شناسه خبر : 14118 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

روایت مدیرعامل سیتروئن از بازار این شرکت در ایران

با سه محصول می‌آییم

مدیرعامل سیتروئن می‌گوید: ما موتور ۱۵۰۰ سی‌سی بسیار مدرن گروه پژو سیتروئن را برای بازار ایران انتخاب کرد‌ه‌ایم که یکی از بهترین موتورها در این کلاس است. قصد داریم این موتور را به‌طور کامل در ایران ساخت داخل کنیم.

شرکت سایپا به وسیله آنتوان آیسه در سال 1345 برای تولید محصولات سیتروئن تاسیس شد. آیسه با جلب موافقت سیتروئن فرانسه و البته دولت ایران توانست مجوز تولید محصولات سیتروئن را در سال 1344 اخذ کند و در اواخر سال 1345 شرکت «شرکت ایرانی تولید اتومبیل سیتروئن» (SAIPAC) به صورت رسمی ثبت شد. سیتروئن فرانسه به طور مستقیم در شرکت جدید سهامدار بود و بخش عمده‌ای از سهام نیز به خانواده آیسه تعلق داشت. شرکت جدید برای تولید، مدل 2CV را از میان محصولات سیتروئن انتخاب کرد، این خودرو برای ورود به ایران نام ژیان را به خود گرفت .در شروع کار، ژیان در دو مدل سواری و وانت (با نام آکا) تولید شد. این خودرو یک مزیت مهم داشت و آن قیمت پایینش نسبت به رقبا بود که باعث شد به آرامی قشر متوسط ایرانی به این خودرو روی خوش نشان دهند. قیمت خودرو در اوایل عرضه در حدود هشت هزار تومان بود و پس از مدتی در دهه 50 شمسی به حدود 13 هزار تومان رسید. حالا پس از چندین دهه و پس از تولید نه‌چندان گسترده سیتروئن زانتیا این بار شرکت سیتروئن قوی‌تر از دفعات قبل به ایران بازگشته است و برای اولین بار قصد دارد به‌صورت مشترک خودروهایش را در ایران تولید کند؛ تولیدی که قرار است 150 هزار دستگاه در سال باشد. در حاشیه چهارمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو با «لیندا جکسون» مدیرعامل شرکت خودروسازی سیتروئن و کریستف کمار معاون آفریقا و خاورمیانه گروه پژو سیتروئن به گفت‌وگو نشستیم.

‌کمی درباره برنامه تولید خود در ایران توضیح می‌دهید؟
ما برای تولید در ایران قصد داریم داخلی‌سازی کنیم تا بتوانیم صادرات کنیم و این بخشی از راهبرد ماست. سایپا کاشان کارخانه مدرنی است و ما در این کارخانه مدرن بر روی کیفیت تولیدات خود نظارت می‌کنیم تا محصولات خود را با بهترین کیفیت تولید کنیم.
ما سه محصول جدید سیتروئن را با همکاری سایپا در ایران در آینده نزدیک تولید خواهیم کرد. مدل خودروهایی که قرار است در همکاری با سایپا تولید شود، هنوز مشخص نشده است و بحث‌ها هنوز ادامه دارد. با توجه به کیفیت بالا و قیمت مناسب محصولات تولیدی در کاشان، ۳۰ درصد آن صادر خواهد شد، سه مدل سیتروئنی که در ایران تولید خواهد شد، همه از نسل جدید محصولات ما هستند و قصد داریم این محصولات را در آینده تا ۷۰ درصد داخلی‌سازی کنیم.

‌برخی از تولید سیتروئن الیزه در ایران سخن گفته‌اند. آیا شما برنامه‌ای برای تولید الیزه در ایران دارید؟
ما قصد تولید این محصول را در ایران نداریم. هنوز نمی‌توانیم محصول نهایی خود را در ایران اعلام کنیم اما قطعاً این محصولات از آخرین تکنولوژی‌ها سیتروئن بهره خواهند برد و از نظر تکنولوژی موتور و ایمنی به‌روزترین خواهند بود.

‌ آیا خودروهای جدید که قرار است تولید شود مانند زانتیا جزو محصولات از رده خارج سیتروئن است؟
گذشته را فراموش کنید. قطعاً محصولاتی که تولید خواهد شد خودروهای روز خواهند بود. خودروهای ما که در کارخانه کاشان تولید خواهند شد، به‌روزترین خودروهای تولیدشده در ایران خواهند بود و در بالاترین کیفیت قرار خواهند داشت.
خودروهای سیتروئن تولیدی در ایران در حد استاندارد آلایندگی یورو ۶ خواهند بود. مردم در ایران بالاترین استاندارد و ایمنی را می‌خواهند و ما سعی می‌کنیم این نیاز را تامین کنیم و از آخرین موتورهای خود در ایران استفاده کنیم. بحث قیمت برای ما خیلی مهم است. برای ارائه محصولات خود در ایران برای اینکه بتوانیم در بازار ایران آنها را بفروشیم باید قیمت خود را کاهش دهیم و تنها راه داخلی‌سازی این خودروها در ایران است.

‌ رنو هم‌اکنون یک محصول را برای بازار هند توسعه داده، این محصول ارزان‌قیمت است و می‌تواند بازار خوبی در ایران هم داشته باشد و رنو قرار است این محصول را برای بازار ایران توسعه دهد. آیا شرکت شما برنامه‌ای مانند رنو دارد تا بتواند یک خودرو با قیمت ارزان در ایران تولید کند؟
شما می‌دانید که رنو کوئید در اروپا فروخته نمی‌شود می‌دانید چرا.

‌ اما ایرانی‌ها بیشتر نیاز به خودرو اقتصادی و ارزان‌قیمت دارند. پیش از انقلاب شما محصولی مانند ژیان را داشتید تا در ایران تولید کنید. این محصول به دلیل قیمت مناسبش مشتریان زیادی در ایران پیدا کرد اما اکنون شما چنین محصولی در سبد محصولات خود ندارید. ارزان‌ترین محصولات شما هم برای مردم ایران بسیار گران تمام می‌شوند. آیا شما محصول ارزانی را برای بازار ایران توسعه خواهید داد؟
هم‌اکنون نمی‌توانم به این سوال جواب آری یا نه بدهم.

ما موتور ۱۵۰۰ سی‌سی بسیار مدرن گروه پژو سیتروئن را برای بازار ایران انتخاب کرد‌ه‌ایم که یکی از بهترین موتورها در این کلاس است. قصد داریم این موتور را به‌طور کامل در ایران ساخت داخل کنیم.
بگذارید سوال خودم را واضح‌تر بپرسم آیا شما برنامه‌ای برای تولید یک خودرو اقتصادی برای بازارهایی مانند ایران دارید؛ خودرویی که ارزان باشد و برای بیشتر مردم ایران خرید آن در دسترس باشد؟
فعلاً نمی‌توانیم به این سوال جواب بله یا نه بدهیم.

‌ میزان سرمایه‌گذاری سیتروئن در ایران چقدر خواهد بود؟
گروه پژو سیتروئن بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری یک شرکت فرانسوی را پس از تحریم‌ها در ایران انجام داده است. سیتروئن به‌تنهایی 300 میلیون یورو در ایران سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

‌ آیا این سرمایه‌گذاری را فقط برای خرید سایپا کاشان انجام داده‌اید؟
خیر، در بخش‌های دیگر هم سرمایه‌گذاری خواهیم کرد.

‌ مدیریت تولید سیتروئن در ایران چگونه خواهد بود؟
به‌صورت مشترک با سایپا انجام می‌شود. شرکت جدید شش نفر عضو دارد؛ سه نفر از سیتروئن و سه نفر از سایپا.

‌ آیا برنامه‌ای برای احداث مرکز مهندسی در ایران دارید؟
در برنامه درازمدت سیتروئن برنامه برای احداث مرکز مهندسی در ایران وجود دارد.

‌ برای محصولات خود در ایران چه موتوری را انتخاب کرده‌اید و آیا قصد ساخت داخل کردن این موتور را دارید؟
ما موتور 1500 سی‌سی بسیار مدرن گروه پژو سیتروئن را برای بازار ایران انتخاب کرده‌ایم که یکی از بهترین موتورهای در این کلاس است. نام این موتور ec5 است و قصد داریم تا این موتور را به‌طور کامل در ایران ساخت داخل کنیم.

‌ کدام کشورهای اهداف صادراتی سیتروئن از طریق ایران خواهند بود؟
کشورهایی که ایران برای صادرات به آنها مزیت دارد؛ کشورهای اطراف ایران مانند عراق، آذربایجان، ترکمنستان و ازبکستان، کشورهایی که ایران در آنها نفوذ خوبی دارد می‌توانند هدف‌های صادراتی ما باشند.

‌ آیا اولین محصول سیتروئن در ایران C4 خواهد بود؟
عرضه این محصول ارتباطی به خط تولید کاشان و همکاری با سایپا ندارد. این محصول به صورت وارداتی به بازار خودرو ایران خواهد آمد. ما سه محصول دیگر را در ایران تولید خواهیم کرد. تیراژ تولید در سایپا کاشان 150 هزار دستگاه خواهد بود. هم‌اکنون ما در مراکش 100 هزار خودرو تولید می‌کنیم و تولید 150 هزار دستگاه خودرو در ایران نشان می‌دهد ایران پایگاه اصلی تولیدی ما در خاورمیانه خواهد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها