شناسه خبر : 10749 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

در نیمه نخست امسال تغییر کلیدی در دولت رخ نداد

جابه‌جایی مهره‌های میانی در دولت

استعفای مقامات دولتی در آستانه انتخابات مجلس دهم هم بالا گرفته است. افرادی که در سودای بهارستان از پست خود استعفا داده‌اند.

خداحافظی با کشتیرانی بعد از 10 سال
دوم شهریورماه بود که خبرگزاری‌ها خبر تغییر مدیرعامل کشتیرانی را اعلام کردند. با تصمیم مسوولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در پی تحولات ادامه‌دار تغییر مدیریتی در «شستا» محمدحسین داجمر از کشتیرانی رفت و محمد سعیدی مدیر سابق شستا به جای او به کشتیرانی آمد. تغییر داجمر از آن رو اهمیت داشت که او بعد از 10 سال مدیریت در کشتیرانی از این سازمان بزرگ رفت. البته خداحافظی داجمر با کشتیرانی بار دیگر هم رخ داده بود، آن هم در زمان جنگ تحمیلی. او پیش از این هشت سال در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق مدیرعامل کشتیرانی بود. بعد از آن بار دیگر سال 1384 به کشتیرانی برگشت و در شهریور 94 بار دیگر از کشتیرانی رفت و سکان را به محمد سعیدی داد؛ مدیرعامل شستا که از اواخر خرداد سال جاری تا سوم خرداد در شستا ماند و بعد از آن به کشتیرانی آمد. محمد سعیدی، مدیرعامل جدید کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که از او به‌ عنوان یکی از مردان هسته‌ای کشور نام برده می‌شود، پیش از این معاونت برنامه‌ریزی، بین‌الملل و امور مجلس سازمان انرژی اتمی ایران را بر عهده داشته است.
او از ابتدای شروع پرونده هسته‌ای، به مدت پنج سال عضو ثابت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بوده است. سعیدی در مجموعه‌هایی همچون شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) و در سمت معاون امور بین‌الملل و مدیرعامل این شرکت حضور داشته است. برخی معتقدند حضور سعیدی در سازمان کشتیرانی با توجه به سابقه دیپلماسی او می‌تواند به کشتیرانی در پیگیری مسائل بین‌المللی این شرکت و موضوعاتی چون رفع تحریم‌ها و حضور دوباره این شرکت در بازارهای بین‌المللی کمک کند.

استعفا با دلایل نامعلوم از هواپیمایی
18 تیرماه بود که علیرضا جهانگیریان، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری استعفانامه خود را نوشت و وزیر راه و شهرسازی هم همان شب، استعفای او را پذیرفت. از 18 تیرماه تا 26 مرداد محمد خداکرمی، معاون امور هوانوردی از سوی وزیر راه و شهرسازی به‌عنوان سرپرست سازمان هواپیمایی انتخاب شد و بعد از آن بود که هیات وزیران علی عابدزاده را به عنوان رئیس جدید سازمان هواپیمایی کشوری انتخاب کردند. اگرچه دلیل استعفای جهانگیریان مشخص نشد اما در مورد استعفای او دو نقل قول کلی بیان می‌شود. برخی معتقدند مهم‌ترین دلیل استعفای جهانگیریان، فشار نمایندگان روی وزیر بوده است. در حالی موضوع استیضاح آخوندی در مجلس کماکان ادامه دارد که مهم‌ترین مساله نمایندگان، سقوط هواپیمای ایران 140 است. به نظر این دسته آخوندی با تغییر رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تلاش کرد تا از تعداد امضاهای استیضاحش بکاهد. اما برخی دیگر معتقدند عملکرد ضعیف این سازمان در زمان مدیریت جهانگیریان و عدم رضایت دولت از عملکرد این مجموعه در ماه‌های گذشته علت اصلی خداحافظی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری بوده است.
اما قدر مسلم علت اصلی استعفا داستان سقوط هواپیما بوده و گزارشی که بعد از یک سال همچنان از سوی سازمان هواپیمایی کشوری منتشر نشد و حاصل آن استعفای جهانگیریان و موافقت وزیر با آن بود. بعد از جهانگیریان هم علی ‌عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری شد. فردی که بیش از 25 سال در شرکت هواپیمایی آسمان سابقه فعالیت دارد و یکی از پرسابقه‌ترین مدیران هوایی کشور به حساب می‌آید. عابدزاده مردادماه 91 از هواپیمایی آسمان کنار رفت و با گذشت سه سال بار دیگر در مردادماه و این بار با سمتی جدید به عرصه هواپیمایی بازگشت.

بورس کالا جوان‌ترین مدیرعامل خود را تجربه می‌کند
29 تیرماه، حسین پناهیان بعد از چهار سال رسماً از بورس کالا رفت و حامد سلطانی‌نژاد جای او را گرفت. این تغییر نتیجه اولین جلسه هیات‌مدیره هفت‌نفره و جدید بورس کالا بود تا طی آن ضمن انتخاب رئیس و نایب‌رئیس هیات‌مدیره، در مورد مدیرعامل جدید تصمیم‌گیری شود. مطابق قانون تجارت بعد از برگزاری مجمع و انتخاب اعضای هیات‌مدیره، موضوع انتخاب مدیرعامل اولین اقدام هیات‌مدیره است. در نتیجه هیات‌مدیره در کنار حسین پناهیان، شش گزینه دیگر را برای مدیریت این سازمان انتخاب کردند که با آنها برای قبول این مسوولیت صحبت شد.
تعدادی از آنها با وجود تمایل هیات‌مدیره، شخصاً حاضر به قبول این مسوولیت نشدند و در نهایت پناهیان و سلطانی‌نژاد به‌عنوان دو گزینه نهایی هیات‌مدیره انتخاب شدند. دست‌آخر اعضا به سلطانی‌نژاد رای دادند تا بورس کالای ایران در سومین دور، جوان‌ترین مدیرعامل خود را تجربه کند. اگرچه پناهیان در برابر رقیب جوان خود از بورس کالا رفت، اما بسیاری در تجلیل از کارنامه کاری او معتقد بودند او در بدترین شرایط توانسته بود توفیقاتی برای سازمان بورس کالا ایجاد کند و همزمان انتقادهایی به مدیر جوان جدید هم مطرح می‌شد. چون سلطانی‌نژاد به‌عنوان جوان‌ترین مدیرعامل بورس کالا از ابتدای راه‌اندازی این بازار به شمار می‌رود که تا قبل از این تنها تجربه مدیریت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه را در کارنامه خود داشته است.

از وزارت معادن و فلزات تا شستا
داستان تغییرات مدیریتی در شستا گویا نقطه پایانی ندارد. بیست و سوم شهریور ۹۲ بود که اعضای هیات‌مدیره شستا حکم به مدیریت احمد فیاض‌بخش دادند و او مدیر یکی از پرحاشیه‌ترین شرکت‌های تامین اجتماعی شد. سازمانی که در دولت نهم و دهم با اسم سعید مرتضوی شهرت یافت و حواشی بسیاری را ایجاد کرد. فیاض‌بخش هنوز دو سال در شستا نمانده بود که محسن جلال‌پور رئیس اتاق تهران شد و فیاض‌بخش را هم با خود به اتاق تهران برد. جلال‌پور گفته بود مهم‌ترین عاملی که سبب شده فیاض‌بخش را با خود به اتاق ببرد سابقه درخشان دوساله او در شستا بوده. چون تنها سالی که شستا بعد از مدت‌ها سودآور شد در زمان مدیریت فیاض‌بخش بوده است.
بعد از رفتن فیاض‌بخش اول تیرماه حکم سرپرستی محمد سعیدی آمد. حکم سرپرستی محمد سعیدی در شستا هم تا به دو ماه رسید، سلسله تغییرات در شستا بالا گرفت و محمد سعیدی به کشتیرانی رفت. روز سی و یکم مرداد طی حکمی از سوی سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، اعضای جدید هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) انتخاب شدند. مجتبی انصاری، عصاری، محمد سعیدی، رضا راعی، علی ظفرزاده، مرتضی لطفی و سیدمحمدرضا آیت‌اللهی اعضای جدید هیات‌مدیره شستا بودند که بعد از دریافت حکم خود از نوربخش، محمدرضا آیت‌اللهی را به‌عنوان مدیرعامل جدید شستا انتخاب کردند. در سوابق محمدرضا آیت‌اللهی وزارت معادن و فلزات در دوره جنگ تحمیلی، استانداری تهران، ریاست هیات‌مدیره ذوب‌آهن و مدیرعامل شرکت صدر تامین به‌چشم می‌خورد.

هشت ماه، چهار رئیس در شرکت دخانیات
از ۱۶ دی‌ماه سال گذشته تاکنون شرکت دخانیات ایران سه مدیر و یک سرپرست جدید را تجربه کرده و هشت ماه پر‌تغییر را پشت سر گذاشته است. نعمت‌الله شهبازی اولین مدیرعامل شرکت دخانیات بود که در دولت روحانی از صندوق بازنشستگی فولاد به دخانیات آمد و بعد از او محسن شهباززاده سرپرست دخانیات شد. اما دوران سرپرستی او بیشتر از دو هفته به طول نینجامید و قرعه مدیریت بر شرکت دخانیات به نام محمدرضا سراج‌القوم درآمد. اما دوران مدیریت سراج‌القوم هم مانند دوران سرپرستی شهباززاده بسیار کوتاه بود و او ظرف دو هفته از دخانیات برکنار شد و این بار حکم مدیریت در بیست و دوم تیرماه به نام محمدحسین برخوردار زده شد تا بلکه ورود او به دخانیات نقطه پایانی بر تغییرات هشت‌ماهه این شرکت باشد. برخوردار مدیرعامل شرکت دخانیات ایران دارای مدرک کارشناسی مهندسی برق-الکترونیک از دانشگاه صنعتی فرانکفورت آلمان است و در کارنامه کاری خود عضویت در هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ریاست مجمع واردات را دارد. برخی معتقدند فشارها بر شرکت دخانیات منجر به تغییرات مدیریتی پی در پی شده است. اما برخی دیگر می‌گویند واگذاری شرکت دخانیات به صندوق بازنشستگی فولاد و وضعیت این شرکت سبب شده مدیران زیادی تمایل به حضور در دخانیات نداشته باشند.

استعفا تا انتصابی پر‌حاشیه در فارس
داستان استعفای استاندار فارس که از اسفند سال گذشته مطرح بود بالاخره جدی شد و محمد احمدی نهم تیرماه اعلام کرد برای شرکت در انتخابات مجلس دهم از سمت خود استعفا داده است. استعفایی که بلافاصله با موافقت وزیر کشور مواجه شد و محمد احمدی از استانداری شیراز رفت تا محمدعلی افشانی جای او به استانداری فارس برود. اما داستان این استعفا تا آن انتصاب داستان ساده‌ای نبود. در فاصله نهم تا بیست و چهارم تیرماه و در فاصله رفتن احمدی تا آمدن افشانی حواشی زیادی رخ داد. از آنجا که آخرین ‌مهلت برای استعفا و کاندیداتوری در مجلس از سوی وزیر کشور سوم تیرماه اعلام شده بود، تحلیل‌ها حاکی از آن بودند که ظاهراً استعفا، تنها چاره محترمانه احمدی در برابر خواسته دولت بوده و او حتی قصدی برای نامزدی در انتخابات مجلس ندارد و به دلیل نارضایتی دولت از کارنامه کاری خود بالاخره بعد از 18 ماه استعفا داده. 18‌ماهی که پر از حواشی بسیار و اقداماتی منطبق با خواسته‌های طیف اصولگرای مجلس بود.
پس وقتی زمزمه رفتن افشانی به‌عنوان یک گزینه اصلاح‌طلب به استانداری فارس مطرح شد، نمایندگان فارس دسته‌جمعی استعفا دادند و مجلس را ترک کردند. چون به گفته آنان افشانی با سابقه تند سیاسی، غیربومی و ناآشنا به امور استان گزینه مناسبی نبود. با وجود فشارها دولت پای حرف خود ایستاد و افشانی به استانداری فارس رفت. اگرچه بلافاصله داستان استیضاح وزیر کشور در مجلس کلید خورد. افشانی از فعالان اصلاح‌طلب استان کهگیلویه و بویراحمد و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی است. او در سابقه مدیریتی خود معاونت استانداری‌های خوزستان، سمنان و کهگیلویه و بویراحمد، معاونت وزیر آموزش و پرورش و همچنین ریاست ستاد نوسازی مدارس کشور را دارد.

انتصاب استاندار مرکزی بعد از چهارماه
بعد از محمدحسین مقیمی، محمود زمانی‌قمی اردیبهشت‌ماه به سمت استانداری مرکزی منصوب شد. بعد از آنکه محمدحسین مقیمی 15 ماه در دولت یازدهم به‌عنوان استاندار مرکزی فعالیت می‌کرد، وزیر کشور دی‌ماه سال گذشته او را به‌عنوان معاون سیاسی خود منصوب کرد. از 28 دی‌ماه سال گذشته که وزیر کشور، استاندار استان مرکزی را به سمت معاونت سیاسی خود منصوب کرد، استان مرکزی بدون استاندار بود. رحمانی‌فضلی دو روز بعد از این انتصاب شکرالله حسن‌بیگی، معاون سیاسی استانداری مرکزی را به‌عنوان سرپرست استانداری استان مرکزی منصوب کرد. از دی‌ماه سال گذشته تاکنون حسن بیگی در استانداری استان مرکزی بود تا آنکه از میان گزینه‌های مختلفی که برای استانداری استان مرکزی مطرح بود، 16 اردیبهشت امسال در جلسه هیات دولت، محمود زمانی‌قمی که گزینه‌ای اصلاح‌طلب است به‌عنوان استاندار استان مرکزی انتخاب شد. محمود زمانی‌قمی سابقه استانداری در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و ایلام را در دولت اصلاحات در کارنامه خود دارد و هم‌اکنون نیز علاوه بر عضویت در بنیاد باران، مسوولیت ریاست منطقه آزاد سلفچگان را بر عهده دارد. همچنین او چندین دوره استانداری در دولت اصلاحات را داشته و از اعضای ستادهای استانی محمدرضا عارف در انتخابات 92 بوده است.

استانداری جدید در استان قم
حجت‌الاسلام محمدصادق صالحی‌منش، استاندار قم 27 خردادماه سال جاری برای شرکت در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی متن استعفای خود را به وزیر کشور داد و رحمانی‌فضلی هم با استعفای او موافقت کرد. بعد از آن رحمانی‌فضلی، فریدون همتی را به عنوان سرپرست استانداری قم انتخاب کرد و کمتر از دو ماه بعد از آن در تاریخ بیست و چهارم تیرماه مهدی صادقی به‌عنوان استاندار جدید قم منصوب شد. صادقی دارای سوابق مدیریت در بخش‌های دیپلماسی، اقتصادی و اجتماعی است. او ریاست شرکت انبارهای وزارت کار و عضو هیات‌مدیره سازمان هواپیمایی کشوری را در کارنامه کاری خود دارد و از مدیران سابق وزارت اطلاعات است.
صادقی در سابقه مدیریتی خود معاونت استانداری‌های خوزستان، سمنان و کهگیلویه و بویراحمد، معاونت وزیر آموزش و پرورش و همچنین ریاست ستاد نوسازی مدارس کشور را نیز دارد. اگرچه انتصاب استاندار جدید قم به دور از هر حاشیه‌ای بود اما بعد از انتصاب صادقی به این سمت برخی از سایت‌های مخالف او نوشتند دولت تدبیر و امید با انتخاب سید مهدی صادقی به عنوان استانداری قم، نشان داد قم محل انتخاب‌های غیرقابل پیش‌بینی است و اراده‌های حزبی و سیاسی بیشترین تاثیر را در انتخاب این سمت دارد. چون فردی برای استانداری استان فرهنگی قم انتخاب شده که رزومه فعالیت‌های امنیتی‌اش بر دیگر مسوولیت‌هایش می‌چربد.

معاون سازمان مالیاتی را بازنشسته کردند
حسین وکیلی، معاون مالیات‌های مستقیم سازمان مالیات کشوری دوم شهریور از این سازمان رفت. اگرچه رسانه‌ها اشاره‌ای به برکناری یا استعفای وکیلی نکردند اما اقتصادنیوز نوشت که او استعفا داده و با استعفای او در قالب بازنشستگی پیش از موعد موافقت شده است. اما پیش از آن بارها اعلام شده بود که وکیلی مدیری پرحاشیه است و حاشیه‌های او چند روزی به خبر برکناری رئیس کل سازمان امور مالیاتی هم دامن زد. چون چند روز پیش از برکناری وکیلی برخی از منابع نقل کردند که احتمالاً علی عسگری قرار است از سازمان مالیاتی کنار گذاشته شود.
خبری که بلافاصله تکذیب شد و با ماندن عسگری در سمت خود به شایعات خاتمه داده شد. اما شرایط در سازمان مالیاتی به گونه‌ای بود که باید تغییر و تحولی در این سازمان رخ می‌داد. پیش از برکناری وکیلی، وزیر اقتصاد سومین کارت زرد خود را هم از مجلس گرفت که اگرچه این کارت دلایل سیاسی داشت، اما نمایندگان بهانه‌های مالیاتی را پیش کشیده بودند و این بهانه‌ها تا جایی رفت که کار به استیضاح وزیر اقتصاد هم کشیده شد. با پادرمیانی علی لاریجانی، رئیس مجلس غائله استیضاح وزیر خوابید اما بعد صدای این غائله از سازمان مالیاتی بلند شد و در نهایت وکیلی برکنار شد. اگرچه برخی معتقدند مقامات ارشد وزارت اقتصاد به این نتیجه رسیده‌اند که با پذیرش استعفای وکیلی بخشی از انتقادها و گلایه‌ها را کمرنگ کنند. اما برخی دیگر می‌گویند حواشی حضور وکیلی سبب بازنشسته شدن پیش از موعد او شده. دو روز بعد از رفتن وکیلی، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، محمدتقی پاکدامن را به‌عنوان سرپرست معاونت مالیات‌های مستقیم این سازمان انتخاب کرد.

رفت‌ و آمدهای بخش خصوصی
ائتلاف فردایی‌ها به اتاق تهران رفتند
داستان تغییر رئیس اتاق‌های بازرگانی، اگرچه عزل و نصب نبوده و در حیطه تغییرات دولتی نمی‌گنجد، اما جزو رفت و آمدهایی است که قطعاً فضای اقتصاد را متاثر می‌کند. در سال 94، هم اعضای هیات‌رئیسه اتاق تهران کار خود را آغاز کردند و هم اعضای هیات‌رئیسه جدید اتاق ایران انتخاب شدند. انتخابات اتاق تهران پنجم اردیبهشت‌ماه برگزار شد و مسعود خوانساری به جای یحیی آل‌اسحاق برای چهار سال به‌عنوان رئیس اتاق تهران انتخاب شد. اما انتخابات این دوره اتاق تهران، انتخابات جالبی بود. انتخاباتی جالب که برای هر کرسی تنها یک نامزد وجود داشت. از رئیس اتاق گرفته تا منشی و دیگر اعضا. نامزدی مسعود خوانساری در اولین نشست هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق تهران، تنها چند دقیقه طول کشید و او با ۵۱ رای از ۵۴ رای ماخوذه به‌عنوان رئیس اتاق تهران انتخاب شد. معرفی دو نایب‌رئیس این اتاق هم چندان طولی نکشید چون این دو جایگاه هم تنها دو نامزد داشت؛ مهدی جهانگیری و علا میرمحمدصادقی.
تنها نامزد خزانه‌داری اتاق تهران هم حامد واحدی بود که با 49 رای این کرسی اتاق را از آن خود کرد. آخرین رای‌گیری هم انتخاب منشی هیات‌رئیسه اتاق بود و تنها نامزد این سمت هم سیده فاطمه مقیمی بود که توانست با 47 رای هم منشی هیات‌رئیسه اتاق شود و هم اولین زنی باشد که در تاریخ اتاق بازرگانی به ترکیب هیات‌رئیسه مردانه اتاق راه پیدا کرد. ائتلاف «برای فردا» چهار کرسی از پنج کرسی هیات‌رئیسه اتاق تهران را از آن خود کردند. پیش‌بینی‌ها همگی درست از آب درآمد و ترکیب جدید هیات‌رئیسه اتاق همانی شد که انتظارش می‌رفت.

محسن جلال‌پور رئیس اتاق ایران شد
بیست و چهارم خردادماه امسال هم بالاخره ماراتن شش‌ماهه انتخابات اتاق ایران به پایان رسید و هیات‌رئیسه اتاق هشتم تعیین شدند تا محسن جلال‌پور، رئیس اتاق کرمان جای غلامحسین شافعی رئیس پارلمان بخش خصوصی شود. بر اساس انتخابات هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران محسن جلال‌پور، پدرام سلطانی، مسعود خوانساری، محمدرضا انصاری، غلامحسین شافعی، حسین پیرموذن و کیوان کاشفی برای چهار سال آینده سکان اتاق بازرگانی ایران را به دست گرفتند. در کارزار انتخاباتی پارلمان بخش خصوصی، در اتاق ایران هم مانند اتاق تهران، اوضاع برای «تحول‌خواهان» خوب پیش نرفت و «ائتلاف برای فردایی»ها سکان مدیریت را به دست گرفتند.
در ابتدا محسن جلال‌پور و محسن مهرعلیزاده برای ریاست اتاق ایران کاندیدا شدند. مهرعلیزاده مورد حمایت گروه انتخاباتی تحول‌خواهان بود که در انتخابات هیات نمایندگان اتاق تهران نتوانسته بودند اکثریت آرا را به دست آورند. در نهایت با انصراف مهرعلیزاده، محسن جلال‌پور توانست با کسب 354 رای رئیس اتاق ایران شود. برای انتخاب چهار نایب‌رئیس نیز 14 نفر کاندیدا شدند که با انصراف دو نفر 12 نفر برای کسب این کرسی‌ها با هم وارد رقابت شدند. یحیی آل‌اسحاق، غلامحسین شافعی، محمدرضا انصاری، محسن چمن‌آرا، مسعود گل‌شیراز، پدرام سلطانی، رحیم بناملایی، مسعود خوانساری، محمدرضا انصاری، یونس ژائله‌سعدآبادی، معلم، سیدمحمد بحرینیان و محمدرضا قمی کاندیدای نواب رئیس شدند. در نهایت نیز پدرام سلطانی با کسب 287 رای نایب‌رئیس اول، مسعود خوانساری با 255 رای نایب‌رئیس دوم، محمدرضا انصاری با 210 رای نایب‌رئیس سوم و غلامحسن شافعی با 147 رای نایب‌رئیس چهارم شد.

در سودای بهارستان
از وزارت نفت تا کمیسیون انرژی مجلس دهم
استعفای مقامات دولتی در آستانه انتخابات مجلس دهم هم بالا گرفته است. افرادی که در سودای بهارستان از پست خود استعفا داده‌اند. سید عماد حسینی، معاون امور مهندسی وزارت نفت از جمله افرادی است که دهم تیرماه برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس دهم از سمت خود استعفا داد. عماد حسینی که مهر 92 با حکم بیژن زنگنه به وزارت نفت رفته بود اکنون استعفا داده تا بار دیگر مانند سال 1384 به کمیسیون انرژی مجلس برود. خود او هم در گفت‌وگویی که با رسانه‌ها داشته اعلام کرده «برخی از دوستان و همکاران به بنده خرده می‌گیرند که چرا از معاونت در وزارت نفت استعفا دادی تا نماینده مجلس شوی. باید بگویم که نمایندگی مردم در مجلس هم منزلت و اثرگذاری خود را دارد، به طوری که حتی خوب است که معاون رئیس‌جمهوری هم استعفا دهد و ردای نمایندگی مردم در مجلس را بپوشد، اتفاقاً اثربخشی خدماتش هم بیشتر می‌شود، زیرا تجربه اجرایی در راه نمایندگی کمک می‌کند.» حسینی پیش از این معاون پژوهشی موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی بود. پیش از آن هم حسینی در مجلس ششم به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی از شهرستان‌های قروه و دهگلان و بخش‌های چهارولی و سریش‌آباد انتخاب و عضو کمیسیون نفت و انرژی شد و چندی بعد هم مخبر و هم عضو هیات‌رئیسه این کمیسیون شد.

از معاونت پارلمانی به پارلمان دهم
دیگر معاونی که برای رفتن به بهارستان از وزارتخانه خود رفت، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، معاون پارلمانی وزیر اقتصاد بود. او که مهرماه 92 حکم معاونت خود را از علی‌ طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و دارایی گرفته بود سوم تیرماه و قبل از اتمام وقت قانونی، مجلس استعفا داد تا به مجلس دهم برود. اگرچه در صورت کسب آرای لازم، این اولین باری نیست که یوسف‌نژاد به بهارستان می‌رود. او در دوره‌های پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی هم نماینده مجلس و عضو کمیسیون‌های صنایع، آیین‌نامه داخلی، اصل44 و عضو هیات‌رئیسه کمیسیون تلفیق برنامه پنجم و بودجه بود. او قرار است این بار هم در انتخابات مجلس دهم از حوزه انتخابیه ساری و میاندورود کاندیدا شود.

مدیر وزارت نفت به مثلث انتخاباتی پیوست
عزت‌الله اکبری، مدیرکل تهیه کالای نفت وزارت نفت هم جزو مدیرانی است که از سمت خود استعفا داده تا به مجلس دهم برود و به عنوان نماینده قائم‌شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس حاضر شود. منابع نزدیک به عزت‌الله اکبری نماینده سابق مردم قائم‌شهر، جویبار و سوادکوه در دوره‌های پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی از استعفای او از مسوولیت مدیرکلی تهیه کالای نفت وزارت نفت خبر داده‌اند. اما تنها اکبری نیست که خود را برای ورود به حوزه انتخابیه قائم‌شهر آماده می‌کند. مثلث انتخاباتی شکل گرفته که یک ضلع آن اکبری است، یک ضلع «سیدعلی ادیانی» نماینده مجلس هشتم و ولی‌الله رعیت از نمایندگان اصلاح‌طلب دو دوره مجلس که اعلام کاندیداتوری کرده‌اند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها