شناسه خبر : 14092 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نرخ بهره آمریکا افزایش می‌یابد یا باز هم پایین نگه داشته می‌شود؟

سوال بزرگ

سوال بزرگ این روزها در اقتصاد ایالات متحده یک سوال تکراری است. اینکه آیا فدرال‌رزرو نرخ بهره را افزایش خواهد داد یا خیر.

سوال بزرگ این روزها در اقتصاد ایالات متحده یک سوال تکراری است. اینکه آیا فدرال‌رزرو نرخ بهره را افزایش خواهد داد یا خیر. حالا که تابستان به پایان خود رسیده است و به تاریخ تشکیل جلسه این نهاد نزدیک‌تر می‌شویم، دوباره نوسانات در بازارهای مالی آغاز شده است که نشان‌دهنده پیش‌بینی‌های مختلفی است که در مورد روند آینده نرخ بهره در ایالات متحده وجود دارد.
از طرفی روند کاهشی قیمت نفت که پیش‌بینی شده در سال آینده میلادی هم ادامه خواهد داشت، باعث خواهد شد تورم کاهش یابد. افزایش تورم یکی از عمده‌ترین اهداف بانک‌های مرکزی جهان و همچنین فدرال‌رزرو است و به همین دلیل این تصور وجود دارد که با پیش‌بینی کاهش مجدد تورمی که همین حالا هم از نرخ هدف کمتر است، بانک مرکزی ایالات متحده صلاح را در عدم تغییر نرخ بهره ببیند.
از طرف دیگر بازارهای مالی ایالات متحده مدتی است با‌ثبات به نظر می‌رسند. نرخ بیکاری پایین است و نوسانات چندانی را در ماه‌های اخیر تجربه نکرده است. روند افزایشی دستمزدها، اگرچه کند اما در حال وقوع است. اینها همه نشانه‌هایی بود که فدرال‌رزرو از ماه‌ها قبل اعلام کرده بود در‌صدد مشاهده آن قبل از افزایش نرخ بهره است. اما همه این نشانه‌ها با توجه به اینکه اقتصاد سایر بخش‌های جهان، حتی کشورهای توسعه‌یافته، هنوز به شدت دچار مشکل است، می‌تواند در اندک زمانی محو شود. اما بازارها و اقتصاد، تنها مواردی نیستند که فدرال‌رزرو این روزها نگران آن است. انتخابات قریب‌الوقوع ایالات متحده، این نهاد را به‌طور خاص به آماج انتقادات کاندیدای جمهوریخواهان تبدیل کرده است. ترامپ اخیراً در مصاحبه‌ای با شبکه cnbc گفته است یلن باید «احساس شرم کند» که با پایین نگه داشتن نرخ بهره بازارها را دچار مشکل کرده است. این در حالی است که تنها چند هفته قبل نیز کاندیدای جمهوریخواهان یلن را متهم کرده بود که به دلایل سیاسی و صرف‌نظر از اقتصاد، نرخ بهره را پایین نگه داشته است. تنها چند ماه قبل از آن اما او در وال استریت ژورنال ادعا کرد احترام زیادی برای یلن و عملکرد وی در دوران تصدی‌اش قائل است. اظهارنظرهایی که روزنامه‌های آمریکایی با کنار هم قرار دادن آنها، به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست بیش از عملکرد یلن، باعث تغییر در اظهارات ترامپ شده است.
به هر حال‌، حالا و در آستانه جلسه بانک مرکزی ایالات متحده‌، که باعث شده چشم سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران آمریکایی بیش از کارزارهای انتخاباتی به این نهاد دوخته شود، عدم انتصاب دوباره یلن در مقام فعلی، تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین شعارهای ترامپ شده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها