شناسه خبر : 1044 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

«رهبری با تکیه بر نقاط قوت» به چاپ دوم رسید

سرمایه‌گذاری روی سرمایه‌های شخصی

لحظه‌ای به رهبرانی که به آنها احترام می‌گذارید، بیندیشید. این رهبران چه یک کشور، یک سازمان، یک جامعه یا یک خانواده را رهبری کنند، به این علت که توانسته‌اند بر افکار و عقاید شما تاثیرگذار باشند، برایتان ماندگار و بااهمیت هستند.

لحظه‌ای به رهبرانی که به آنها احترام می‌گذارید، بیندیشید. این رهبران چه یک کشور، یک سازمان، یک جامعه یا یک خانواده را رهبری کنند، به این علت که توانسته‌اند بر افکار و عقاید شما تاثیرگذار باشند، برایتان ماندگار و بااهمیت هستند. با اینکه ممکن است تاثیرات آنها در لحظه معلوم نباشد، اما اثربخش‌ترین رهبران مسیر زندگی شما را برای همیشه تغییر می‌دهند.
این احتمال وجود دارد که فرصت‌های زیادی را برای رهبری کردن در طول زندگی خود به دست آورید. اگر قادر باشید از این موقعیت‌ها به نحو مناسب استفاده کنید، تاثیرگذاری شما حتی برای نسل‌های بعد هم مشهود و ماندگار خواهد بود. کسی چه می‌داند، شاید همین میل به تاثیرگذاری بر دنیای اطراف است که بسیاری از ما را خواهان رهبری کرده و می‌کند.
سوال آن است که کلیدهای موفقیت در رهبری اثربخش‌تر کدامند؟ برای پاسخ به این سوال، گروهی از متخصصان را گرد هم آوردیم تا داده‌های به دست آمده از چند دهه پژوهش گالوپ در این زمینه را مورد پژوهش قرار دهیم. این پژوهش شامل انجام 20 هزار مصاحبه مفصل با مدیران ارشد، مطالعه بیش از یک میلیون تیم‌های کاری و همچنین بهره‌مندی از نتایج 50 سال نظرسنجی سازمان گالوپ درباره موفق‌ترین و برجسته‌ترین رهبران دنیا بود. سپس گروه پژوهشی ما مطالعه‌ای را روی بیش از 10 هزار پیرو در سراسر جهان آغاز کرد. در این مطالعه، از این پیروان خواستیم به زبان و بیان خود به ما بگویند چرا از تاثیرگذارترین رهبران و مدیران خود پیروی می‌کنند.
این پروژه مطالعاتی، سه یافته کلیدی را در این رابطه آشکار ساخت:
1- اثربخش‌ترین رهبران همیشه در حال سرمایه‌گذاری روی نقاط قوت خود هستند.
هنگامی که مدیریت یک سازمان، بر نقاط قوت افراد خود تمرکز نمی‌کند، شانس موفقیت کارکنان در مشارکت سازمانی تا میزان باورنکردنی 9 درصد کاهش می‌یابد، این در حالی است که اگر رهبری سازمان مورد نظر بر نقاط قوت کارکنان خود تمرکز و تاکید کند، شانس موفقیت آنها در بهره‌بخشی به سازمان تا 73 درصد افزایش خواهد داشت.
این بدان معناست که هرگاه رهبری در پی شناخت و سرمایه‌گذاری بر نقاط قوت کارکنان خود برمی‌آید، احتمال اثربخشی و موفقیت کارکنان هشت برابر خواهد شد.
همان‌طور که در بخش اول به طور خلاصه خواهیم دید، این افزایش در میزان مشارکت و بهره‌بخشی کارکنان به معنای افزایش چشمگیر در میزان سودآوری سازمان و همچنین بهبود قابل توجه در سلامت کارکنان خواهد بود.
2- اثربخش‌ترین رهبران افرادی را به کار می‌گیرند که دارای مناسب‌ترین نقاط قوت و توانمندی‌ها هستند، و سپس در جهت بیشینه‌سازی و بهبود حداکثری تیم و اعضای آن تلاش می‌کنند.
در حالی که بهترین رهبران، جامع و کامل نیستند، اما بهترین تیم‌ها و گروه‌ها این‌گونه هستند. نتایج پژوهش‌های ما نشان داد تیم‌هایی با عملکرد عالی از توانمندی‌های لازم در هر چهار حوزه خاصِ رهبری برخوردار هستند.
در بخش دوم، مطالبی را از زبان چهار رهبر مشهور در این باره که چگونه نقاط قوت‌شان در این چهار حوزه عمل می‌کنند، خواهید شنید. همچنین توصیف‌هایی را از یک مدیرعامل برجسته خواهید شنید که توضیح می‌دهد چگونه عملکرد تیمش را بیشینه‌سازی کرد.
همچنین مطالب جالب توجهی را در مورد عناصر و عواملی که تیم‌هایی با عملکرد برجسته را از سایر گروه‌ها و تیم‌ها مجزا می‌کنند، خواهید آموخت.
3- اثربخش‌ترین رهبران نیازهای پیروان و اعضای گروه‌ها و تیم‌هایشان را به خوبی درک می‌کنند.
کارکنان به دلایل بسیار خاص و معینی از رهبران خود پیروی می‌کنند. هنگامی که در این باره از هزاران پیرو سوال کردیم، آنها با دقت و شفافیت قابل توجهی توانستند شرح دهند که از رهبران خود چه می‌خواهند. در بخش سوم، نتایج این مطالعه را بررسی خواهیم کرد و بیشتر در مورد نیازهای اصلی و چهارگانه پیروان توضیح خواهیم داد.
برای کمک به شما خوانندگان برای درک و بهره‌برداری بهتر از نقاط قوت‌تان در مقام رهبرانی متفاوت، می‌توانید کتاب «پنج نقطه قوت برتر خود را بشناسید» را بخوانید.
مطالعه دقیق این کتاب به شما خواهد گفت چگونه پنج نقطه قوت برترتان می‌تواند به چهار حوزه مختلف توانمندی در رهبری مرتبط شود. همچنین پیشنهادهایی برای برآورده ساختن نیازهای پیروان‌تان به شما ارائه خواهد شد. اما، همان‌طور که رفتار اثربخش‌ترین رهبران نشان می‌دهد، مسیر موفقیت در رهبری با درک عمیق و کافی از نقاط قوتی که در شما وجود دارد، آغاز خواهد شد.
این کتاب سه راه‌حل کلیدی برای اثربخشی بیشتر در رهبری به خوانندگان ارائه می‌کند: شناخت نقاط قوت خود و سرمایه‌گذاری روی نقاط قوت دیگران، جذب و بهره‌مند شدن از افرادی با نقاط قوت لازم و مورد نظر در گروه، و در نهایت فهم و برآورده ساختن چهار نیاز اصلی کسانی که شما را به عنوان رهبر پذیرفته‌اند. رهبری بر اساس نقاط قوت که پر از پژوهش‌های تازه و ایده‌های عملی است، نقشه راه جدیدی را برای رهبری افراد به سوی آینده‌ای بهتر در اختیارتان قرار می‌دهد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها