شناسه خبر : 9973 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آیا خرید از گالریها سرمایهگذاری مطمئنی است؟

آشتی طبقه متوسط با گالریها

گالری‌داری در ایران مصائب خودش را دارد، هنوز یک دهه هم از جان گرفتن دوباره گالری‌ها نگذشته بود که از راه رسیدن تحریم‌ها و تشدید تورم سبب شد خرید آثار هنری و راه یافتن آن به خانه‌های طبقه متوسط اقتصادی از سبد کالای خانوار ایرانی حذف شود.

گالری‌داری در ایران مصائب خودش را دارد، هنوز یک دهه هم از جان گرفتن دوباره گالری‌ها نگذشته بود که از راه رسیدن تحریم‌ها و تشدید تورم سبب شد خرید آثار هنری و راه یافتن آن به خانه‌های طبقه متوسط اقتصادی از سبد کالای خانوار ایرانی حذف شود. در تمام این سال‌ها خرید آثار هنری گران‌قیمت اغلب از سوی بخش دولتی انجام شده است، تابلوهایی که دست آخر راهی انبارها شده‌اند و یک گردش مالی کاذب ایجاد کرده‌اند.
اما در این میان دوام و پافشاری برخی دست‌اندرکاران عرصه هنرهای تجسمی سبب شد که رابطه نیم‌بند میان مردم عادی و هنر در ایران حفظ شود. یکی از این کانون‌های حفظ رابطه در سخت‌ترین شرایط اقتصادی گالری‌ گلستان است، گالری‌ای کوچک که به مدد روحیه مدیرش خیال تسلیم شدن ندارد، لیلی گلستان درست مثل قهرمان رمان تیستوی سبز‌انگشتی به هر کاری که دست می‌زند با موفقیت روبه‌رو می‌شود، از ترجمه‌های تاثیرگذارش که چند نسل به‌واسطه آنها با ادبیات آشنا شده‌اند تا گالری کوچکش که سبب شد پای تابلوهای نقاشی و آثار هنری به خانه خیلی از شهروندان طبقه متوسط باز شود و با هنر ایرانی آشتی کنند.
لیلی گلستان سال‌هاست که نمایشگاه صد اثر صد هنرمند را برگزار می‌کند؛ نمایشگاهی که سبب شد بسیاری دیگر از گالری‌داران ایرانی با استفاده از همین روش کار جوانان عرصه هنر را عرضه کنند و با برپایی نمایشگاه‌هایی از تابلوهای نقاشی ارزشمند و کوچک با قیمت مناسب خیل عظیمی را به مخاطبان هنر تجسمی اضافه کنند.
حالا برای بسیاری از مردم عادی ثابت شده است که خرید آثار هنری باارزش یک راه سرمایه‌گذاری مطمئن و سودآور است که البته درک زیبایی و شناخت هنری را هم با خودش به همراه می‌آورد. هر چند نمی‌توان گفت با سرمایه‌گذاری اندک و حداقلی یک‌شبه به سودی کلان دست می‌یابیم، اما هدف از سرمایه‌گذاری در این حوزه هم این‌چنین نیست. با این حال به گفته بسیاری از کارشناسان امور هنری سرمایه‌گذاری و خرید آثار هنری هنرمندان جوان یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری است که در کمتر از یک دهه سود قطعی 30‌درصدی را برای خریدار به همراه می‌آورد.
یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری مطمئن در این عرصه خرید از گالری‌های معتبری است که در این سال‌ها جوانان هنرمند بسیاری را معرفی کرده‌اند، هنرمندانی که خیلی زود آثارشان سر از گالری‌های معتبر اروپایی درآورده است و یک پای ثابت حراج‌های هنری شده‌اند.
بخش اعظمی از این اطمینان و جذب سرمایه‌گذار در ایران برمی‌گردد به گالری‌دارهایی که در این حوزه به شکل مستمر و پیگیری ثابت‌قدم بوده‌اند و در هر شرایطی به حفظ کیفیت اهمیت داده‌اند.
آنها توانسته‌اند در زمینه تعدیل قیمت‌ها، ایجاد فرهنگ خرید آثار هنری در میان مردم عادی، آشنا کردن هنرمندان با مقوله اقتصاد هنر و لزوم مراقبت از خریدار و بازار داخلی قدم‌های جدی بردارند که شایسته قدردانی هستند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها