شناسه خبر : 4058 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

هشدار به حساب‌کشی از دستگاه‌ها درباره تولید

حمایت متفاوت

شاید تا پیش از این کمتر مقام دولتی‌ای بوده که بدین شکل از بخش تولید حمایت کند؛ حمایتی با لحن هشدار خطاب به دستگاه‌های اجرایی که اگر در حمایت از تولید کوتاهی کنند باید پاسخ بدهند.

شاید تا پیش از این کمتر مقام دولتی‌ای بوده که بدین شکل از بخش تولید حمایت کند؛ حمایتی با لحن هشدار خطاب به دستگاه‌های اجرایی که اگر در حمایت از تولید کوتاهی کنند باید پاسخ بدهند. معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرده است: «امسال سال حساب‌کشی و توضیح خواستن است و هر گزارشی دریافت کنیم که یک دستگاه اجرایی در زمینه راه‌اندازی تولید کوتاهی کرده است، حتماً این گزارش را پیگیری خواهیم کرد.» اسحاق جهانگیری که در نشست فعالان اقتصادی و مدیران اجرایی استان کرمانشاه سخن می‌گفت، افزود: امسال مصمم هستیم تولید داخلی کشور را به صورت جدی راه‌اندازی کنیم و هر کس در این راه اخلال و مانعی ایجاد کند به‌عنوان مخل اقتصادی کشور به مردم معرفی می‌شود. اما چرا مساله تولید برای دولتمردان این‌چنین ارزشمند شده است؟
برای پاسخ به این سوال به سه بخش از سخنان معاون اول رئیس‌جمهور در روزهای حضورش در کرمانشاه طی هفته گذشته می‌توان اشاره کرد. اول، آنجا که او از کاهش قیمت نفت سخن گفت، دوم، آنجا که او بیکاری را یک معضل مهم در اقتصاد ایران توصیف کرد و سوم، آنجا که او از افزایش انتظارات مردم سخن گفت. جهانگیری در همان نشست با فعالان اقتصادی استان کرمانشاه ابتدا به تکمیل نشدن پروژه راه‌آهن این استان اشاره کرد که به گفته او، قرار بود تا آخر سال 1394 تکمیل شود و سپس بیان کرد: متاسفانه دولت پیش‌بینی نمی‌کرد که در سال 1394 بهای نفت کاهش زیادی داشته باشد، برای همین بودجه کافی برای تکمیل این پروژه فراهم نشد. در مورد بیکاری هم مهم‌ترین سخن او در نشست خبری‌اش با خبرنگاران کرمانشاه بیان شد. او در این نشست با اشاره به موضوع بیکاری به‌عنوان اصلی‌ترین چالش اقتصاد ایران عنوان کرد: بر اساس برنامه ششم سالانه 900 هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی خواهیم داشت. بنابراین اقتصاد کشور باید بتواند سالی یک میلیون شغل در کشور ایجاد کند که این اتفاق جز با افزایش تولید داخلی و رشد سرمایه‌گذاری در کشور محقق نخواهد شد. او ادامه داد: معضل بیکاری جز با طرح‌های ضربتی و زودبازده محقق نخواهد شد و باید کاری کنیم که بخش خصوصی در همه بخش‌ها متناسب با استعداد استان سرمایه‌گذاری کند. در کنار اینها، سخنان او در مورد افزایش انتظارات مردم هم قابل توجه بود. جهانگیری در نشست با فعالان اقتصادی کرمانشاه با بیان اینکه از سال 1395 شرایط جدیدی در کشور حاکم خواهد بود، خاطرنشان کرد: مطالبات مردم امروز بالا رفته و البته این مطالبات خواسته‌های بحق مردم است، چرا که مردم حق دارند به مسوولان خود بگویند که امروز با لغو تحریم‌ها، داشتن اقتصاد مقاومتی و حضور پرشور مردم در همه صحنه‌ها از جمله انتخابات، انتظارشان از مسوولان این است که اتفاق جدیدی در اقتصاد رخ دهد و وضعیت کشور بهتر شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید