شناسه خبر : 7472 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

علنی شدن اختلافات درون کابینه دولت یازدهم نشانه چیست؟

تنگنای تدبیر

index:1|width:40|height:40|align:right مرضیه محمودی
«آقای نعمت‌زاده بی‌هوا حرف نزن، یک جایی از کوره درمی‌روم.» این سخنان را علی‌اکبر ترکان، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد در یک برنامه زنده تلویزیونی گفته و به اظهارات وزیر صنعت که گویا گفته بود 90 درصد کالاهای قاچاق کشور از مناطق آزاد وارد کشور می‌شود واکنش نشان داده بود. وی گفته بود «وقتی نعمت‌زاده که وزیر ماست حرف بی‌هوا درباره قاچاق می‌زند چرا دیگران نزنند. خجالت می‌کشم درباره آقای نعمت‌زاده حرفی بزنم.» خوشبختانه واکنش تند ترکان روی آنتن صدا و سیما واکنش متقابل محمدرضا نعمت‌زاده را در پی نداشت. نعمت‌زاده که چند باری گفته‌های جنجالی‌اش کار دست دولت داده بود این بار آرام‌تر از همیشه پاسخ داد و حتی علت این تندی سخنان ترکان را به رسانه‌ها ربط داد و گفته بود «این صحبت‌ها را می‌توان از چند منظر بررسی کرد؛ یکی اینکه آقای ترکان برادر خوبمان است و خودش باید پاسخگوی حرف‌هایی که زده، باشد. دیگر آنکه احتمالاً شما خبرنگاران او را سوال‌پیچ کرده‌اید که عصبانی شده است؛ البته من مصاحبه را ندیده‌ام، اما گویا از کوره در رفته‌اند. اما از او به‌عنوان برادر گله و شکایتی ندارم.» این واکنش وزیر صنعت، گره از اخم ترکان هم باز کرد و سبب شد وی در پی دلجویی از وزیر صنعت درآید و در گفت‌وگو با روزنامه شرق از عملکرد نعمت‌زاده در وزارت صنعت تقدیر کند و بگوید «وزارت صنعت، معدن و تجارت با کوشش‌های خوبی که آقای نعمت‌زاده انجام داده‌اند، برنامه راه‌اندازی صنایع متوقف و صنایعی را که زیر ظرفیت کار می‌کردند، در پیش گرفته و توانستند این صنایع را تا حد خوبی حرکت دهند.»
نه اظهارات تند و تیز ترکان در رسانه‌ها بی‌سابقه است و نه سخنان نعمت‌زاده که گاهی جنجال خلق می‌کند. اما رسانه‌های مخالف و منتقد دولت این اظهارات را اظهارنظری معمول و طبیعی تلقی نکرده و آن را نشانه اختلافی عمیق در کابینه دولت یازدهم دانستند. از نظر بسیاری از رسانه‌ها چنین سخنان تند و تیزی آن هم از زبان دو شیخ کابینه و پشتیبان اصلی روحانی در انتخابات دال بر وجود اختلافات عمیق و گسترده در سطوح بالای اجرایی کشور است.
به همین دلیل بود که رسانه‌های بسیاری به اختلاف میان ژنرال‌های کابینه پرداختند و حتی پیشینه این درگیری‌ها در دولت را بررسی کردند. اینکه کدام دولتمرد روحانی با دیگری اختلاف عمیق دارد و این اختلافات آن هم در آستانه انتخابات چه آثار سویی می‌تواند داشته باشد.
اما آنچه در این میان مغفول ماند آن بود که مساله اصلی در این ماجرا اختلاف میان ترکان و نعمت‌زاده نیست. مساله اصلی این است که چرا اختلافات درون کابینه به فضای عمومی راه پیدا می‌کند؟ آیا باید بروز این اختلافات را واقعاً نشانه شکاف در بدنه دولت دانست یا این اختلافات در عالم سیاست امری طبیعی است؟ آیا اختلاف دولتمردان نشان‌دهنده ضرورت اصلاح و ترمیم کابینه است یا آنکه روحانی باید سعی کند بدون تغییر وزرا، آنها را در کنار هم نگه دارد؟
به نظر می‌رسد وجود برخی اختلاف‌نظرات در امور اجرایی امری کاملاً طبیعی است. مساله اساسی این است که چرا چنین مواردی باید رسانه‌ای شود؟ شاید دلیل این امر به نبودن یک تیم رسانه‌ای قوی در دولت بازگردد یا نبود مشاورانی که وزرا و اعضای کابینه را توجیه کنند که چه مواردی باید در رسانه‌ها منتشر شود و چه مواردی نباید. تیم رسانه‌ای و هماهنگ‌کننده‌ای که اقدامات و گفته‌های همه وزرا و اعضای کابینه را رصد کند و در مواقع لازم و قبل از رها شدن تیر از چله کمان، به آنها مشاوره دهد. این نقطه‌ضعفی است که دولت یازدهم از آن رنج می‌کشد و بخشی از هجمه‌هایی که به آن وارد می‌شود از همین محل است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید