شناسه خبر : 13067 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

هفته ای که گذشت

به گزارش سی‌ان‌ان مانی، مقامات واتیکانی پس از اینکه دارایی‌های یک روحانی مسیحی را به اتهام تلاش برای قاچاق ارز بلوکه کردند، گفتند تحقیقات پیرامون مبادلات مشکوک در بانک واتیکان باید گسترده شود تا افراد بیشتری را در‌بر بگیرد.

فساد مالی دیگری برای واتیکان
جمعه 12 جولای/21 تیر
: به گزارش سی‌ان‌ان مانی، مقامات واتیکانی پس از اینکه دارایی‌های یک روحانی مسیحی را به اتهام تلاش برای قاچاق ارز بلوکه کردند، گفتند تحقیقات پیرامون مبادلات مشکوک در بانک واتیکان باید گسترده شود تا افراد بیشتری را در‌بر بگیرد. نونزیو اسکارانو، کشیشی که به عنوان تحلیلگر مالی برای واتیکان کار می‌کرد، به همراه یک دلال مالی و یک افسر سابق پلیس مخفی بازداشت شد. دادستان رُم می‌گوید این سه نفر می‌کوشیدند در جولای 2012 با استفاده از یک هواپیمای شخصی ده‌ها میلیون یورو در سراسر اروپا قاچاق کنند. ساکارانو هر‌گونه جرمی را انکار کرده است. بازجویان مبادلات را از طریق دو حساب ساراکانو در بانک واتیکان، یکی به عنوان حساب شخصی و دیگری برای نذورات، پیگیری می‌کنند. آخرین یافته‌ها و دستاوردها زمانی به دست آمد که فشارها بر دولت-شهر کوچک به منظور پاکسازی امور مالی‌اش افزایش یافت.


انکار آتش‌بس بوکو‌حرام و دولت نیجریه
شنبه 13 جولای/22 تیر: گروهک تروریستی بوکو‌حرام طرح آتش‌بس با دولت نیجریه را نپذیرفت. به گزارش بلومبرگ، رهبر شبه‌نظامیان اسلامگرای نیجریه موسوم به بوکو‌حرام دستیابی به یک توافقنامه آتش‌بس با دولت را رد کرد. گروهک بوکو‌حرام همچنین مسوولیت حمله به یک مدرسه را در ایالت شمال شرقی یُب در هفته گذشته بر عهده گرفت. ابوبکر شکائو، رهبر بوکو‌حرام، در یک پیام ویدئویی ارسال‌شده برای گزارشگران، ادعای وزیر امور ویژه نیجریه، کابیرو توراکی، را مبنی بر اینکه در هشتم جولای دولت با بوکو‌حرام به توافق رسیده است، رد کرد. توراکی اظهار کرده بود که پس از گفت‌وگو با قائم‌مقام رهبر گروه بوکو‌حرام، محمد مروان، به توافقی در زمینه آتش‌بس رسیده است.
شکائو در پیام ویدئویی گفت: «بگذارید خیالتان را راحت کنم که ما با این مشرکین به هیچ سازشی نخواهیم رسید. ما با دولت نیجریه هیچ‌گونه قرارداد صلحی امضا نخواهیم کرد.»

خوش‌بینی نیک کلگ به اقتصاد انگلستان
یکشنبه 14 جولای/23 تیر:
رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلستان، نیک کلگ اعلام کرد اقتصاد انگلستان به سرعت در حال بهبود و مالیه عمومی آشفته این کشور در حال بازسازی است. به گزارش تلگراف، در مراسم شام کنفدراسیون صنایع بریتانیا، رهبر لیبرال دموکرات‌های انگلستان اعلام کرد کشور شرایط سخت را پشت سر گذاشته است. با وجود اینکه بسیاری از کارشناسان باور دارند چشم‌انداز اقتصاد انگلستان هنوز مشوش است، نیک کلگ، معاون نخست‌وزیر انگلستان اعلام کرد «سطوح تولید و تجارت جدید در صنعت انگلستان به سریع‌ترین شکل در طول دو سال در حال ظهور است. همین ماجرا در بخش خدمات نیز به همین صورت است. بخش خدمات سریع‌ترین رشد خود را از سال 2011 تاکنون خواهد داشت.» کلگ افزود: «ما اقتصاد را برتر و جلوتر از سیاست قرار خواهیم داد. ما ملت را برتر و جلوتر از حزب قرار خواهیم داد.» پیش‌بینی بنیاد ITEM نیز گفته‌های کلگ را تایید می‌کند.

گسترش برنامه‌های حزب ضد‌اروپایی آلمان
دوشنبه 15 جولای/24 تیر
: به گزارش بلومبرگ، حزب «آلترناتیو ضد‌اروپایی برای آلمان» (AFD) در حال گسترش چشم‌انداز سیاست‌هایش فراتر از پیامدهای بحران بدهی است و قصد دارد پنج درصد حمایت مورد نیاز برای ورود به پارلمان را در پاییز امسال به دست بیاورد. حزب AFD، در حالی که می‌شود برای پویش انتخاباتی‌اش برای انتخابات 22 سپتامبر بر بحران بدهی‌ها و پیامدهای آن برای رای‌دهندگان در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا تاکید کند، در این روز سیاست‌های خود را در زمینه انرژی، بهداشت و دفاع بیان کرد. AFD از زمان تاسیس آن در ماه آوریل در میان نگرانی‌های موجود نسبت به طرح صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل برای نجات اروپا، بیش از 15 هزار عضو جذب کرده است. آرامش نسبی در مساله بدهی‌های اروپا، مناظره‌های انتخاباتی را از موضوع بحران دور کرده و باعث شده است AFD برنامه‌های خود را به سوی حوزه‌های دیگر گسترش دهد.

گسترش فساد دارویی در چین
سه‌شنبه 16 جولای/25 تیر
: فساد دارویی چین در حال گسترش است. به گزارش سی‌ان‌ان مانی، مانند بسیاری از شرکت‌های چندملیتی در چند دهه گذشته، شرکت GlaxoSmithKline (GSK) برای فروش به 3/1 میلیارد نفر مشتری جدید در سریع‌ترین بازار داروی جهان آمده است. این شرکت سرمایه‌گذاری بسیار زیادی در چین کرده و مراکز درمانی و پژوهشی بسیاری در تیانجین و شانگهای به راه انداخته است. این شرکت دارویی خود اعلام می‌کند بیش از یک میلیارد یوان در زمینه پژوهش داروسازی در چین خرج کرده است. اکنون این شرکت دارویی به دست داشتن در طرح‌های گسترده رشوه و فساد که شامل صدها میلیون دلار رشوه‌دهی در چین می‌شود، متهم شده است. هنوز مشخص نیست که این فساد چه ضربه‌ای به اعتبار GSK خواهد زد. بن کاوندر، یکی از مدیران گروه پژوهشی بازار چین اظهار داشت « بیشتر شرکت‌های بخش داروسازی از رشوه‌دهی استفاده می‌کنند.»

غرق ‌شدن قایق پناهجویان
چهارشنبه 17 جولای/26 تیر:
به گزارش بلومبرگ، چهار نفر پس از اینکه قایق پناهجویان به استرالیا در راه واژگون شد، غرق شدند. این دومین واقعه مرگباری است که در طول این هفته همزمان با تلاش دولت استرالیا برای آرام کردن نارضایتی رای‌دهندگان نسبت به وضعیت پناهندگان با نزدیکی به زمان انتخابات، رخ می‌دهد. هر چهار جسد پیدا شدند و 144 نفر دیگر توسط کشتی‌های نظامی به جزیره کریسمس منتقل شدند. در واقعه‌ای مشابه در 12 جولای، یک نوزاد غرق شده بود و 88 نفر دیگر نجات یافته بودند. ناتوانی دولت فعلی در راستای کاهش سیل پناهجویانی که می‌خواهند به استرالیا برسند، باعث شده حمایت‌ها از حزب حاکم کارگر کاهش یابد. رهبر اپوزیسیون، تونی ابوت قول داده است سیل قایق‌های پناهجویان را متوقف کند. نخست‌وزیر کنونی استرالیا، کوین راد مساله پناهجویان را در اولویت اقدامات پیش از انتخابات خود قرار داده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها