شناسه خبر : 14080 لینک کوتاه

اینفوگرافی

تغییر مسیر بازار

کاهش معاملات و افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن مهرماه چه پیامی دارد؟

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در مهرماه 1395 که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 10 هزار و 325 واحد مسکونی رسید. برخلاف روند صعودی معاملات در نیمه اول سال، آمار معاملات در مهرماه نشان از کاهش 6 /10‌درصدی معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌دهد. در میان این معاملات، واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با 7 /51 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند و در میان مناطق 22گانه شهر تهران منطقه پنج با سهم 16‌درصدی بیشترین معاملات مسکن را از آن خود کرد. بر اساس این آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی که قیمت هر مترمربع از آنها بین 3 تا 5 /3 میلیون تومان است با 2 /13 درصد بیشترین سهم را دارا بوده‌اند. تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نیز بیانگر آن است که واحدهای مسکونی زیر 80 مترمربع با 9 /51 درصد بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند. همچنین معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی که ارزش آنها بین 100 تا 150 میلیون تومان است، با سهم 6 /13 درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.
بر اساس این گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های شهر تهران در مهرماه 1395 معادل 4 /44 میلیون ریال بود که این رقم افزایش 9 /5‌درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.
شاخص کرایه مسکن اجاری که تقریباً هر ماه روندی صعودی را پشت‌سر می‌گذارد در مهرماه 1395 نیز در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 5 /9 و 9 درصد رشد نشان می‌دهد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید