شناسه خبر : 10416 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

در جریان سفر نخست‌وزیر ایتالیا به ایران ۱۲ سند همکاری امضا شد

ائتلاف روم و پارس

از روزی که خبر دیدار ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا از ایران منتشر شد، بیشترین گمانه‌زنی‌ها صنعت خودرو را نشانه گرفت به طوری که برخی از تحلیلگران اقتصادی بر این باور بودند که نفس اصلی این سفر گذاشتن دست فیات در دست ایران‌خودرو و تبدیل ‌شدن این شرکت ایتالیایی به شریک اول بزرگ‌ترین خودروساز کشورمان بود.

از روزی که خبر دیدار ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا از ایران منتشر شد، بیشترین گمانه‌زنی‌ها صنعت خودرو را نشانه گرفت به طوری که برخی از تحلیلگران اقتصادی بر این باور بودند که نفس اصلی این سفر گذاشتن دست فیات در دست ایران‌خودرو و تبدیل ‌شدن این شرکت ایتالیایی به شریک اول بزرگ‌ترین خودروساز کشورمان بود. غافل از اینکه اصلاً نماینده‌ای از فیات، هیات اقتصادی 250‌نفره همراه با نخست‌وزیر ایتالیا را همراهی نکرد که این موضوع ابهامات زیادی در خصوص آینده همکاری صنعت خودرو ایران و ایتالیا به وجود آورد. هاشم یکه‌زارع چندی پیش با اشاره به توافقات اولیه با فیات اعلام کرده بود که قصد دارد این شرکت ایتالیایی را به شریک اول تجاری ایران‌خودرو تبدیل کند، حال با توجه به مسکوت ماندن مذاکرات ایران‌خودرو با فیات این پرسش به وجود آمده که سرانجام همکاری این دو به کجا خواهد انجامید.
اما جدای از مسکوت ماندن مذاکرات این دو خودروساز، در نشست تجاری ایران و ایتالیا که 25 فروردین‌ماه در اتاق بازرگانی ایران با حضور ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا برگزار شد، ایران و ایتالیا 12 سند همکاری در زمینه‌های مختلف امضا کردند. اسنادی که به گفته محسن جلال‌پور، اجازه می‌دهند عملاً کار دو طرف شروع شود و نشان‌دهنده آن است که اعزام هیات‌های عالی‌رتبه به ایران و سفر هیات بزرگ اقتصادی ایران در معیت رئیس‌جمهور به رم در جهت درستی حرکت کرده و میوه‌های مفیدی به بار آورده است.
فعالان بخش خصوصی ایتالیا با حضور در پارلمان بخش خصوصی ایران اسنادی در زمینه نفت و گاز، فولاد، نساجی، قطعات خودرو، بهداشت و درمان و... به امضا رساندند تا دو امپراتوری بزرگ گذشته اینک ائتلاف جدیدی را در عرصه اقتصاد به وجود آورند و همکاری‌های جدی خود را در دوران پساتحریم کلید بزنند.
در این نشست نخست‌وزیر ایتالیا با اشاره به احیای جاده ابریشم نقبی به دوران باستان زد و گفت که چرا ما به جاده ابریشم فکر نکنیم؟ واقعیت این است که مسافران جاده ابریشم در گذشته به فارسی و ایتالیایی با هم گفت‌وگو داشتند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها