شناسه خبر : 4656 لینک کوتاه

جمهوریخواهان برای انتقام از دموکرات‌ها سه طرح جدید را در جلوگیری از اجرای برجام تدوین کردند

رودستی کبوترها بر بازها

با قیل و قال و‌ های و هوی‌ بسیار به میدان آمدند و دست‌آخر هم کاری از پیش نبردند. جمهوریخواهان کنگره که طی ماه‌های گذشته از هیچ اقدامی برای توقف مذاکرات هسته‌ای ایران کوتاهی نکرده بودند با قطعی شدن توافق عزم خود را جزم کردند تا این بار در قالب طرحی جدید «برجام» را به چالش بکشند و روند اجرای آن را متوقف کنند.

با قیل و قال و‌ های و هوی‌ بسیار به میدان آمدند و دست‌آخر هم کاری از پیش نبردند. جمهوریخواهان کنگره که طی ماه‌های گذشته از هیچ اقدامی برای توقف مذاکرات هسته‌ای ایران کوتاهی نکرده بودند با قطعی شدن توافق عزم خود را جزم کردند تا این بار در قالب طرحی جدید «برجام»را به چالش بکشند و روند اجرای آن را متوقف کنند. طرحی که با تاکتیک سناتورهای دموکرات و مستقل سنا ناکام ماند؛ در حالی که ۵۸ سناتور عمدتاً جمهوریخواه‌ خواهان آغاز رای‌گیری برای بررسی توافق هسته‌ای با ایران بودند ۴۲ نماینده دموکرات به ادامه بررسی توافق هسته‌ای رای دادند. به این ترتیب با وجود آنکه بیشتر کرسی‌های سنای آمریکا در کنترل جمهوریخواهان است اما این حزب نتوانست حد نصاب ۶۰ رای لازم را کسب کند. علاوه بر این با وجود آنکه لابی بانفوذ اسرائیل در آمریکا (ایپک) با صرف حداقل ۲۰ میلیون دلار و صرف آگهی‌های تبلیغاتی در کمپین رسانه‌ای خود علیه توافق هسته‌ای ایران جریان‌سازی کرده بود اما این کمپین رسانه‌ای نتوانست در اردوی دموکرات‌ها شکاف جدی ایجاد کند و تنها چهار سناتور دموکرات با توافق هسته‌ای مخالفت کردند.

فرجام نافرجام یک طرح
بر اساس رویه درونی سنا، بحث در مورد یک طرح محدودیت زمانی ندارد اما اگر ۶۰ عضو از ۱۰۰ سناتور به کفایت مذاکرات رای دهند، مذاکرات متوقف و رای‌گیری انجام می‌شود. رویه‌ای که سناتورهای جمهوریخواه بر آن بودند تا با توسل به آن، پروسه اجرای برجام را متوقف کنند. اقدامی که با سیاست‌ورزی سناتورهای دموکرات عملیاتی نشد و موجب شد دولت اوباما بدون توسل به قدرت وتو، از سد مخالفان عبور کند. مخالفانی که بیکار ننشستند و این بار با ارائه سه طرح جدید ناخشنودی خود را نسبت به وقایع صورت‌گرفته در کنگره نشان دادند. طرح‌هایی که یکی مدعی ارائه اطلاعات ناقص اوباما در مورد توافق هسته‌ای ایران، دیگری با هدف شکست طرح تایید این توافق و سومین طرح نیز با امید به لغو اختیارات اوباما در توقف اجرای تحریم‌ها تدوین شده است. نمایندگان و سناتورهای کنگره همچنین درصدد هستند با ارائه طرح‌هایی جدید مانع از عقد قرارداد شرکت‌های وابسته به مجموعه سپاه پاسداران با هم‌پیمانان آمریکا و برخی از شرکت‌های چندملیتی که بخشی از سهام آنها در اختیار اتباع آمریکایی است، شوند. اقدامی که در نقض آشکار مفاد برجام است و می‌تواند چالش دیگری را در روابط کاخ سفید و کنگره ایجاد کند. روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی با اشاره به طرح‌های دیگر جمهوریخواهان که در مخالفت با اجرای برجام طراحی شده است، می‌نویسد: یکی از این طرح‌ها با هدف جلوگیری از افزایش حمایت‌های ایران از گروه‌هایی نظیر حزب‌الله و حماس یا حتی حکومت اسد در سوریه تهیه شده است تا تهران نتواند میلیاردها ‌دلاری را که در نتیجه لغو تحریم‌ها به دست می‌آورد به این گروه‌ها اختصاص دهد. مخالفان اوباما امیدوارند با طرح ادعاهای واهی چون ارتکاب برخی جرائم غیرهسته‌ای مانند حمایت از حملات تروریستی ضد اهداف آمریکایی تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کنند. این روزنامه ادامه می‌دهد: نمایندگان کنگره همچنین می‌توانند ناخشنودی از اقدامات کاخ سفید را در تصویب لایحه حمایتی جدید از اسرائیل نیز نشان دهند. آنها می‌توانند توافقنامه امنیتی 10‌ساله‌ای را که مدت زمان اجرای آن تا سه سال دیگر به پایان می‌رسد تجدید یا تمدید کنند یا از تحویل مهمات نفوذگر (Massive Ordnance Penetrator) به اسرائیل پشتیبانی به عمل آورند. بمبی که به منظور نابود کردن تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران ساخته شده است (این بمب بزرگ قابلیت نفوذ در سازه‌های زیرزمینی را دارد).

اعتمادسازی‌های ایران
ادعاهای سناتورها و نمایندگان کنگره در زیر سوال بردن اعتمادسازی‌های ایران در حالی مطرح می‌شود که خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی از موافقت تهران نسبت به نمونه‌برداری از سایت نظامی پارچین خبر داده است. بر اساس این گزارش، در حالی که به ایرانی‌ها اجازه داده شده است خود نمونه‌برداری از پارچین را انجام دهند، اما بازرسان آژانس در این مکان حضور خواهند داشت و تمام فعالیت آنها را زیر نظر خواهند گرفت.
این بازدیدها در رد اتهامات و اسناد ادعایی برخی از کشورها نسبت به انجام آزمایش‌های مشکوک به ارتباط با تسلیحات هسته‌ای در پارچین صورت می‌گیرد و بر همین اساس مقرر شده است در نقشه راهی که میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به امضا رسیده، بازرسان آژانس امکان بررسی بخشی از این اسناد ادعایی را داشته باشند. موضوعی که به گفته یکی از این دیپلمات‌ها «مصالحه‌ای است تا ایرانی‌ها وجهه خود را حفظ کنند و آژانس هم اطمینان یابد بازرسی‌ها بر اساس شرایط سختگیرانه آنها انجام شده است». دیپلمات دیگر هم در این مورد تاکید کرده است بازرسی از پارچین با حضور تیم‌هایی متشکل از ایرانی‌ها و بازرسان آژانس و با استفاده از دوربین‌هایی برای ضبط و ثبت کل روند انجام می‌شود. این دیپلمات می‌گوید: «متاسفانه گزارش‌های نادرست و تحریف‌شده‌ای در رسانه‌ها منتشر شده که وانمود می‌کند خود ایرانی‌ها از خودشان بازرسی خواهند کرد.» حدود یک ماه پیش بود که خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی مدعی شد بر اساس توافق ایران و آژانس، بازرسان سازمان ملل از ورود به پارچین منع شده‌اند و ایرانی‌ها خود نمونه‌برداری از این سایت را انجام خواهند داد. این خبرگزاری بعدها گزارش داد که این اطلاعات بر اساس پیش‌نویس اولیه توافق بوده و قابل تایید نیست. در آن زمان جمهوریخواهان در آمریکا این گزارش را به عنوان سندی مورد استفاده قرار دادند که به گفته آنها نشان می‌داد باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در مساله حساس و مناقشه‌برانگیزی مانند بازرسی از پارچین در برابر ایران عقب‌نشینی کرده است. در همان زمان یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش آسوشیتدپرس را رد کرد، اما توضیحی درباره جزییات توافق ایران و آژانس درباره پارچین نداد. توافقی که می‌تواند به روشنگری از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران منجر شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید