شناسه خبر : 1184 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اینفوگرافی

در انتظار رونق

شاخص بورس در دی‌ماه سال ۱۳۹۲ برای فتح قله ۹۰ هزار واحدی خیز برداشته بود اما ریزش پتروشیمی‌ها باعثشد بازار در سرازیری قرار گیرد. در ادامه نیز با تشدید رکود در بازار باز هم از ارزش بازار پتروشیمی‌ها کاسته شد و همگام با کلیت بازار سرمایه با افت مواجه شدند.

پتروشیمی‌ها در مقطعی در بازار سرمایه بسیار خوش درخشیدند و سودهای رویایی نصیب سهامداران‌شان کردند. اگرچه آنها همچنان جزو بزرگان بازار به شمار می‌آیند و از دو سال گذشته تاکنون از اوج‌گیری‌شان خبری نیست. از زمانی که دولت و مجلس نرخ خوراک را افزایش دادند گویی بخت و اقبال از پتروشیمی‌ها که بخش قابل توجهی از بازار سرمایه را به طور مستقیم و غیرمستقیم دربر دارند، هم روی برگرداند. شاخص بورس در دی‌ماه سال 1392 برای فتح قله 90 هزار واحدی خیز برداشته بود اما ریزش پتروشیمی‌ها باعث شد بازار در سرازیری قرار گیرد. در ادامه نیز با تشدید رکود در بازار باز هم از ارزش بازار پتروشیمی‌ها کاسته شد و همگام با کلیت بازار سرمایه با افت مواجه شدند. مقایسه روند بازار سرمایه از یک سال و نیم گذشته نشان می‌دهد سهم ارزش بازار پتروشیمی‌ها تغییر چندانی پیدا نکرده است و در حال حاضر حدود 20 درصد از ارزش بازار به این صنعت اختصاص دارد که این امر بیانگر این است که افت ارزش سهام شرکت‌های پتروشیمی در دوره مذکور متاثر از روند کلی بورس اتفاق افتاده است. با این حال پتروشیمی‌ها در انتظار تعیین نرخ خوراک در سال جاری هستند تا کاهش نرخ خوراک از 13 سنت به هشت سنت و از طرف دیگر به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای دوباره آنها را به دوران اوج خود بازگرداند. در بازار روز پایانی هفته گذشته پتروشیمی‌ها نقش قابل توجهی در رشد هزار واحدی شاخص پس از مدت‌ها رکود بازار داشتند.
به این بهانه در اینفوگرافی پیش رو به بررسی عملکرد برخی از شرکت‌های بزرگ صنعت پتروشیمی کشور که در بازار سرمایه حضور دارند، پرداخته‌ایم که شامل شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس)، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)، پتروشیمی شیراز (شیراز)، پتروشیمی پردیس (شپدیس)، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان)، پتروشیمی خارک (شخارک) و پتروشیمی شازند (شاراک) هستند.

index:1|width:620|height:399|align:center

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها