شناسه خبر : 10733 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مسکن «ویژه» هم به داد بازار مسکن تهران نرسید

ناکامی در طرح مسکن ویژه

فروردین امسال، رسانه‌ها از طرحی خبر دادند که از اواخر سال گذشته در حال بررسی بوده و قرار است با اجرای آن، قیمت مسکن در تهران کنترل شود.

فروردین امسال، رسانه‌ها از طرحی خبر دادند که از اواخر سال گذشته در حال بررسی بوده و قرار است با اجرای آن، قیمت مسکن در تهران کنترل شود. این طرح که «مسکن ویژه» تهران نام دارد، با استفاده از زمین‌های دولتی، خانه‌هایی با کیفیت مناسب و قیمتی کمتر از خانه‌های مسکونی معمولی همجوار برای اقشار متوسط فراهم می‌کند و هم‌اکنون بنا بر آخرین اعلام، تعداد متقاضیان آن کمتر از هزار نفر است. با توجه به عدم استقبال از این طرح، به نظر می‌رسد طرحی که به گفته معاون وزیر مسکن قرار بود موجب شکست قیمت در بازار مسکن شود، خود با تردید مواجه شود.

عدم استقبال از پروژه تهرانسر
تهرانسر اولین جایی بود که ساخت مسکن ویژه در آن کلید خورد و در کنار آن، حکیمیه، چیتگر و شهر جدید پردیس نیز به عنوان سه گزینه مطرح شدند. ثبت نام پروژه تهرانسر شامل 4500 واحد مسکونی از 25 شهریور آغاز شد و افرادی که چهار شرط تاهل، سکونت پنج‌ساله در تهران، نگرفتن تسهیلات مسکن از دولت و نداشتن معامله مسکن از ابتدای 84 را داشتند، مجاز به ثبت نام اعلام شدند. افراد باید 20 میلیون تومان در ابتدا و به مدت یک سال نیز هر سه ماه 20 میلیون تومان واریز کنند تا با مجموع آورده 100 میلیون تومان، حداقل هزینه خرید را پرداخت کرده باشند. بعد از آن، نوبت به اقساط ماهانه یک میلیون تومانی به مدت 10 سال می‌رسد. هزینه‌های بالا در کنار ابهام همیشگی موجود در پروژه‌های مسکن دولتی و شاید انتشار خبر توقف ساخت‌وساز مسکن ویژه تهرانسر در روزهای ثبت نام باعث شد استقبال از این طرح زیاد نباشد و همزمان با افزایش آمار افراد ثبت‌نام‌کننده به بیش از دو هزار نفر، تعداد افراد انصرافی نیز به تدریج زیاد شود و در نهایت، انتهای بهمن امسال، بنا بر اعلام قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در استان تهران، تنها حدود 900 نفر متقاضی واجد شرایط برای مسکن ویژه تهرانسر باقی بماند تا قسط دوم خود را پرداخت کنند. بدین ترتیب، تنها یک‌پنجم طرح اولیه، متقاضی برای خرید مسکن وجود دارد و این در حالی است که ثبت‌نام برای مدت چندین ماه ادامه داشته است. استقبال کمتر از انتظار از مسکن تهرانسر باعث شد پروژه تهرانسر به 3300 واحد تقلیل یابد و از این میزان نیز در مرحله اول، تنها دو هزار واحد در فرآیند ساخت قرار گیرد. پیش از این گفته شده بود 200 هزار واحد مسکن ویژه در تهران ساخته خواهد شد.

اصرار بر اجرای مرحله دوم
با وجود آنکه استقبال از مرحله اول پروژه مسکن ویژه تهرانسر بالا نبوده است، مسوولان وزارت راه و شهرسازی از آغاز دومین مرحله ثبت‌نام مسکن ویژه تهرانسر با دستور نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی خبر می‌دهند. پیش‌بینی می‌شود در خوش‌بینانه‌ترین حالت، مسکن ویژه اواخر سال 1392 به متقاضیان تحویل داده شود. ظاهراً وزارت راه و شهرسازی، در‌صدد گسترش این پروژه نیز هست و طرح علاوه بر پروژه تهرانسر، ظاهراً پروژه دیگری نیز برای ساخت دو هزار واحد مسکونی دیگر در آتی‌شهر نیز در دستور کار قرار دارد. با این وجود گزارش‌های غیررسمی نشان می‌دهند حتی ساخت دو هزار واحد در تهرانسر نیز ممکن است به طور کامل محقق نشود. فیاض آذر، یکی از پیمانکاران مسکن ویژه در این باره اوایل دی ماه به خبرگزاری فارس گفته بود: «در کل 3150 واحد مسکونی در برنامه ساخت بود که احداث شود، اما به نظر می‌رسد به دلیل عدم استقبال این میزان تا 1500 واحد مسکونی افت کند.»

تداوم گرانی در بازار مسکن
با افزایش قیمت خانه‌های مسکن مهر و نیز عدم استقبال از طرح مسکن ویژه، گرانی در مسکن تهران دور از انتظار نبود. گزارش مرکز آمار ایران از قیمت مسکن تهران در تابستان امسال نشان می‌دهد متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله‌شده در این فصل، نسبت به فصل مشابه سال قبل 3/32 درصد رشد کرده و به بیش از دو میلیون و 700 هزار تومان رسیده است. افزایش قیمت مسکن به ویژه در اثر گرانی مصالح ساختمانی، موجب شده است بازار مسکن امسال افزایش قیمتی کم‌سابقه را تجربه کند. در این میان به نظر می‌رسد عرضه چند هزار واحد مسکن ویژه طی سال‌های آینده، تاثیر چندانی بر کنترل قیمت در بازار مسکن تهران نخواهد داشت.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها