شناسه خبر : 14170 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پایتخت‌هایی که مرکز اقتصادی کشورشان نیستند

آلمان بدون برلین

معمولاً پایتخت هر کشور، مرکز اقتصادی و سیاسی آن شمرده می‌شود. حداقل تجربه ما این‌گونه بوده که ثروت، فرصت‌های شغلی، درآمد و… در پایتخت در مقایسه با شهرهای دیگر بیشتر است.

معمولاً پایتخت هر کشور، مرکز اقتصادی و سیاسی آن شمرده می‌شود. حداقل تجربه ما این‌گونه بوده که ثروت، فرصت‌های شغلی، درآمد و... در پایتخت در مقایسه با شهرهای دیگر بیشتر است. اما به نظر می‌رسد در مورد آلمان این وضعیت صادق نیست. آلمان بدون برلین، ثروتمندتر از وضعیت فعلی خواهد بود. یک بررسی که جدیداً منتشر شده نشان می‌دهد درآمد ملی سرانه آلمانی‌ها، اگر برلین را از این کشور حذف کنیم، 3 /0 درصد بیشتر خواهد شد. در واقع تولید ناخالص سرانه‌ای که در برلین تولید می‌شود، کمتر از بقیه نقاط آلمان است.
به نظر می‌رسد برلین از نظر اقتصادی، مسابقه را به بخش‌های دیگر این کشور، از جمله باواریا که کارخانه خودروسازی بی‌ام‌دبلیو در آن قرار دارد، باخته است. البته برخلاف تصور، برلین حتی تنها پایتختی نیست که این وضعیت را دارد. کانادا نیز تولید ناخالص داخلی سرانه‌ای 2 /0 درصد بیشتر خواهد داشت اگر بتوان اتاوا را از آن حذف کرد. در کانادا، اتاوا مسابقه را به منطقه نفت‌خیز آلبرتا واگذار کرده است. آلبرتا در حالی 17 درصد تولید ناخالص داخلی کانادا را ایجاد می‌کند که تنها 11 درصد از جمعیت این کشور را در خود جای داده است.
اما در مورد پاریس و لندن، اوضاع کاملاً برعکس است و این دو شهر، در حال حاضر آبروی اقتصادی پایتخت‌های جهان محسوب می‌شوند. به نظر می‌رسد پاریس علاوه بر شهر عشاق، موتور اقتصاد مهمی نیز برای فرانسه محسوب می‌شود، به طوری که اگر آن را از چرخه اقتصادی فرانسه حذف کنیم، تولید ناخالص داخلی سرانه حدود 17 درصد کاهش خواهد داشت. این بیشترین اثر مثبت یک پایتخت بر اقتصاد کشور است. لندن نیز که به پایتخت مالی جهان معروف است، در صورت حذف از چرخه اقتصادی انگلستان، باعث کاهش 13درصدی تولید ناخالص داخلی سرانه در این کشور خواهد شد. البته در مورد لندن، هنوز بحث‌ها زیاد است. تصمیم برای خروج از اتحادیه اروپا، باعث شده است اقتصاد انگلستان بیشتر از قبل به لندن، به عنوان مجرای ارتباطی با دنیای خارج از کشور نیازمند شود. حتی قبل از اینکه جدایی از اتحادیه اروپا تصویب شود، لندن حدود 30 درصد کل مالیاتی را که در انگلستان دریافت می‌شود، پرداخت می‌کرد که بدین معنی است که تمامی هزینه‌های دولتی از جمله پرداخت‌های درمانی و آموزشی، به شدت به لندن وابسته است. اما اگر بعد از عملی شدن طرح جدایی از اتحادیه، لندن دیگر شهری جذاب برای سرمایه‌های مالی نباشد، احتمالاً درآمد و سود شرکت‌ها و بانک‌های مستقر در آن کاهش خواهد یافت. وضعیتی که احتمال دارد برای اقتصاد این کشور ایجاد مشکل کند، اما در کنار آن تکیه تولید ناخالص داخالی سرانه را به لندن کاهش خواهد داد. در خارج از اروپا، اگر واشنگتن را از ایالات متحده حذف کنیم، تولید ناخالص داخلی سرانه کاهش خواهد یافت، اما این کاهش تنها یک درصد است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید