شناسه خبر : 10356 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بازار سکه در یک نگاه

توافقنامه ژنو که از مدت‌ها پیش وعده اجرایی شدن مفاد آن از ۳۰ دی‌ماه اعلام شده بود، بالاخره روز دوشنبه اجرایی شد و همین موضوع از چند روز پیش از آن روند کاهشی خود را آغاز کرد.

توافقنامه ژنو که از مدت‌ها پیش وعده اجرایی شدن مفاد آن از 30 دی‌ماه اعلام شده بود، بالاخره روز دوشنبه اجرایی شد و همین موضوع از چند روز پیش از آن روند کاهشی خود را آغاز کرد. اما آنچه در بازار سکه رخ داد توقف سریع این روند اتفاقاً از زمانی بود که انتظار آن نمی‌رفت. همزمان با آغاز اجرای توافقنامه، شیب منحنی تغییرات قیمت سکه صعودی شد و قیمت‌ها که به 847 هزار تومان هم رسیده بود دوباره رشد کرد و روز چهارشنبه در ساعات آغازین معاملات قیمت سکه به 865 هزار تومان برگشت. دلیل بازگشت قیمت‌ها را معامله‌گران این بازار در دو عامل می‌دانند؛ نخست آنکه قیمت ارز روز سه‌شنبه ناگهان با 50 تومان افزایش روبه‌رو شد که خود این رقم طی ماه‌های بعد از پیروزی روحانی در انتخابات کم‌سابقه است. دوم آنکه عدم دعوت از ایران برای حضور در ژنو 2 که گفته می‌شود ناشی از تحرکات ایالات متحده و فشار مخالفان سوری بوده باعث نگرانی فعالان بازار شده است.
سازمان ملل پیش از این رسماً از مقامات کشورمان برای حضور در نشست ژنو 2 که قرار بود برای رفع بحران سوریه برگزار شود دعوت کرده بود، اما این دعوت 24 ساعت بعد پس گرفته شد که این موضوع بازار را به هم ریخت. به طور کلی طی هفته گذشته قیمت سکه در بازار تهران با کاهش 5/2‌درصدی (در فاصله روزهای 26 تا 30 دی) و دوباره افزایش قیمت به میزان 8/0 درصد (فاصله 30 دی تا 2 بهمن) دو روند متناقض را پشت ‌سر گذاشت.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها