شناسه خبر : 13908 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اول خرداد، روز معدن است

درباره یک جشن

سال‌ها پیش، هنگامی که هنوز وزارت معادن و فلزات در صنایع ادغام نشده بود، فعالان عرصه معدن و دانشجویان گرایش‌های مختلف این رشته مهندسی، همه‌ساله اول خرداد را به عنوان روز معدن جشن می‌گرفتند. این روز حتی در تقویم رسمی کشور ثبت شده بود و معدنکاران بر پایه همین رسمیت تقویمی مراسم‌های مختلفی را در نقاط مختلف کشور برپا می‌کردند و به طور اختصاصی مسائل این بخش را مورد بحثو بررسی قرار می‌دادند.

سال‌ها پیش، هنگامی که هنوز وزارت معادن و فلزات در صنایع ادغام نشده بود، فعالان عرصه معدن و دانشجویان گرایش‌های مختلف این رشته مهندسی، همه‌ساله اول خرداد را به عنوان روز معدن جشن می‌گرفتند. این روز حتی در تقویم رسمی کشور ثبت شده بود و معدنکاران بر پایه همین رسمیت تقویمی مراسم‌های مختلفی را در نقاط مختلف کشور برپا می‌کردند و به طور اختصاصی مسائل این بخش را مورد بحث و بررسی قرار می‌دادند.
در اواخر دهه 70، با تشکیل وزارت صنایع و معادن، روز معدن هم در صنعت ادغام شد تا معدنکاران در کنار سایر فعالان عرصه تولید قرار بگیرند و روز دهم تیرماه را به عنوان روز صنعت و معدن گرامی بدارند.

در دانشگاه پلی‌تکنیک چه خبر است
اما در این میان هستند هنوز کسانی که روز معدن را فراموش نکرده‌اند و هرساله با فرارسیدن نخستین روز خرداد این روز را جشن می‌گیرند. پاتوق آنها در دانشکده معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. دانشجویان این دانشگاه هرساله در مراسمی دانشجویی در سالن آمفی‌تئاتر این دانشکده جمع می‌شوند و با تقدیر از نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه معدن کشور روز معدن را گرامی می‌دارند.
زنده نگه‌ داشتن روز معدن از این جهت مهم است که بخش معدن کشور به‌رغم داشتن توانمندی‌های طبیعی و انسانی در سال‌های گذشته نتوانسته آن‌گونه که باید توسعه یابد و جوابگوی فارغ‌التحصیلان این رشته نبوده است. شاید مراسم اول خرداد تلنگری به مسوولان باشد تا به این بخش مهم از اقتصاد کشور نگاه ویژه‌تری داشته باشند و پای حرف دانشجویان و فعالان این رشته مهندسی بنشینند.
هم‌اکنون ممنوع شدن تحصیل بانوان در رشته مهندسی معدن سبب شده علاقه‌مندان خانم تنها به دلیل جنسیت خود نتوانند در آن به ادامه تحصیل بپردازند، این در حالی است که کارنامه تحصیل خانم‌ها در این رشته نشان می‌دهد آنها توانسته‌اند از نظر نرم‌افزاری به رشد دانش مهندسی معدن در بخش‌های مختلف اکتشاف و استخراج کمک کنند.
امسال هم این مراسم برگزار خواهد شد و استادان و دانشجویان رشته معدن و گرایش‌های مختلف سه‌شنبه این هفته گرد هم می‌آیند تا با تقدیر از رضا نیازمند، بنیانگذار شرکت ملی مس ایران، یازدهمین دوره این همایش دانشجویی را برگزار کنند. با توجه به اینکه استاد نیازمند به لحاظ جسمی قادر به حضور در این دانشکده نیست قرار است کلیپی از او تهیه شده و در این مراسم پخش شود تا نسل امروز بیشتر با ویژگی‌ها شخصیتی و خدمات او آشنا شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها