تعادل در بازار طلا صورت گرفت. مجموع سکه‌های فروخته‌شده در سال گذشته، معادل حدود 70 تن طلاست.

انتشار اوراق و افزایش سود
بعد از عرضه سکه، آخرین راهکار بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی در روزهای پایانی سال، انتشار اوراق مشارکت بود. در حالی که پیشتر پنج هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت به فروش رفته بود، بانک مرکزی از 12 اسفند دور جدید انتشار اوراق مشارکت به میزان پنج هزار میلیارد تومان را آغاز کرد. این اوراق با سود علی‌الحساب 20 درصد و نرخ سود بازخرید 75/19 درصد عرضه شدند. بهمنی اعلام کرد اگر امکان افزایش سود اوراق وجود داشت، این کار صورت می‌گرفت و پیش‌فروش سکه انجام نمی‌شد. بانک مرکزی همچنین مدتی است افزایش سود بانکی را در دستور کار قرار داده است. به گفته بهمنی، سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم افزایش یابد و این مساله در شورای پول و اعتبار در حال بررسی است.

رشد روزانه نقدینگی 281 میلیارد تومان
مساله رشد نقدینگی در ایران، پدیده جدید و خاصی به شمار نمی‌رود. اما نگاهی به آخرین آمار نقدینگی اعلام‌شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی نشان می‌دهد امسال با روندی متفاوت از سال‌های گذشته مواجه بوده‌ایم. به گفته بهمنی، حجم نقدینگی در پایان دی ماه به 438 هزار و 200 میلیارد تومان رسیده است. این یعنی در 10‌ماهه نخست امسال، رشد نقدینگی حدود 86 هزار میلیارد تومان بوده است و تنها طی این مدت، حدود 24 درصد به نقدینگی موجود تا پایان سال گذشته افزوده شده است. رشد نقدینگی نسبت به دی سال قبل نیز حدود 31 درصد بوده است. برای مقایسه این حجم افزایش می‌توان به این نکته توجه کرد که حجم کل نقدینگی کشور در پایان سال 83 یعنی هشت سال قبل، حدود 68 هزار میلیارد تومان و در پایان سال 84، معادل 92 هزار میلیارد تومان بود. با در نظر گرفتن بازه زمانی افزایش نقدینگی نیز می‌توان گفت رشد نقدینگی امسال، روزانه 281 میلیارد تومان (ساعتی 7/11 میلیارد) بوده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها