شناسه خبر : 10521 لینک کوتاه

پویایی بازار سرمایه

مرکز مالی ایران ارائه خدمات آموزشی روزآمد و کاربردی را در دستور کار خود قرار داده است. در همین رابطه برنامه‌ریزی گسترده‌ای در سال ۱۳۹۵ صورت گرفت که بخشی از آنها همین امسال عملیاتی شد. دریافت نمایندگی انحصاری شرکت «وایلی» برای ثبت‌نام دوره‌های مجازی آمادگی آزمون مدارک حرفه‌ای CFA، CMA و CIA یکی از برنامه‌های مهم ما بود.

مرتضی فغانی / مشاور سرمایه‌گذاری
مرکز مالی ایران ارائه خدمات آموزشی روزآمد و کاربردی را در دستور کار خود قرار داده است. در همین رابطه برنامه‌ریزی گسترده‌ای در سال 1395 صورت گرفت که بخشی از آنها همین امسال عملیاتی شد. دریافت نمایندگی انحصاری شرکت «وایلی» برای ثبت‌نام دوره‌های مجازی آمادگی آزمون مدارک حرفه‌ای CFA، CMA و CIA یکی از برنامه‌های مهم ما بود. سال‌ها بود که علاقه‌مندان به دریافت این مدارک از دریافت آموزش‌های استاندارد بین‌المللی محروم بودند. اما این قرارداد امکانی را فراهم کرده که داوطلبان ایرانی به یکی از باکیفیت‌ترین منابع آزمون مدارک حرفه‌ای معتبر و کاربردی دسترسی یابند، از مدرسان بین‌المللی به‌صورت آنلاین مشورت بگیرند و پیشرفت‌شان را در یادگیری مباحث مورد ارزیابی قرار دهند. به‌جز این، مرکز مالی ایران با استارت‌آپ‌های ارائه‌دهنده خدمات آموزش مجازی در زمینه تولید محتوای آموزشی اقدام کرده است. چند طرح مهم دیگر هم در مرکز در حال طراحی و اجراست که به‌زودی پس از نهایی شدن درباره آنها اطلاع‌رسانی می‌کنیم. ترکیب سهامداری مرکز مالی ایران متشکل از شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالای ایران، بورس انرژی ایران، فرابورس ایران و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه این فرصت را فراهم کرده که ما استفاده از تجربیات بین‌المللی را در حوزه آموزش به صورت جدی دنبال کنیم. برای نمونه وقتی بحث استفاده از ابزار مشتقه پیش آمد مرکز مالی ایران کوشش کرد بخشی از توان پژوهشی و آموزشی‌اش را به این حوزه اختصاص دهد. در چارچوب همکاری مشترک با «یورومانی» سه کارگاه آموزشی در این حوزه برگزار شد. مدرسان این دوره‌ها تجربه راه‌اندازی این بازارها را در بورس‌های مهم اروپایی بر عهده داشتند. البته این اقدامات به همین سه دوره محدود نخواهد بود و دوره‌های آموزشی با حضور مدرسان بین‌المللی در سال آینده هم برگزار می‌شود. برای تقویت رابطه فعالان داخلی با فعالان بازارها در خارج از کشور در حال رایزنی و برنامه‌ریزی هستیم که بخشی از این برنامه‌ها در سال آینده اجرایی می‌شود. یکی از برنامه‌ها ارتباط گرفتن با مدرسان ایرانی در خارج از کشور و دعوت از آنها برای برگزاری نشست و کارگاه‌های آموزشی در داخل بود. معتقدیم این اتفاق موجب انتقال دانش متخصصان می‌شود. برای نمونه با حضور آقای هیربد آسا (مدرس دانشگاه لیورپول) نشست گزارشگری بیمه با تاکید بر Solvency II را برگزار کردیم. همچنین با حضور آقای مازیار یوسفی‌‌زاد کارگاه استراتژی‌های اختیار معامله را برگزار کردیم که با اقبال شرکت‌کنندگان روبه‌رو شد. در اقدامی دیگر با چند مرکز مالی مهم در دنیا مذاکراتی انجام شده است تا زمینه تبادل تجربیات فراهم شود. همچنین گزارش‌های پژوهشی مناسبی در برخی حوزه‌ها و موضوعات مانند رتبه‌بندی تهیه شد و در اختیار ارکان ذی‌ربط قرار دادیم. آشنایی ناشران و شرکت‌های پذیرفته‌شده با قوانین، مقررات و سازوکارهای عملیاتی بورس‌ها، آشنایی فعالان حقیقی بازار با ابزارهای جدید مالی، برگزاری دوره‌های آمادگی آزمون‌های بین‌المللی و عمق‌بخشی به دانش مالی همه بخش‌های یک پازل هستند که در توسعه شفافیت بازار نقش‌آفرین خواهند بود.
چشم‌انداز در واقع افق بلندمدت شرکت‌ها را مشخص می‌کند. اخیراً با توجه به تدوین برنامه استراتژیک مرکز مالی ایران چشم‌انداز مرکز هم دستخوش تغییراتی شده است. ما کوشش خواهیم کرد برای دستیابی به اهداف جدید مرکز مالی ایران زیرساخت‌های لازم را فراهم کنیم. ما نمی‌توانیم بدون توجه به توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات انتظار توسعه بازار سرمایه را داشته باشیم. در یک دهه اخیر سازمان بورس توجه ویژه‌ای را به این مبحث نشان داده و به‌رغم وجود تحریم‌ها سرمایه‌گذاری مناسبی را در این زمینه انجام داده است. در حال حاضر نیروهای فنی و صاحب‌نظر خوبی در این حوزه در بازار سرمایه حضور دارند. مرکز مالی ایران با درک اهمیت این موضوع برای توسعه استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات برنامه‌ریزی کرده‌ است تا به بخشی از نیازهای فعالان و پژوهشگران پاسخ دهد. به ‌طور کلی از جمله راهکارهایی که برای پویایی بازار سرمایه پیشنهاد می‌شود، ایجاد بسترهایی است که فعالان بازار و پژوهشگران بتوانند با سرعت بیشتری به داده‌های مالی دسترسی پیدا کنند. ساده‌سازی مفاهیم تخصصی بازار سرمایه برای سیاستگذاران و تقویت ارتباط دوسویه میان مدیران و کارشناسان فعال در بازار با سیاستگذاران، عمق‌بخشی به دانش مالی و توسعه دانش کاربردی می‌تواند به رشد و بالندگی بیشتر بازار منتج شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید