شناسه خبر : 765 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها

از هر شش زوج ایرانی یک زوج نابارور هستند
index:1|width:40|height:20|align:right نوشت: ساغر صالح‌پور، فلوشیپ ناباروری با بیان اینکه 11 الی 13 درصد زوجین ایرانی نابارور هستند، گفت: آمارها نشان می‌دهد از هر شش زوج ایرانی، یک زوج صاحب فرزند نمی‌شوند... در کل دنیا 15 درصد از زوج‌هایی که ازدواج می‌کنند، نابارور هستند. ناباروری مربوط به زوج‌هاست اما به طور کلی در کشور ما 40 درصد از مشکل ناباروری مربوط به آقایان و 60 درصد مربوط به خانم‌هاست که البته در برخی از موارد یعنی حدود 10 الی 16 درصد علت عمده ناباروری متوجه خانم یا آقا نمی‌شود. یعنی زوجین دچار مشکل ناباروری نیستند، اما نمی‌توانند صاحب فرزند شوند... با وجود تکنولوژی‌های موجود تنها 40 الی 45 درصد ناباروری‌ها درمان می‌شود. بنابراین این آمار نشان می‌دهد ما با چالش‌های فراوانی در حوزه درمان نازایی مواجه هستیم.

فرار مغزها و دلارهای برجام
index:2|width:40|height:20|align:right نوشت: مجید ارشادلنگرودی رئیس دانشگاه شیراز در سخنانی با اشاره به موضوع فرار مغزها از کشور گفت: سالانه ۱۸۰هزار نفر از نخبگان از کشور خارج می‌شوند. این آماری رسمی است که اعلام شده. معادل ریالی و ارزی این آمار بر اساس معادلاتی که اعلام شده حدود ۶۰ میلیارد دلار یعنی ۱۵ درصد تولید ناخالص ملی کشور است... هم‌اکنون پس از برجام خوشحالیم که ۵۰ میلیارد دلار از سرمایه‌های ملی ما آزاد می‌شود. این موضوع به رفع برخی از مشکلات ما کمک می‌کند، البته این پول متعلق به خود ماست که برمی‌گردد، درحالی‌که سالانه با فرار مغزها داریم بیش از این رقم را از دست می‌دهیم. باید برنامه‌هایی تنظیم شود که این افراد در کشور بمانند. سوال ما از نمایندگان محترم مجلس این است که چه قانون موثری در این باره وضع کرده‌اید.

حاشیه را تبدیل به متن کردیم
index:3|width:40|height:20|align:right نوشت: سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی وزیر بهداشت در مراسم افتتاح همزمان 2875 مرکز جامع سلامت در مناطق حاشیه‌ای ۱۷ استان کشور گفت: ...با این اقدام حاشیه را تبدیل به متن کردیم و با افتتاح مراکز جامع سلامت، خدمات در محروم‌ترین مناطق کشور و برای مظلوم‌ترین افراد ارائه خواهد شد... با افتتاح این مراکز ۲۴ میلیون نفر در حاشیه شهرهای استان یزد، قزوین، خوزستان، قم، هرمزگان، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، زنجان، کرمان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، تهران، همدان و کرمانشاه تحت پوشش خدمات سلامت قرار گرفتند که ۱۰ میلیون این افراد حاشیه‌نشین‌های شهرها در ۱۷ استان و پنج میلیون نفر آنها اهالی شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر بودند.

فاضلاب جنوب تهران آلوده‌ترین آب دنیاست
index:4|width:40|height:20|align:right نوشت: اسماعیل اکبری رئیس مرکز تحقیقات سرطان، ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضع فعلی آهنگ رشد سرطان در کشور، وضع عوامل محیطی را که باعث بروز سرطان می‌شوند، نامناسب توصیف کرد. او گفت: سالانه ۹۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان داریم و نسبت میزان ابتلا به سرطان کودکان نیز دو درصد است. کمتر از ۱۰ درصد موارد ابتلا به این بیماری به وسیله ژن منتقل می‌شود... یکی از کارهای خوب کشور تامین و اصلاح فاضلاب تهران است زیرا فاضلاب تهران به همراه فضولات انسانی در جنوب شهر تهران به رودخانه‌هایی ریخته می‌شود که آب آن آلوده‌ترین آب جهان است و برای صیفی‌کاری و آبیاری کشاورزی زمین‌های ورامین و حسن‌آباد استفاده می‌شود. فلزات سنگین که به میوه و سبزی‌ها وارد می‌شوند، ماندگار هستند و هیچ‌وقت پاک نمی‌شوند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها