شناسه خبر : 14154 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

گزارش جامع «بیزینس مانیتور» از وضعیت بانک‌های ایران در دوره پساتحریم

روزگار نو بانکداران

بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی «بیزینس‌مانیتور اینترنشنال»، «انتظار می‌رود بخش بانکی ایران از لغو تحریم‌ها - که به احتمال زیاد از اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی عملیاتی می‌شود - منتفع شود. این اتفاق سبب رونق وام‌ها و اعطای اعتبارات می‌شود.

موسسه تحقیقاتی «بیزینس‌‌مانیتور اینترنشنال» -از نهادهای وابسته به آژانس رتبه‌سنجی «فیچ»- در گزارشی تفصیلی، وضعیت بانک‌های تجاری ایران در آستانه لغو تحریم‌های بین‌المللی را بررسی کرده است. در این گزارش که با استفاده از تحلیل سوات (SWOT) چشم‌انداز وضعیت بانک‌های تجاری ایران در سه‌ماهه نخست سال 2016 میلادی مورد ارزیابی قرار گرفته، نقاط قوت (Strength)، ضعف (Weakness)، فرصت‌ها (Opportunity) و تهدیدهای (Threat) این بانک‌ها در دو رده‌بندی جداگانه به بحث گذاشته شده است: ابتدا به طور کلی در نظام بانکداری ایران و سپس به تفکیک برای هر یک از بانک‌های تجاری.
بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی «بیزینس‌مانیتور اینترنشنال»، «انتظار می‌رود بخش بانکی ایران از لغو تحریم‌ها -که به احتمال زیاد از اوایل سال 2016 میلادی عملیاتی می‌شود- منتفع شود. این اتفاق سبب رونق وام‌ها و اعطای اعتبارات می‌شود. با این حال، از آنجا که ماه‌ها طول می‌کشد تا تحریم‌های بخش بانکی اثرات منفی گذشته خود را فراموش کند، در نتیجه در کوتاه‌مدت این تاثیرات ناچیز خواهد بود. به هر ترتیب، برچیده‌شدن تحریم‌ها، بخش بانکی ایران را تثبیت خواهد کرد اما رونق ناگهانی در اعطای وام و اعتبارات یا رشد منابع بانکی همچنان راهی طولانی در پیش دارد.» بخش دیگری از گزارش این نهاد معتبر وابسته به آژانس رتبه‌سنجی «فیچ»، به بررسی چشم‌انداز بانک‌های منطقه خاورمیانه و همچنین صنعت بانکداری در سطح جهان پرداخته است.
از آنجا که گزارش «بیزینس‌مانیتور اینترنشنال» می‌تواند راهنمای تصمیم‌سازان و سرمایه‌گذاران در اقتصاد ایران -به‌ویژه در گذار به دوران پساتحریم باشد- «تجارت فردا» برگردان فارسی متن کامل این گزارش را منتشر کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها