شناسه خبر : 20650 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اسحاق جهانگیری از لغو همه تصمیمات دوران تحریم خبر داد

برچیده‌شده‌ها

دوشنبه ۱۲ مردادماه امسال وقتی معاون اول رئیس‌جمهور به همراه وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی به نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران رفت از گشایش‌هایی در حوزه تجاری و بانکی خبر داد.

ابراهیم علیزاده
اواسط دوران فعالیت دولت دهم، آن زمان که برای کمتر کسی تحریم جدی بود، هر بار که پارلمان بخش خصوصی جلسه‌ای برگزار می‌کرد، فعالان بخش خصوصی ماجراهای عجیبی روایت می‌کردند. یکی از جاسازی مواد اولیه کارخانه خود در چمدان برای آوردن به ایران سخن می‌گفت و دیگری از کلاهبرداری‌هایی پرده برمی‌داشت که تاجران کشورهایی مانند چین انجام می‌دادند. فعالان بخش خصوصی که نه تحریم را کاغذ پاره می‌دانستند و نه جسارت بی‌تاثیر بیان کردن آنها را داشتند تنها در همین محافل فرصت می‌کردند درددل‌های خود را بیان کنند. محدودیت‌های تجاری و بانکی ایران سبب شده بود که این فعالان بخش خصوصی بیشتر از مقامات دولت معنای تحریم را درک کنند.
در مقابل در روزهایی که رئیس اتاق تهران از افزایش حداقل 20‌درصدی هزینه‌های تجارت به واسطه همین تحریم‌ها سخن می‌گفت، مقامات دولتی تنها نسخه‌ای که ارائه می‌کردند دور زدن تحریم‌ها بود. نسخه‌هایی که برای بخش خصوصی هزینه‌هایی داشت و به همین دلیل آنها روزها منتظر بودند تا خبر برچیده‌ شدن محدودیت‌هایی را بشنوند که کار آنها را سخت کرده بود. پس از توافق هسته‌ای به تدریج اخبار برچیده شدن این تحریم‌ها منتشر شد. در همین روزها به تدریج مقامات دولتی ایران از تغییر شکل برنامه‌های خود سخن گفتند و اوضاعی را ترسیم کردند که متفاوت از سال‌های گذشته بوده است. در همین حال دوشنبه 12 مردادماه امسال وقتی معاون اول رئیس‌جمهور به همراه وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی به نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران رفت از گشایش‌هایی در حوزه تجاری و بانکی خبر داد.
مهم‌تر از این خبر سخنان او در مورد تغییر شرایط اقتصاد ایران بود که وی از خروج اقتصاد ایران از وضعیت فوق‌العاده سخن گفت. اسحاق جهانگیری در این نشست با اعلام اینکه تمامی تصمیماتی که در دوران تحریم اتخاذ شده است، باید لغو شوند، گفت: نخستین اقدام در دوران پساتحریم باید انحلال ستاد تدابیر ویژه اقتصادی و مصوبات آن باشد. وی ادامه داد: در حال ورود به شرایط جدیدی هستیم که دولت و بخش خصوصی باید با همدلی و همکاری شرایط جدیدی را تجربه کنند.
تمامی تصمیماتی که در دوران تحریم اتخاذ شده است باید لغو شود، چرا که در آن دوره ستاد تدابیر اقتصادی بعضاً به دلیل شرایط تحریم برخی قوانین و مقررات کشور را دور می‌زد که در شرایط پساتحریم از جمله اولین اقداماتی که باید صورت گیرد، این است که این ستاد و سیاست‌های دوران تحریم ملغی اعلام شود. در کنار او، محمدرضا نعمت‌زاده نیز از گشایش‌هایی خبر داد و به نگرانی‌ها در خصوص حضور شرکت‌های تجاری خارجی در بازار داخلی پاسخ داد. ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز به عنوان مهمان دولتی دیگر این نشست از رفع شدن مشکلات گشایش اعتبار اسنادی سخن گفت و اعلام کرد: به دنبال رفع محدودیت‌های تاسیس بانک‌های خارجی در کشور هستیم.‌

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها