شناسه خبر : 20694 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

در مراسم اعطای نشان امین‌الضرب از فعالان بخش خصوصی تجلیل شد

میدان‌داران اصلی اقتصاد

سالگرد ١٣٣سالگی اتاق بازرگانی تهران و مراسم اعطای نشان‌ امین‌الضرب باز هم فرصتی بود تا معاون اول رئیس جمهور هم از مخالفان گله کند و هم بر نقش بخش خصوصی در اقتصاد ایران تاکید کند.

سالگرد ١٣٣سالگی اتاق بازرگانی تهران و مراسم اعطای نشان‌ امین‌الضرب باز هم فرصتی بود تا معاون اول رئیس جمهور هم از مخالفان گله کند و هم بر نقش بخش خصوصی در اقتصاد ایران تاکید کند. منتقدان از نقد عملکرد دولت در هر حوزه‌ای دست نمی‌کشند و دولت از گلایه به آنان. اسحاق جهانگیری سوم بهمن‌ماه در مراسم اعطای نشان امین‌الضرب بار دیگر گلایه خود را از مخالفان اعلام کرد و گفت: نقد کردن شرایط اقتصادی دولت کار خوبی است و ما از این کار ناراحت نمی‌شویم اما یک عده جلسه می‌گذارند و شاخص‌ها و آمار اقتصادی دولت را نقد می‌کنند. صداوسیما برای نقد آمار ثابت‌شده هزینه زیادی می‌کند، آمارهایی که ما آن را نگفته‌ایم بلکه کارشناسان براساس مدل و علم آن را بیان کرده‌اند. اما به جای نقد آمارها و شاخص‌ها، سیاست‌ها و برنامه‌های دولت را می‌توان نقد کرد؛ به طور مثال بگویند دولت در نرخ ارز دستکاری نکند یا دولت به صادرکنندگان مشوق صادرات ندهد. جهانگیری گریزی هم به ماجرای برجام زد و گفت: در این راه برخی تلاش می‌کنند کار بزرگ دولت را کوچک جلوه دهند. در حالی که خودشان کوچک می‌شوند. اگر بخش خصوصی شاهد اختلافات باشد و بی‌ثباتی به این گروه القا شود، فضای کسب‌و‌کار نامطمئن می‌شود. در کل می‌توان گفت که اکنون شرایط پیش‌برنده اقتصادی فراهم شده و این شرایط کُندکننده فعالیت‌ها نیست. وی به نقش دولت در این میان هم اشاره کرد و گفت: دولت باید با دنیا تعامل کند زیرا بخش خصوصی نمی‌تواند ادعا کند که به تنهایی می‌تواند مسائل دیپلماتیک ایران را حل کند و این امر وظیفه دولت به حساب می‌آید. فکر می‌کنم برجام تا حدود زیادی توانسته است این شرایط را برای فعالان بخش اقتصادی کشور ایجاد کند هر چند هنوز موانع زیادی پیش روی بخش خصوصی وجود دارد. اما هرچه جهانگیری از مخالفان گله داشت، در مقابل بخش خصوصی را تشویق کرد و گفت: اقتصاد ایران راهی جز اینکه بخش خصوصی میدان‌دار اصلی اقتصاد باشد، ندارد. اقتصاد کشور وارد دوران سختی شده است و مهم‌ترین کار این است که فضای مناسب به وجود بیاید و در این راستا دولت باید تعامل با بخش خصوصی را فراهم کند.
در ادامه این مراسم اتاق تهران در سالگرد 133‌سالگی تاسیس اتاق به یاد بنیانگذار اتاق، نشان امین‌الضرب را به کارآفرینان و پیشکسوتان بخش‌خصوصی اعطا کرد. با توجه به اینکه اقتصاد رقابتی، بستر اصلی ظهور کارآفرینی است، از علیرضا بختیاری مدیرمسوول هفته‌نامه تجارت فردا و روزنامه «دنیای اقتصاد» به‌عنوان مدیر برترین رسانه مروج فرهنگ کارآفرینی، دکتر علی‌اصغر سعیدی و دکتر موسی غنی‌نژاد، دو عضو شورای سیاستگذاری تجارت‌فردا تقدیر شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها