شناسه خبر : 20545 لینک کوتاه

واکنش معاون اول رئیس‌جمهور به انتقادات مخالفان

دسته‌گل دولت قبل

اگرچه منتقدان دولت یازدهم به رشد 4 /5‌درصدی بهار امسال و تورم تک‌رقمی تاخته‌اند و این دستاوردها را برای مردم ملموس نمی‌دانند، معاون اول رئیس‌جمهور می‌گوید این دسته‌گل دولت قبل است که اقتصاد را در چاهی انداخته که خروج از آن بسیار دشوار است.
چندی پیش بود که برخی از رسانه‌های مخالف دولت به آمار نرخ رشد اقتصادی بانک مرکزی واکنش نشان دادند. از آن جمله روزنامه کیهان در تیتر یک خود نوشته بود «خنده جیب مردم به ادعای تورم 9‌درصدی!» پس از آن بود که اسحاق جهانگیری در مراسم روز جهانی استاندارد که 26 مهرماه برگزار شد این موضوع را ناشی از سیاست‌های دولت قبل دانست. جهانگیری در واکنش به این موضوع گفت: «این موضوع به این خاطر است که در سال‌های گذشته با اقتصاد کشور کاری کرده‌اند که به سادگی قابل جبران نیست و خودشان نیز می‌گفتند که ما کاری کردیم که کسی نمی‌تواند به آن دست بزند. ماشین اقتصاد کشور را در گودالی انداخته‌اند که اگر بخواهد از این گودال بیرون بیاید و به حرکت بیفتد بسیار دشوار است.»
جهانگیری از تلاش دولت برای رسیدن به رفاه سال 1390 خبر داد و گفت: این موضوع بسیار تلخ است که ما هنوز نتوانسته‌ایم سطح رفاه مردم را به سال 1390 برسانیم و این یعنی در سال‌های گذشته افت تولید و کاهش درآمدهای مردم افزایش پیدا کرده است.
اما سخنان تند جهانگیری تنها محدود به روز ملی استاندارد نبود. او در دومین کنگره راهبردی نفت و نیروی ایران به تعلل در قراردادهای نفتی اشاره کرده و با انتقاد از این تعلل گفت: ما نباید اجازه دهیم کشور معطل و اسیر وقت‌کشی عده‌ای شود که هیچ مسوولیتی ندارند. در همین دوره برخی از کشورهای همسایه توانستند صنعت نفت و گاز خود را توسعه دهند. عراق با تدوین قراردادهایی که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشت توانست گام مهمی در توسعه نفت بردارد. او افزود: قرارداد یک موضوع دوطرفه است و یک طرف نمی‌تواند همه آرزوهای خود را در قرارداد بنویسد و توقع داشته باشد که طرف مقابل قبول کند. دکتر جهانگیری اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما هیچ‌کس درباره کارهایی که باید انجام می‌شد و انجام نشده توضیح نمی‌خواهد و این سوال پرسیده نمی‌شود که چرا در سال‌های گذشته برای میادین مشترک و افزایش بازیافت میادین موجود کاری انجام نشده است. با شرمندگی از ملت ایران باید بگویم در برخی میادین نفتی میزان بازیافت پنج درصد است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها