شناسه خبر : 12434 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دلایل تاخیر در ارائه بودجه از نگاه نمایندگان مجلس

وقت‌کشی یا بهانه‌گیری؟

به نظر می‌رسد بدعت ساخته‌شده از سوی دولت نهم و دهم در ارسال باتاخیر و یا پرتاخیر لایحه بودجه سنواتی به مجلس شورای اسلامی دیگر برای همگان حتی نمایندگان مجلس نیز به موضوعی جا‌افتاده و پذیرفته‌شده تبدیل شده است.

عطا حسینیان
به نظر می‌رسد بدعت ساخته‌شده از سوی دولت نهم و دهم در ارسال باتاخیر و یا پرتاخیر لایحه بودجه سنواتی به مجلس شورای اسلامی دیگر برای همگان حتی نمایندگان مجلس نیز به موضوعی جا‌افتاده و پذیرفته‌شده تبدیل شده است. دیگر نمایندگان مجلس عادت کرده‌اند که در ماه‌های پایانی سال تذکرات شفاهی و کتبی متعددی به این تاخیر سهوی و یا عمدی دولت بدهند و دولتمردان هم به خوبی دریافته‌اند که کار از این تذکرات و نطق‌های پیش از دستور بالاتر نخواهد گرفت و می‌شود آنچه که باید. دولت دهم در سال پایانی خدمت خود نیز به خوبی ثابت کرد که بر آنچه اصرار داشته باشد، پای می‌فشارد و به توصیه‌ها و حتی عتاب‌های دیگران توجهی نخواهد کرد و لایحه بودجه را نه در چارچوب زمانی که قانون مشخص کرده که در چارچوب زمانی خود به مجلس ارسال می‌کند. شاید این روزها نمایندگان با مشاهده آخرین پافشاری دولت برای تاخیر در ارسال آخرین لایحه بودجه سنواتی‌اش بهتر است به این بیندیشند که چگونه این بدعت را از سر دولت‌های آینده به در کنند، حرکتی که به نظر اندکی سخت می‌آید با این حال نمایندگان مجلس در این یک ماه و نیم پایانی سال هنوز هم از تاخیر و بدعهدی دولت دهم گلایه‌مندند و تحلیل خاص خود را از آن دارند.


دولت می‌‌خواهد وقت را از نمایندگان بگیرد
موسی‌الرضا ثروتی (کمیسیون برنامه و بودجه)
index:1|width:100|height:|align:left
متاسفانه در سال جاری نیز مانند سال‌های گذشته دولت با تاخیر بسیار زیاد لایحه بودجه سال 92 را به مجلس ارسال می‌کند که این تاخیر با توجه به شرایط اقتصادی کنونی حاکم بر کشور بدون هیچ اغماضی غیر‌قابل قبول است. برای بی‌توجهی دولت به ارسال به موقع لایحه بودجه به مجلس شاید بتوان دلایل مختلفی را بر‌شمرد ولی بدون شک یکی از مهم‌ترین دلایل دولت در این تاخیر روحیه ناسازگاری دولت با قانون است، دولتی که در طول هشت سال گذشته بارها و بارها بی‌توجهی خود را به قانون به خوبی نشان داده است. مسوولان دولتی به خوبی به این موضوع واقف هستند که تدوین لایحه بودجه فعالیتی خاص و دشوار نیست، زیرا مشخص کردن میزان مالیات‌ها، هزینه‌ها و درآمدها و میزان صادرات نفت کشور در طول یک سال و با توجه به سند بودجه سال گذشته امری است بسیار معمولی و ساده که اگر دولت اراده‌ای در تنظیم و ارسال به موقع آن به مجلس داشت به طور حتم شاهد تاخیری این‌چنینی نباید می‌بودیم. دولت طبق چارچوب قبلی بودجه می‌تواند بودجه سال آینده را تنظیم کند و در مهلت قانونی لایحه را به مجلس ارائه دهد، اما برای ارائه این لایحه به مجلس علاقه‌ای ندارد و به صورت تعمدی در ارسال لایحه بودجه به مجلس تاخیر ایجاد می‌کند تا نمایندگان وقت کافی برای بررسی دقیق لایحه بودجه نداشته باشند و لایحه دولت با حداقل بررسی و واکاوی نمایندگان تصویب شود. مگر بنا به گفته شخص رئیس‌جمهور قرار نبود لایحه بودجه به دفترچه کوچکی تبدیل شود تا در جیب تمامی ایرانیان جای گیرد، حال سوال این است که تدوین این دفترچه کوچک چرا در طول این سال‌ها با چنین تاخیری روبه‌رو شده است.

بهانه‌هایی که هرساله نو به نو می‌شوند
جعفر قادری(‌برنامه و بودجه)

انتظار نمایندگان مجلس از دولت و شخص رئیس‌جمهور این بود که با توجه به شرایط خاص کشور و وضعیت اقتصادی حاکم، دولت حداقل در سال پایانی فعالیت خود لایحه بودجه را به موقع و بدون تاخیر به مجلس ارسال می‌کرد که متاسفانه این‌گونه نشد و هنوز هم این لایحه به مجلس ارسال نشده است. تاخیر در ارسال لایحه بودجه به طور حتم آسیب‌های فراوانی را به نظام برنامه‌ریزی کشور وارد خواهد کرد و در سال آینده مشکلات متعددی دامنگیر کشور و در نتیجه مردم خواهد شد. با توجه به تاخیر پیش آمده در ارسال لایحه بودجه به مجلس باید به تصویب دودوازدهمی این لایحه بیندیشیم که این اقدام نیز آثار و نتایج خاص خودش را خواهد داشت. در مورد این موضوع که چرا و به چه دلیل دولت در طول چند سال متوالی لایحه بودجه را با تاخیر به مجلس ارسال کرده است، بحث‌ها و گمانه‌زنی‌های متعددی وجود دارد ولی آنچه مسلم است این واقعیت است که دولت اصرار به این امر دارد و هر سال برای این تاخیر دلایل غیرمعمولی را مطرح می‌کند. اگر در سال گذشته مشخص نبودن قیمت ارز دولت را از ارسال به موقع لایحه بودجه به مجلس بازداشته بود در سال جاری مشخص نبودن میزان صادرات مجهول دیگری برای دولت ایجاد کرده است تا دولت به اتکای آن از زیر بار مسوولیت قانونی خود شانه خالی کند. اقدامی که نتیجه‌ای به جز نا بسامانی و بی‌نظمی در سیستم مدیریتی و اداره کشور در‌بر نخواهد داشت.

اصرار بر تاخیر و پرسش‌های بی‌پاسخ
نادر قاضی پور (کمیسیون صنایع)

تاخیر دولت در ارسال لایحه بودجه به مجلس در طول چند سال گذشته به طنز تاریخ کشور تبدیل شده است، دولتی که در طول دوران فعالیت خود نام قانونگرا‌ترین دولت را بر خود برگزیده است در تمامی این چند سال لایحه بودجه را با تاخیر به مجلس ارسال کرده است و در نتیجه این اقدام خلاف قانون مجلس در دو سال پی در پی مجبور به تصویب بودجه دودوازدهمی برای اداره کشور در سال جدید شده است. در طول 30ساله عمر جمهوری اسلامی و حتی در سخت‌ترین شرایط سابقه تصویب بودجه دودوازدهمی وجود ندارد و حال این سوال در ذهن مردم مطرح می‌شود که قصد دولت از این همه اصرار برای تاخیر در ارسال مهم‌ترین سند اقتصادی کشور به مجلس چیست؟ آیا طرح و برنامه‌ای پشت این اقدام دولت نهفته است‌؟ ای کاش دولت در سال پایانی فعالیت خود اندکی تنها اندکی به قانون توجه کرده و لایحه بودجه را به موقع به مجلس ارسال می‌کرد.

با انحلال سازمان برنامه تاخیرها قابل پیش‌بینی بود
سیدناصر موسوی‌لارگانی (کمیسیون اقتصادی)

تاخیر‌های مکرر در ارسال به موقع لایحه بودجه به مجلس آسیب‌های فراوانی را به کشور و نظام اقتصادی آن وارد کرده است و جای تعجب و شگفتی است که هنوز هم دولت بر این تاخیر در سال پایانی خدمت خود اصرار دارد. وضعیت نابسامان بازار ارز، تورم لجام‌گسیخته و مشکلات متعدد دیگر اقتصادی، ناشی از بی‌توجهی‌های مکرر دولت به قانون بوده و هست که نمونه مشخص آن تاخیر در ارسال لایحه بودجه سنواتی به مجلس در موعد مقرر است. خیلی از کارشناسان معتقدند این تاخیرها نتیجه انحلال سازمان برنامه و بودجه است؛ به راستی چرا آقای احمدی‌نژاد سازمان برنامه و بودجه را منحل کرد و آیا این وضعیت نتیجه انحلال غیرکارشناسی و عجولانه و بی‌انضباطی مالی گسترده در سطح ملی و استانی نبوده است؟

دولت به دنبال تحمیل بودجه مورد نظر خود به نمایندگان است
عبدالکریم رجبی (کمیسیون اقتصادی)

با توجه به دیدار مقام معظم رهبری با اعضای هیات دولت و مجلس و تاکید ایشان بر تسریع ارائه لایحه بودجه سال 92 متاسفانه هنوز لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس ارسال نشده است. اینکه رهبر معظم انقلاب در این دیدار بر اقتصاد مقاومتی و بسته‌ شدن بودجه سال جاری بر روی این محور تاکید کردند به نظر می‌رسید دولت در سال جاری عادت بد خود را ترک کرده و لایحه بودجه را به موقع به مجلس ارسال می‌کرد. به نظر می‌رسد؛ دولت تلاش دارد با تاخیر در ارائه لایحه بودجه به مجلس آنچه را که میل و نظر خود است به کرسی نشاند و از مجلس شورای اسلامی قانون بودجه‌ای را تحویل بگیرد که خود می‌خواهد. در غیر این صورت دلیلی برای این همه تاخیر و اصرار برای آن وجود نمی‌داشت. با این حال نمایندگان مجلس بر حق قانونی خود مصر هستند و با نگاه کارشناسی و در مدت زمانی که قانون برای آنها مشخص کرده است لایحه بودجه ارسالی دولت را بررسی و سپس تصویب می‌کنند و تاخیرهای دولت نتیجه‌ای در این زمینه در‌بر نخواهد داشت.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها