شناسه خبر : 14362 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پرونده‌ای درباره کنفرانس تدکس کیش

تدکس جزیره

برای بسیاری از دانشجویان و افرادی که دنیای تکنولوژی را دنبال می‌کنند و با دنیای آنلاین آشنایی کامل دارند، تد نام آشنایی است. اما ممکن است، بسیاری از شما حتی نام تد را نشنیده باشید، این امر بسیار طبیعی است.

محمدرضا ازلی‌صفت - سیدامیر اشراقی
برای بسیاری از دانشجویان و افرادی که دنیای تکنولوژی را دنبال می‌کنند و با دنیای آنلاین آشنایی کامل دارند، تد نام آشنایی است. اما ممکن است، بسیاری از شما حتی نام تد را نشنیده باشید، این امر بسیار طبیعی است. در این شماره ما بر آن شدیم تا فعالیت این سازمان را به عموم خوانندگان مجله معرفی کنیم تا شاید تاثیراتی که این کنفرانس‌ها بر زندگی و نوع تفکر بسیاری از افراد داشته است بر روی زندگی شما نیز داشته باشد. بیان فعالیت‌های این سازمان در نگاه اول شاید کار بسیار سختی باشد. سازمانی را تصور کنید که عمده فعالیتش گسترش ایده‌های ارزشمند باشد. اما این ایده‌های ارزشمند شامل چه موضوعاتی می‌شود؟ به چه دلیل فعالیت‌های این سازمان بینندگان بسیاری را در سرتاسر دنیا پیدا کرده است؟
در وهله اول نوع و نحوه انتقال مطلب در کنفرانس‌های تد است که تفاوت عمده‌ای را با دیگر کنفرانس‌ها ایجاد می‌کند. سخنرانان تد ممکن است استادان دانشگاه، کارآفرینان موفق یا انسان‌های عادی باشند که ایده ارزشمندی را در قالب این کنفرانس‌ها ارائه دهند. نحوه ارائه مطلب یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کنفرانس‌های تد است، به طوری که حتی اگر شما از موضوع اطلاعات چندانی نداشته باشید با بیان ساده و داستان‌گونه به وجود آمدن ایده اصلی، به شدت جذب سخنرانی می‌شوید. شاید خیلی از تغییراتی که ممکن است در جوامع به وجود آیند نیاز به ابزار و امکانات زیادی نداشته باشند و تد بر پایه این تفکر سعی دارد با گسترش ایده‌های کاربردی و ارزشمند در زندگی افراد تاثیر داشته باشد. ایده‌های کاربردی و ارزشمند شاید آنقدر قوی باشند که زندگی فردی اشخاص را به طور کامل تغییر دهند. ایده‌های تد شامل موضوعاتی نظیر تکنولوژی، تفریح، طراحی، علم، روانشناسی، موسیقی، موضوعات اجتماعی و به طور کلی اکثر موضوعاتی که جوامع با آنها درگیر هستند و نیاز به راهکار، تفکر و ایده جدید دارند، می‌شوند. اما فعالیت‌های تد تنها به کنفرانس‌های رسمی آن ختم نمی‌شود، تد با راه‌اندازی تدکس در سال 2009 امکان برگزاری این کنفرانس‌ها را به صورت بومی و مستقل با مجوز تد راه‌اندازی کرد که از آن زمان تاکنون 10 هزار کنفرانس تدکس برگزار شده است. تدکس در 167 کشور با میانگین هشت کنفرانس در روز در حال برگزاری است. این کنفرانس‌ها از کوه اورست تا خانه اپرای سیدنی برگزار شده‌اند. در سال‌های اخیر فعالیت‌های خوبی نیز در کشورمان انجام شده و تا به حال چندین تدکس در ایران برگزار شده است. تد به عنوان سازمانی غیرانتفاعی و غیر‌سودده به یکی از مهم‌ترین رخدادها در جهان تبدیل شده است و امید است در جامعه ایرانی نیز اقبال مردم به سوی این‌گونه فعالیت‌ها روزبه‌روز بیشتر شود. در 28 و 29 فروردین‌ماه برای اولین بار کنفرانس تدکس کیش طی دو روز در جزیره کیش برگزار خواهد شد که ماه‌ها وقت صرف آن شده است و هدف آنها از برگزاری این رویداد از زبان خودشان ‌چنین عنوان شده است: «TEDxKish یکی از رویدادهای وابسته به TED است که در جزیره کیش برگزار می‌شود و تلاش می‌کند با استفاده از محیط زیبای این جزیره بستری برای ارتباط فرهنگ و تفکر ایرانی و نگرش سایر جهانیان به آن ایجاد کند. در TEDxKish مجموعه‌ای از افکار همگون و آینده‌نگر از نوآوران، طراحان، متخصصان، حامیان محیط‌ زیست و افرادی با دغدغه‌های اجتماعی دور هم جمع می‌شوند تا به «ایده‌های ارزشمند برای انتشار» جامه عمل بپوشانند.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها