شناسه خبر : 10064 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مبارزه با افراط‌‌گرایی هدف مشترک ایران و ناتو

پیغامبر غرب به تهران آمد

مارتین لیدگارد وزیر امور خارجه دانمارک هفته گذشته به ایران آمد و با حسن روحانی، محمد‌جواد ظریف و علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

مارتین لیدگارد وزیر امور خارجه دانمارک هفته گذشته به ایران آمد و با حسن روحانی، محمد‌جواد ظریف و علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی دیدار و گفت‌و‌گو کرد. وی که پس از اجلاس ناتو به تهران آمده بود، در دیدار با رئیس‌جمهور در مشهد، توضیحاتی از ماحصل این نشست ارائه کرد و گفت: برخی کشورهای غربی تصمیم گرفته‌اند ائتلافی تشکیل دهند و به موضوع تروریسم نگاهی همه‌جانبه داشته باشند؛ البته این بار هم این تصمیم در حوزه ناتو است، و همه‌جانبه بودن ابعاد آن چندان روشن نیست. رئیس‌جمهور در رابطه با این ‌نظر وزیر خارجه دانمارک این گونه عنوان کرد که مبارزه با تروریسم باید بدون پیش‌شرط و همه‌جانبه و البته هدف از انجام آن الزاماً رعایت حقوق تمامی انسان‌ها باشد؛ این مبارزه باید بلند‌مدت و بر اساس تصمیمات جمعی باشد و اگر ائتلاف غرب بتواند صرفاً جلوی حامیان تروریسم را بگیرد، کار بزرگی انجام داده است.
وی همچنین در این مطلب دیدگاه‌های خود را درباره ائتلاف کشورهای غربی برای مبارزه با داعش تشریح کرد و گفت: به نظر من ائتلاف غرب باید تصمیم بگیرد که مبارزه با تروریسم از هیچ تغییری در مرزهای کشورها حمایت نکند و البته نقش مردم در رابطه با حکومت‌های خود را به رسمیت بشناسد و به انتخاب آنها احترام بگذارد.
روحانی خاطرنشان کرد: غرب باید راهبرد خود در مبارزه با تروریسم را مشخص کند، تا از آن اعتماد متقابل برخیزد؛ گام اول غرب و حامیان قبلی ترور، در مبارزه با تروریسم، اثبات صداقت در این مبارزه است، چه در کشورهایشان و چه در منطقه و چه در حوزه بین‌الملل.
سیاست‌های ایران در رابطه با نحوه مواجهه غرب با مقوله تروریسم در حالی به اطلاع وزیر خارجه دانمارک رسید که مارتین لیدگارد قرار است پس از ایران به عربستان سعودی هم سفر کند و به گفته معاون سیاسی رئیس‌جمهور که به انتشار ماحصل نشست روحانی با رئیس دستگاه سیاست خارجی دانمارک پرداخته، لیدگارد به دنبال آن است که خیال تهران و ریاض را نسبت به مبارزه ناتو با گروه‌های فرقه‌گرا آسوده کند و به آنها اطمینان دهد که این نزاع اسلام و مسیحیت نیست. به نظر می‌رسد بحث مبارزه با افراط‌گرایی که خود را در قالب گروه‌هایی چون داعش نشان داده است علاوه بر ایران و اروپا از دلمشغولی‌های آمریکایی‌ها نیز باشد. باراک اوباما در اظهارات اخیر خود این گونه اظهار داشت که افراط‌گرایی که اکنون خود را به شکل داعش نشان داده است، بزرگ‌ترین مشکل پیش روی دولت‌های منطقه است و نه ایران یا موضوع شیعه و سنی.
جالب است که موضوع سخنرانی رئیس‌جمهور کشورمان در اجلاس هفته گذشته شانگهای تاجیکستان نیز به اصول سیاست‌های ایران در مبارزه با تروریسم و همکاری منطقه‌ای اختصاص داشت که البته مورد توجه حاضران این اجلاس هم قرار گرفت.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید