شناسه خبر : 11313 لینک کوتاه

یک هفته در بازار جهانی غذا

بازار محصولات کشاورزی در هفته‌ای که گذشت بیشتر از نیروهای قدرتمند عرضه تاثیر‌پذیر بود تا از نیروی کم جان تقاضا. روند رو به کاهش قیمت بیشتر انواع غلات و تولیدات کشاورزی که ماه‌هاست ادامه دارد این هفته نیز ادامه یافت.

شیوا سعیدی

بازار محصولات کشاورزی در هفته‌ای که گذشت بیشتر از نیروهای قدرتمند عرضه تاثیر‌پذیر بود تا از نیروی کم جان تقاضا. روند رو به کاهش قیمت بیشتر انواع غلات و تولیدات کشاورزی که ماه‌هاست ادامه دارد این هفته نیز ادامه یافت.
وضعیت بازار شکر بهتر از پنبه به نظر می‌رسد. بر اساس تحلیل بانک استرالیا و نیوزیلند اکنون کالای دوم در معرض کاهش قیمت‌های بیشتر قرار دارد. این بانک اعلام کرده چشم‌انداز فقدان تقاضا برای پنبه خطرناک است و البته وضعیت بازار شکر بسیار مناسب است. بر اساس گمانه‌زنی‌های کارشناسان در هفته گذشته قیمت محموله تحویل آتی شکر افزایش یافته بود. پیش‌بینی اصلی کارشناسان برای سال 2015 حاکی از آن است که با وجود خشکسالی مداوم در سال برداشت نیشکر در ایالت‌های جنوبی‌برزیل بهتر خواهد بود.
ذرت: سه‌ماهه آخر سال معمولاً شلوغ‌ترین فصل کار برای تولید‌کنندگان اتانول محسوب می‌شود زیرا افزایش ذخایر ذرت‌کاران محلی سبب می‌شود از بهای محصول‌شان بکاهند. در حال حاضر بهای ذرت برای چهارمین روز متوالی در آمریکا کاسته شده است. قرارداد تحویل ماه مارس با 8/0 درصد کاهش ارزش به ازای هر کیسه 8175/3 دلار در بازار شیکاگو مبادله شد. این قیمت کمترین رقم از یازدهم نوامبر تاکنون است. پیش‌بینی می‌شود کشاورزان آمریکایی 407/14 میلیارد کیسه ذرت تولید کنند که رکوردی بی‌سابقه محسوب می‌شود.
قهوه: طبق پیش‌بینی سازمان بین‌المللی قهوه تقاضای جهانی برای قهوه در پایان دهه جاری 5/2 درصد افزایش خواهد یافت که دلیل آن رشد قدرتمند تقاضا در بازارهایی مانند چین و روسیه است. بر اساس تخمین این سازمان میزان تقاضا تا سال 2020 میلادی به 175 میلیون کیسه 60 کیلوگرمی خواهد رسید که نسبت به 45/149 میلیون کیسه در سال جاری جهش بزرگی محسوب می‌شود. البته افزایش تقاضا حاکی از آن است که بازار جهانی حداقل با کسری تولید 800 هزار کیسه‌ای در محصولات سال مالی جدید مواجه خواهد بود که از ماه گذشته آغاز شده است.
سویا: در سال 2014 میلادی میزان برداشت دانه سویا در اوکراین 6/3 میلیون تن تخمین زده می‌شود. این رقم برای کشور رکوردی محسوب می‌شود. تابستان خشک 2014 هیچ تاثیر منفی روی برداشت سویا در این کشور نداشته است اما در مقابل به محصول دانه آفتابگردان صدمه زیادی زد. کشاورزان اوکراینی تا اوایل نوامبر 96 درصد محصول خود را برداشت کردند. بر اساس تخمین کارشناسان میزان سویای برداشت شده در سال جاری 33 درصد بیش از سال 2013 میلادی است. اوکراین تصمیم دارد حجم برداشت این محصول خود را تا سال 2017 افزایش خواهد داد..
پنبه: کمیته مشاوره بین المللی پنبه پیش‌بینی می‌کند بهای این کالا در فصل جاری با وجود کاهش واردات چین، بالاتر از متوسط قیمت بلند مدت باشد اما چند ساعت بعد مشخص شد به پایین‌ترین میزان طی شش سال اخیر رسیده است. بنیاد ICAC که یک گروه دولتی است پیش‌بینی خود برای ارزش پنبه در 2015-2014 میلادی را یک سنت کاهش داده و 74 سنت به ازای هر پوند اعلام کرد. این قیمت کمتر از متوسط 91 سنتی فصل گذشته است. محموله تحویل ماه مارس در بازار نیویورک روز دوشنبه به بهای 10/59 سنت به ازای هر پوند کاسته شد که از یکم اکتبر تاکنون 1/3 درصد کاسته شده است. این نهاد بین المللی کاهش تقاضا را تهدیدی برای بازار می‌داند. بر اساس تخمین کارشناسان میزان خرید چین به عنوان بزرگ‌ترین وارد‌کننده پنبه با 36 درصد کاهش به دو تن در سال 2015-2014 رسیده است.
لبنیات: شرکت بزرگ محصولات لبنی فونترا از توافقی بهره می‌برد که از طریق توافقنامه تجارت آزاد میان چین و نیوزیلند برقرار شده تا به صادرکنندگان استرالیایی کمک کند. استرالیا توافقنامه تجاری آزاد با کشور پرجمعیت چین را شش سال قبل و بعد از معامله جذاب چین با نیوزیلند انجام داد که در نتیجه آن صادرات محصولات لبنی نیوزیلند به چین به اوج رسید. فونترا یک شرکت نیوزیلندی است اما واحدهای فرآوری بزرگی در استرالیا دارد. جودیت ساولز مدیر ارشد شرکت معتقد است چنین توافقنامه‌ای وضعیت صادرات فونترا را بهبود می‌دهد. به عقیده او چنین قراردادی به حجم صادرات مواد لبنی نیوزیلند به چین صدمه‌ای نمی‌زند. بر اساس تحلیل اخیر رابوبانک شکاف عرضه و تقاضای شیر در چین طی چند سال آتی به 10 میلیارد لیتر خواهد رسید و استرالیا نمی‌تواند به تنهایی این میزان شیر تولید کند.
مرغ و طیور: آنفلوآنزای مرغی در یک مزرعه پرورش اردک در انگلیس مشاهده شده است. این امر چند روز پس از آن اتفاق افتاد که نشانه‌های این بیماری در مرغ‌های هلندی ظهور کرده و مقامات بر آن شدند گوشت‌ها را معدوم کرده و صادرات را محدود کنند. هرچند این بیماری برای انسان‌ها کشنده نیست اما مقامات بهداشت انگلیس اعلام کرده‌اند شیوع بیماری در اروپا به دلیل مهاجرت پرندگان وحشی از آسیا به قاره است. در آسیا میلیون‌ها مزرعه پرورش پرنده کره‌ای به دلیل این بیماری منهدم شده‌اند. در اوایل ماه جاری آنفلوآنزای مرغی همچنین در مزارع آلمانی مشاهده شد. محدودیت‌های کوتاه‌مدت برتجارت به صادرات محصولات کشاورزی هلند ضربه خواهد زد. صادرات تخم مرغ روزانه حدود 2/3 میلیون یورو خسارت دربردارد. بین سال‌های 2003 و 2006 حدود 30 میلیون مرغ به دلیل شیوع آنفلوآنزای مرغی معدوم شدند.
شکر: شرکت‌های برتر صنعت شکر استرلیا از اینکه کالایشان در قرارداد تجاری آزاد با چین ذکر نشده گله مندند. از 2004 میلادی این سومین قراردادی است که شکر در آن منظور نشده است. گروه کانگروز و هیات تصفیه شکر استرالیا اعلام کرده‌اند اکنون یک بازه سه‌ساله بررسی را برای مبارزه با این تصمیم در نظر گرفته‌اند. علاوه برآن مذاکرات آتی استرالیا برای شراکت ترانس پاسیفیک (گروهی متشکل از 12 کشور) فرصتی حیاتی برای صادر‌کنندگان شکر در این کشور به شمار می‌آید. هرساله چین حدود چهار میلیون تن شکر وارد می‌کند که بیش از 250 هزار تن آن از استرالیا تامین می‌شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید