شناسه خبر : 11411 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آیا نمایشگاه خودرو تهران موفق بود؟

حمله خروس‌ها

نمایشگاه و همایش خودرو در تهران پس از کشمکش‌های فروان در کنار یکدیگر برگزار شدند. همایشی که درباره فروش و خدمات پس از فروش بود و نمایشگاهی که پس از ۱۲ سال در تهران برگزار شده بود. چیزی که در هر دو برنامه خودرویی مهم سال ۹۵ برجسته بود حضور خودروسازان فرانسوی بود.

امین آزاد
نمایشگاه و همایش خودرو در تهران پس از کشمکش‌های فروان در کنار یکدیگر برگزار شدند. همایشی که درباره فروش و خدمات پس از فروش بود و نمایشگاهی که پس از 12 سال در تهران برگزار شده بود. چیزی که در هر دو برنامه خودرویی مهم سال 95 برجسته بود حضور خودروسازان فرانسوی بود. در همایش، مدیرعامل سیتروئن و پژو و معاون رنو حضور داشتند و سخنرانی کردند آن هم درست یک ماه پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، در نمایشگاه هم رنو بهترین و زیباترین غرفه را سامان داده بود و با آوردن مدیر طراحی‌اش در نمایشگاه می‌خواست نشان دهد نگاهش به ایران با دو شرکت دیگر فرانسوی یعنی پژو و سیتروئن متفاوت است. مدیران پژو و سیتروئن هم ناخرسند بودند که چرا ایران‌خودرو و سایپا غرفه بزرگی در نمایشگاه ندارند و محصولات مشترکشان با این خودروساز ایرانی در فضای کوچک و نامناسب به نمایش در‌آمده است. شرایط نامناسب نمایش پژو 2008 محصول مشترک پژو و ایران‌خودرو به‌گونه‌ای بود که مردم به‌سختی و در ازدحام می‌توانستند یک دستگاه 2008 به نمایش درآمده در غرفه تنگ ایران‌خودرو را تماشا کنند. ایران‌خودرو و سایپا قصد تحریم نمایشگاه را داشتند که در دقیقه 90 نظرشان تغییر کرد و حاضر شدند در نمایشگاه با دو غرفه بسیار کوچک حاضر شوند.

چهارمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو
همایش چهارم صنعت خودرو در حالی برگزار شد که شرکت‌های آلمانی و کره‌ای و ژاپنی غایبان بزرگ همایش بودند و شرکت‌های فرانسوی گویی کل همایش را قرق کرده بودند. این همایش درباره موضوع فروش و خدمات پس از فروش بود. البته در روز اول همایش موضوعات بیشتر رنگ و بوی طرح‌های آینده در صنعت خودرو را داشت و در روز دوم بیشتر به موضوع فروش و خدمات پس از فروش پرداخته شد.
منصور معظمی، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در این همایش گفت: در حال حاضر در جهان به ازای هر ۱۲۰ نفر، یک خودرو وجود دارد، اما این رقم در ایران یک خودرو به ازای ۲۱۰ نفر است که نشان‌دهنده بازار جذاب خودرو در کشورمان است. در سال جاری ۴۰ درصد تولید خودرو در کشور رشد کرده است و در پایان سال جاری به بیش از یک میلیون و 300 هزار دستگاه خواهیم رسید که البته ظرفیت تولید ما بیش از این است. وی در ادامه افزود: طی سال جاری ایران‌خودرو با شرکت پژو قرارداد بسته است، همچنین شرکت سایپا با سیتروئن قراردادی را منعقد کرد که محصول آن نیز نیمه اول سال آینده به بازار عرضه می‌شود.
به گفته معظمی، محصول مشترک قرارداد ایدرو با رنو هم تا پایان سال ۲۰۱۷ یا سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۸ وارد بازار خواهد شد. شرکت فولکس واگن با یک خودروساز ایرانی به تفاهم رسیده و در آستانه امضای قرارداد هستند. شرکت هیوندایی نیز با یک خودروساز ایرانی قرارداد بسته که محصولات‌شان به بازار عرضه خواهد شد. معظمی در این همایش تاکید کرد که ما اجازه نمی‌دهیم شرکت‌های بزرگ فقط به واردات خودرو به ایران بسنده کنند بلکه باید با خودروسازان ایرانی مشارکت کنند.
معظمی با تشریح چهار شرط برای حضور خودروسازان خارجی در ایران گفت: صادرات تولیدات مشترک، استفاده حداکثری از توان داخلی، توجه به تحقیق و توسعه و همچنین توجه به خدمات پس از فروش از جمله شروط حضور خارجی‌ها در بازار ایران است. داخلی‌سازی خودروها باید با ۴۰ درصد آغاز شود و به ۶۰ تا ۸۰ درصد برسد.
بعد از اتمام سخنرانی منصور معظمی این سوال به وجود می‌آمد که چگونه با وجود این شرط‌ها شرکت‌های چینی بدون ساخت داخل و شرط صادرات در ایران‌خودرو تولید می‌کنند. وی در پاسخ به سوال تجارت فردا که چرا شروط تولید خودرو مانند ساخت داخل بالا را برای شرکت‌های چینی یا هیوندایی اعمال نمی‌کنید، گفت برای هیوندایی فقط پارت اول را اجازه دادیم به صورت سی‌کی‌دی بیاورند و باید بعداً به‌تدریج ساخت داخل را افزایش دهند. وی در پاسخ به این سوال که چرا این الزام را برای شرکت‌های چینی اعمال نمی‌کنید، گفت این‌طور نیست، این یک سیاست درست است و باید بر اساس شرایط انجام شود. من فکر نمی‌کنم هیچ‌کس منکر این باشد که باید ساخت داخل افزایش پیدا کند.
او در پاسخ به این سوال که برنامه سازمان گسترش برای بزرگ‌ترین مشکل صنعت خودرو ایران، یعنی نداشتن پلت‌فورم چیست، گفت، ساخت پلت‌فورم نیازمند یک سرمایه‌گذاری عظیم است، باید به این سمت برویم. ما تا امروز واقعاً کاری انجام نداده‌ایم. رفتن برای تولید موتور و گیربکس جدید بخشی از این کار است. برای تولید گیربکس اتوماتیک قرار است با سرمایه‌گذاری 80درصدی شرکت پانچ بلژیک و 20 درصد طرف ایرانی تولید گیربکس‌های مدرن اتوماتیک با انتقال دانش فنی در ایران با تیراژ 160 هزار دستگاه انجام شود. برای این تولید قرار است حدود 35 میلیون یورو سرمایه‌گذاری شود و کار ساخت و طراحی در ایران با نظارت شرکت بلژیکی طی 12 ماه انجام خواهد شد. نیاز کشور چندین برابر این است و محصولات تولیدی ابتدا در محصولات سایپا استفاده خواهد شد. ما با این طرح می‌خواهیم راه را باز کنیم. مهدی جمالی مدیرعامل سایپا در حاشیه همایش در گفت‌وگو با تجارت فردا گفت ما از گیربکس اتوماتیک شرکت پانچ در محصولات خود استفاده خواهیم کرد. ما برنامه‌ای برای طراحی پلت‌فورم‌های سایپا داریم و قصد داریم بیش از 50 درصد محصولاتمان از برند خودمان باشد. وی در همایش هم گفت در مذاکرات با گروه سیتروئن این شرکت پذیرفت ۳۰ درصد خودروهای مشترک تولیدی با سایپا را در شبکه جهانی خود صادر کند. تولید سایپا که در سال‌های گذشته به عددهای غیرقابل قبول روزانه ۸۰۰ دستگاه رسیده بود، هم‌اکنون به روزانه ۲۵۰۰ دستگاه افزایش یافته است. هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو هم در این همایش از انعقاد قرارداد همکاری با یک شرکت طراحی خودرو ایتالیایی-‌آلمانی خبر داد. وی توضیح داد این قرارداد برای تولید پلت‌فورم ملی در ایران و قطعاتی چون موتور، گیربکس و اکسل خواهد بود. در این قرارداد زنجیره کامل تولید پلت‌فورم دیده شده و انتقال فناوری و بومی‌سازی نیز در آن صورت خواهد گرفت.
مدیرعامل ایران‌خودرو با بررسی روند فروش خودرو در سطح جهان، افزود: از سال ۱۹۹۰ به بعد رشد مستمر تولید و فروش در کشورهای توسعه‌یافته به صورت سالانه افزایش یافته است، به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۵ حدود ۹۰ میلیون دستگاه خودرو به فروش رفته و پیش‌بینی می‌شود این عدد در سال ۲۰۲۵ به ۱۲۰ میلیون دستگاه برسد. صنعت خودرو در سال ۲۰۱۵ درآمدی حدود ۳۵۰۰ میلیارد دلار داشت که پیش‌بینی می‌شود با افزایشی بیش از ۹۰ درصد به شش هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۳۰ برسد. یکه‌زارع با بیان اینکه تاکنون حدود ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در ایران عرضه شده است، تصریح کرد: در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۹ میلیون دستگاه خودرو با عمر بیش از ۱۰ سال در حال تردد بوده‌اند که همین موضوع می‌تواند پتانسیلی برای جایگزینی خودروهای فرسوده و دست‌دوم ایجاد کند. تولید خودرو در سال جاری ۴۰ درصد رشد داشته و در سال ۱۴۰۴ ایران باید به جایگاه پنجم تولید خودرو در آسیا دست یابد تا در این سال تنها در ایران‌خودرو یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید خواهد شد. در سال ۲۰۱۶ ارزش تولید داخلی صنعت خودرو ایران حدود ۲۰ میلیارد دلار و گردش مالی سیستم خدمات پس از فروش خودرو نیز ۱۴ میلیارد دلار بوده است. در سال ۲۰۲۵ تعداد خودروهای در حال تردد در جهان به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دستگاه افزایش خواهد یافت. ایران و کشورهای همسایه حدود ۵۷۵ میلیون نفر جمعیت دارند و ۸۴ درصد سهم تولید خودرو در این منطقه متعلق به ایران است.
البته گذشته از مدیران صنعت خودرو ایران، مدیران پژو، رنو و سیتروئن هم در همایش حضور داشتند. در این همایش برنارد کامبیر قائم‌مقام ارشد رنو گفت ایران ستون اصلی برای توسعه همکاری‌های ما در جهان است. ما مایل هستیم که به بهبود ساختارهای صنعت خودرو با مشارکت ایران بپردازیم. او با بیان اینکه در ایران رفتار مشتریان نیز مانند دیگر نقاط جهان در حال تغییر است، خاطرنشان کرد: در گذشته بیشتر مشتریان به شیوه‌های سنتی خرید خودرو متکی بودند. در حالی که هم‌اکنون حدود ۵۰ درصد مشتریان از اینترنت برای این منظور استفاده می‌کنند. آموزش کارکنان فعال در خدمات پس از فروش خودرو در ایران و بهینه‌سازی ارائه خدمات از جمله اقدامات آتی رنو در صنعت خودرو ایران خواهد بود. به کارگیری فناوری‌های جدید از جمله ارائه وقت پذیرش در تعمیرگاه‌ها به صورت آنلاین و همچنین استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه در خدمات پس از فروش خودرو از دیگر اقدامات رنو در ایران خواهد بود.
در این همایش گروه پژو سیتروئن بسیار جدی‌تر از رنو حاضر شده بودند و هم مدیرعامل پژو و هم مدیرعامل سیتروئن سخنرانی کردند. جان فیلیپ اینپاراتو مدیرعامل پژو در این همایش گفت تاکنون بیش از شش میلیون دستگاه انواع خودرو پژو از جمله پژو ۴۰۵، پارس، ۲۰۶ و ۲۰۷ از سوی شریک ما ایران‌خودرو در ایران تولید شده و پژو 2008، 301 و 208 محصولات آینده پژو در ایران خواهند بود، با تشکیل شرکت مشترک ایران‌خودرو و پژو به نام ایکاپ همکاری‌های ما با ایران وارد مرحله جدیدی شده و در آینده نیز گسترش خواهد یافت. لیندا جکسون مدیر عامل سیتروئن هم در این همایش با بیان اینکه یک سال قبل همکاری مشترک سایپا با سیتروئن را اعلام کردیم و در سال ۲۰۱۶ موافقتنامه در حوزه فروش خودرو امضا شد، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۲۰۱۸ اولین محصول مشترک سایپا و سیتروئن در سایپای کاشان تولید شود و انتظار می‌رود این محصول بتواند تقاضای بازار ایران را به‌خوبی پاسخ دهد. در این کارخانه سه مدل خودرو با ۷۰ درصد داخلی‌سازی تولید خواهد شد که همگی از نسل جدید خودروهای سیتروئن هستند. مدیرعامل سیتروئن با تاکید بر اینکه هدف این شرکت توسعه شبکه برای تولید ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو است که ۳۰ درصد محصولات از ایران صادر خواهد شد، اظهار کرد: بیش از شش میلیون دستگاه انواع خودرو پژو توسط ایران‌خودرو تولید و فروش رفته است و آخرین نسل محصولات پژو هم در ایران تولید و عرضه خواهد شد. پس از سخنرانی مدیران خودروسازان فرانسوی محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت با اروپایی‌ها مذاکرات زیادی داشتیم که فرانسه پیش‌قدم بوده و در این زمینه قراردادهای خودرویی ایران‌خودرو و پژو امضا شده است که تلاش می‌کنیم قرارداد رنو هم به‌زودی امضا شود، با آلمان نیز در سواری و تجاری مذاکره می‌کنیم و با سوئدی‌ها هم در زمینه خودروهای تجاری توافقاتی انجام شده است.
او با بیان اینکه با هیات کره‌جنوبی صحبت کردم و صریحاً گفتم که اگر بازار ایران را می‌خواهید باید در ایران سرمایه‌گذاری کنید، خاطرنشان کرد: آنها ظاهراً دارند سر عقل می‌آیند و با کرمان‌خودرو توافقی کرده‌اند که البته ما از آن راضی نیستیم و نباید فکر کنند که اینجا فقط بازار آنهاست بلکه باید به سرمایه‌گذاری و تولید مشترک بپردازند. نعمت‌زاده ادامه داد: از خودروسازان می‌خواهم نسبت به ارتقای خدمات فروش و پس از فروش خود اقدام کنند زیرا مردم نسبت به آنچه از ما می‌بینند قضاوت می‌کنند نه آنچه را ما دوست داریم مردم بگویند. گزارشی را از نارضایتی مردم از خدمات پس از فروش خواندم که ۲۵ درصد آن به دلیل کمبود و نبود قطعات یدکی بود. حل این مشکلات آسان بوده و تنها به انضباط مدیریتی نیاز دارد.
موضوع همایش چهارم صنعت خودرو درباره فروش و خدمات پس از فروش بود. موضوعی که در روز دوم به‌صورت تخصصی مورد ارزیابی قرار گرفت. سعید تاجیک معاون اجرایی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران درباره وضعیت رضایت مردم از فروش و خدمات پس از فروش در ایران گفت: 42 درصد از خودروها از دید مشتریان دیر تحویل داده می‌شوند و 22 درصد از خودروهای تحویل داده‌شده به مشتریان تمیز نبوده‌اند و 26 درصد از مشتریان خودرو در ایران می‌گویند خودرو را با ایراد تحویل گرفته‌اند.
در این همایش همچنین مطرح شد که رفتار بد با مشتریان سبب تغییر برند از سوی آنها می‌شود و برای حفظ مشتری در صنعت خودرو باید یک واحد و برای به دست آوردن مشتری جدید باید پنج واحد تلاش کرد و قابل اعتماد بودن برند مهم‌ترین دلیل حفظ مشتریان است و تنها 9 درصد از مشتریان به دلیل کیفیت از دست می‌روند و 67 درصد از مشتریان به دلیل رفتار نامناسب از دست می‌روند. همچنین شرکت‌ها با توجه به فرهنگ‌های بومی و اهمیت دادن به آنها سبب افزایش ذهنیت مناسب نسبت به برند خود در جوامع می‌شوند، به عنوان نمونه پس از تاسیس موزه فرهنگ اسلامی توسط شرکت توتال فرانسه قراردادهای این شرکت با کشورهای اسلامی به‌طور چشمگیری افزایش داشته است.
محسن سلیمی، مدیر مهندسی بازرسی خدمات شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در این همایش گفت: هم‌اکنون 500 هزار نفر در بخش خدمات پس از فروش در صنعت خودرو ایران فعال هستند که از این تعداد 60 هزار نفر در مراکز مجاز خودروسازان در 2500 نمایندگی در حال کار هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد نبود فضای مناسب کار در مراکز خدمات پس از فروش سبب می‌شود هر سال 30 درصد از این نیروها از بخش‌های مجاز به سمت تعمیرگاه‌های متفرقه بروند، این بدان معنی است که هر چهار سال به طور کامل نیروهای تعمیرگاه‌های مجاز عوض می‌شوند و این عامل سبب شده کیفیت تعمیرات در ایران به دلیل مهارت کم در تعمیرگاه‌های مجاز ایران پایین باشد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها