شناسه خبر : 10472 لینک کوتاه

در ایران فرش قرمز برای گردشگران خارجی پهن شده است

خارج از پیست

در ایران مجلات اسکی معمول نیست اما ممکن است به زودی شاهد این نشریات باشیم. با وجود پیست‌هایی که از اغلب نمونه‌های اروپایی مرتفع‌تر است و تله‌کابین‌های بسیار ارزان‌تر، ایران انگار بهشتی است که به زمین آمده است.

در ایران مجلات اسکی معمول نیست اما ممکن است به زودی شاهد این نشریات باشیم. با وجود پیست‌هایی که از اغلب نمونه‌های اروپایی مرتفع‌تر است و تله‌کابین‌های بسیار ارزان‌تر، ایران انگار بهشتی است که به زمین آمده است. در دامنه‌های شمالی و ارتفاعات مطمئن هستید که برف خشک در ماه‌های دسامبر و می وجود دارد. پس از توافق هسته‌ای ایران با غرب و بارش اولین برف سنگین در اواسط نوامبر، وزرای ایرانی امیدوار هستند گردشگران ثروتمند را به قله‌های سفیدپوش خارج از پایتخت دودگرفته خود جلب کنند.
قله دیزین، در میان یک رشته‌کوه بلند، حدود 3600 متر (12 هزار فوت) ارتفاع دارد. یک روز حضور در دیزین تقریباً 20 دلار هزینه برمی‌دارد. دامنه‌های اطراف خالی از سکنه است به جز در تعطیلات ایران یعنی روزهای پنجشنبه و جمعه. کجا برای اسنوبوردبازها بهتر از اینجا پیدا می‌شود که اسنوبوردهایشان را به برف بسپارند؟ سفر به ایران کمی آسان‌تر شده است. دولت حسن روحانی سیستم ورود به کشور را ساده‌تر کرده است. شهروندان حدود 11 کشور (آمریکا، بریتانیا و کانادا در صدر محرومان هستند) می‌توانند به محض ورود به ایران ویزای 30‌روزه دریافت کنند. از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979، نظام ایران گردشگری را به دلیل زیاده‌روی غربی‌ها مورد نقد قرار داده‌ است. گردشگران خارجی ممکن است اخلاقیات ایرانیان را تضعیف کنند. اکنون دولت ایران فکر دیگری دارد. یک شرکت فرانسوی در ماه سپتامبر قراردادی امضا کرد تا هتل‌های ایبیس (IBIS) و نووتل (Novotel) را نزدیک فرودگاه راه‌اندازی کند. روتانا (Rotana) یک شرکت دیگر که مقر آن در ابوظبی است نیز در حال ساخت چهار هتل در ایران است که تا سال 2018 به بهره‌برداری می‌رسد.index:1|width:300|height:458|align:left
مقامات گردشگری می‌دانند که بازی موش و گربه در پیش دارند. برخی هتل‌های پایتخت از دوران رژیم پهلوی مانده‌اند. مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نظر دارد تعداد گردشگران از چهار میلیون کنونی به 20 میلیون نفر تا سال 2025 افزایش دهد. این هدف نیازمند اضافه شدن سالانه 20 تا 25 هتل جدید در طول یک دهه است. همچنین آموزش نیز لازم است. در ایران هنوز برخی هتل‌ها تابلویی دارند که روی آن نوشته شده است: «اگر مایلید اتاق‌تان نظافت شود، اعلام کنید.» ایران 19 مکان تاریخی ثبت‌شده دارد که تعداد بالایی به شمار می‌آید. از جمله میدان امام در اصفهان که بالاترین میزان جذب گردشگر را دارد و از نظر مساحت بعد از میدان تیان‌آن‌من چین در رده دوم قرار می‌گیرد. هتل عباسی اصفهان یک جواهر است. در این هتل می‌توانید خارجی‌ها، حتی آمریکایی‌ها را در حال استراحت ببینید که در حال نوشیدن چای بعدازظهر در سایه درختان 300‌ساله در حیاط هتل در مورد خاورمیانه بحث می‌کنند. بعد از یک دهه سختی، کسب و کار با توافق هسته‌ای ماه جولای، رونق گرفته است. برابر این توافق ایران متعهد شده است تغییراتی در برنامه هسته‌ای خود ایجاد کند و در مقابل از تحریم‌ها خلاص شود. در کنار اسکی، گردشگران می‌توانند به دیدن مساجد تاریخی بروند، کویرنوردی کنند و تا می‌توانند خاویار ارزان بخورند. البته نوشیدن الکل ممنوع است با این حال اسکی آن‌طور که ممکن است تصور کنید بی‌روح و بی‌هیجان نیست. تا زمانی که تحریم‌ها برداشته نشود، کارت‌های اعتباری و بدهی در ایران کار نمی‌کند و گردشگران باید مقادیر زیادی پول نقد با خودشان حمل کنند.
یک بازرگان آلمانی که به تازگی در هتل استقلال تهران اقامت داشته است، می‌گوید: «از بیرون بسیار زیبا به نظر می‌رسد و مردم را شگفت‌زده می‌کند اما وقتی وارد اتاق می‌شوید می‌فهمید که ساخت آن مربوط به سال 1980 است.» در ایران فرش قرمزی پهن شده است اگرچه ممکن است برخی گردشگران هنوز از برخی مقررات ناراضی باشند.
منبع: اکونومیست

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها