شناسه خبر : 12476 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رئیس‌جمهور از همکاری‌های بلندمدت با شرکای بین‌المللی سخن گفت

امید بلندمدت

وی با بیان اینکه نگاه امروز دنیا به ایران بلندمدت است، افزود: وقتی با فرانسه صحبت می‌کنیم، بحثقراردادهای ۱۶ تا ۲۰‌ساله می‌کنند، و وقتی با چین صحبت می‌کنیم حرف از قراردادهای ۲۵‌ساله می‌زنند. روحانی یادآور شد: ما قبلاً پول نفت را می‌دادیم و سال‌های قبل شرایط ما به شکلی بود که هواپیماهای دست‌دوم با قیمت بالا با پول نفت خریداری می‌شد ولی امروز برای خرید هواپیما یک دلار پول نفت نمی‌دهیم.

چند روز پس از سفر رئیس‌جمهور به ایتالیا و فرانسه و همراهی بخش خصوصی در کنار این هیات، این بار حسن روحانی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: «امید و چشم ما به تلاش مردم است. به تعبیری می‌توانم بگویم که معتقد نیستیم که دولت بازیگر اصلی در صحنه اقتصادی و سیاسی است. دولت، یک یاریگر اصلی است. نقش‌آفرین اصلی مردم هستند. کار باید دست مردم باشد. یکی از شعارهای دولت این بوده که کار را به کاردانان و به بخش خصوصی بسپاریم.» این سخنان در حالی است که در سفر اخیر روحانی به ایتالیا و فرانسه تعداد قابل توجهی از اعضای هیات بخش خصوصی، از فضایی که مقامات دولتی به حضور آنها در مذاکرات دادند، ابراز خرسندی کردند. در همین حال، روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی سه‌شنبه 13 بهمن‌ماه علاوه بر سخن گفتن درباره اهمیت بخش خصوصی به امیدهای بلندمدت اشاره کرد.
وی با بیان اینکه نگاه امروز دنیا به ایران بلندمدت است، افزود: وقتی با فرانسه صحبت می‌کنیم، بحث قراردادهای 16 تا 20‌ساله می‌کنند، و وقتی با چین صحبت می‌کنیم حرف از قراردادهای 25‌ساله می‌زنند. روحانی یادآور شد: ما قبلاً پول نفت را می‌دادیم و سال‌های قبل شرایط ما به شکلی بود که هواپیماهای دست‌دوم با قیمت بالا با پول نفت خریداری می‌شد ولی امروز برای خرید هواپیما یک دلار پول نفت نمی‌دهیم. وی تصریح کرد: هواپیما وارد کشور ما می‌شود و اینجا با حمل مسافر بخشی از درآمد خود را به عنوان اجاره آن هواپیما پرداخت می‌کند و ظرف هشت سال با پرداخت اجاره‌بها که بابت قیمت هواپیماها محسوب می‌شود، سپس ما مالک هواپیما می‌شویم.
روحانی در حالی از برنامه‌ها و امیدهای بلندمدت سخن می‌گوید که در دوران اوج تحریم‌ها یکی از انتقادهای همیشگی فعالان بخش خصوصی نبود ثبات در اقتصاد و نداشتن توان برنامه‌ریزی بلندمدت بود. آن زمان فعالان بخش خصوصی معمولاً در جلسات نشست هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی از این موضوع سخن می‌گفتند که برنامه‌های بلندمدتی برای همکاری‌های خود نمی‌توانند در نظر بگیرند و همین موضوع خساراتی را به آنها وارد کرده است. اما به نظر می‌رسد روحانی به دنبال آن است که با امید بلندمدت دادن به بخش خصوصی این پیام را بدهد که آنها حداقل در برخی از بخش‌ها می‌توانند برنامه بلندمدت طراحی کنند. وی در ادامه همین امید دادنش درباره همکاری‌های اقتصادی عنوان کرد: اکنون رابطه بسیار خوبی با چین داریم و با ژاپن هم رابطه خوبی خواهیم داشت. با کشورهای آفریقایی هم می‌خواهیم رابطه خوبی داشته باشیم. کارآفرینان ایالات متحده آمریکا هم اگر می‌خواهند فناوری وارد ایران کنند، مشکلی نیست. به نظر می‌رسد او با این سخنان می‌خواهد نشان دهد که ایران قصد همکاری بلندمدت با کشورهای مختلف از شرق تا غرب را دارد و اوضاع ایران نسبت به گذشته تفاوت‌هایی پیدا کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها