شناسه خبر : 5953 لینک کوتاه

کیهان کلهر در «جاده ابریشم» به جایزه گرمی رسید

هوای خاکی اهواز

بامداد روز شنبه ۲۳ بهمن‌ماه برق قطع شد و در نخستین ساعات این روز، ستاد بحران استان خوزستان اعلام کرد که کلیه ادارات، بانک‌ها و مراکز آموزش عالی در شهرهای اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، ماهشهر، هندیجان، هویزه، دشت آزادگان، آبادان، خرمشهر و شادگان به علت قطع برق تعطیل هستند. مدارس این شهرها هم تعطیل شدند.

خوزستان هفته گذشته را نیز مانند دو هفته پیش از آن با بحران شدید گردوغبار آغاز کرد؛ بحرانی که با قطع برق 11 شهر این استان در اولین روز هفته همراه شد. بامداد روز شنبه 23 بهمن‌ماه برق قطع شد و در نخستین ساعات این روز، ستاد بحران استان خوزستان اعلام کرد که کلیه ادارات، بانک‌ها و مراکز آموزش عالی در شهرهای اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، ماهشهر، هندیجان، هویزه، دشت آزادگان، آبادان، خرمشهر و شادگان به علت قطع برق تعطیل هستند. مدارس این شهرها هم تعطیل شدند. بر اساس یکی از آخرین گزارش‌هایی که از وضعیت هوای اهواز ارائه شده، روز هشتم بهمن‌ماه میزان آلودگی هوا در اهواز به بیش از 66 برابر حد مجاز رسیده است. روزنامه «شهروند» در گزارشی از این بحران،‌ با اشاره به جمعیت بیش از چهار و نیم‌ میلیون‌نفری ساکنان استان خوزستان که با بحران گردوغبار درگیر شده‌اند، به نقل از رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای خوزستان درباره علت قطع برق در ۱۱ شهر استان خوزستان نوشت: «همزمانی افزایش مه شدید با گردوغبار، خطوط انتقال برق را از حالت عایق به هادی تبدیل و سیستم‌های حفاظتی را فعال کرده و به دنبال آن پنج نیروگاه خوزستان از مدار خارج می‌شود. تا زمانی که این دو عامل وجود داشت، امکان برق‌دار کردن مجدد شبکه وجود نداشت اما با طلوع آفتاب و کاهش سطح غلظت مه، آرام‌آرام شبکه برق احیا شد، به‌طوری که تا این لحظه (عصر شنبه) چهار نیروگاه به مدار بازگشته و یک نیروگاه دیگر در دو ساعت آینده به مدار برمی‌گردد.» اما روز بعد از مطرح شدن این اظهارات، خبرگزاری ایسنا در گزارشی با اشاره به قطع شدن سریالی آب، برق، تلفن و اینترنت طی روز 23 بهمن‌ماه در اهواز نوشت: «از حدود ساعت یک بامداد قطعی برق، اهواز و 10 شهرستان دیگر را در خاموشی فرو برد؛ چراغ‌های راهنمایی رانندگی اهواز خاموش شد و تصفیه‌خانه‌های آب نیز از مدار خارج شدند؛ کلانشهر اهواز دچار معضل بی‌آبی نیز شد و با گذشت حدود سه ساعت مراکز مخابراتی نیز از مدار خارج شدند.» در پی این قطع شدن آب و برق در استان خوزستان، حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو، از سوی هیات دولت مامور شد تا با سفر به این استان، علل بروز این مشکلات برای شهروندان خوزستانی را بررسی کند. چیت‌چیان روز شنبه به خوزستان رفت و بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، در نخستین دقایق حضور خود در استان خوزستان به منطقه زرگان اهواز رفت و به همراه جمعی از مسوولان استانی از نیروگاه شهید مدحج زرگان اهواز بازدید کرد. وزیر نیرو روز چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت درباره علت قطعی برق استان خوزستان گفت: پس از این اتفاق، صنعت برق در اکثر استان‌ها به طرف خوزستان رفتند و اقدامات لازم را برای شست‌وشوی تاسیسات انجام دادند. در حال حاضر قطعی برق در استان خوزستان نداریم و اگر اشکالاتی وجود داشته باشد، مشکلات متداول در صنعت برق است. او با قدردانی از صبوری مردم استان خوزستان در برابر مشکلات به وجود آمده گفت: «حدود چهار هزار و 800 کیلومتر از خطوط اتصال، فوق توزیع و 105 پست از 207 پست استان خوزستان در معرض چنین وضعیتی قرار دارند و نیازمند شست‌وشو هستند. در بهمن‌ماه هجوم گردوخاک بی‌سابقه در کنار افزایش رطوبت هوا باعث شد تا سیستم‌های عایق شبکه برق تبدیل به هادی شوند و جرقه‌های زیاد موجب از مدار خارج شدن تاسیسات و قطع برق در استان خوزستان شد.»

آب کارون را بردند، ما بیمار شدیم
روز دوشنبه شهروندان اهوازی در اعتراض به وضعیت بحرانی استان خوزستان مقابل استانداری تجمع کردند و خواستار رسیدگی به مشکل گردوخاک، طرح‌های انتقال آب از کارون و بحران قطع آب و برق در شهرهای این استان شدند. بر اساس گزارشی که ایرنا نوشته، «یکی از شهروندان حاضر در این تجمع با بیان اینکه مردم خوزستان بیش از 10 سال با مشکل گردوخاک دست‌به‌گریبان هستند، اظهار کرد: به دلیل سوء‌مدیریت‌ها، خوزستان به خاکستان تبدیل شده و ما می‌خواهیم از محل زندگی خود دفاع کنیم.» بر اساس همین گزارش، اسماعیل ارزانی‌بیرگانی، فرماندار اهواز، با حضور در این تجمع درصدد توضیح درباره علت قطع برق در روزهای اخیر برآمد، اما یک شهروند با اعتراض به قطع آب و برق گفت: «آب کارون را برده‌اند و ما از گردوخاک و آب آلوده دچار انواع بیماری شده‌ایم.» این شهروند با اشاره به اینکه به دلیل آلودگی شدید هوا عمل قلب انجام داده است، افزود: «برای ما درباره علت قطع برق توضیح ندهید زیرا خواسته ما حل مشکل گردوخاک به عنوان علت اصلی بی‌برقی در روزهای اخیر است.»

منشأ گردوخاک خوزستان کجاست؟
درباره منشأ این گردوخاک اظهارات مختلفی شده است. کارشناسان بارها درباره منشأ خارجی این پدیده و نیاز به دیپلماسی برای حل اساسی آن، صحبت کرده‌اند، اما هفته گذشته همایون یوسفی، نماینده مردم اهواز در مجلس، درباره منشأ داخلی این پدیده نیز هشدار داد. او با اعلام این موضوع که «طبق برآوردها پدیده ریزگردها در استان خوزستان ۳۵ درصد منشأ داخلی و ۶۵ درصد منشأ خارجی دارد»، گفت: «هفت کانون در داخل کشور برای ریزگردها شناسایی شده که شامل 350 هزار هکتار است. اگر این کانون‌ها کنترل شود 40 تا 50 درصد گردوغبار در استان کاهش می‌یابد،‌ این کانون‌های داخلی در دسترس خودمان است که اگر بتوانیم آنها را کنترل کنیم گام مهمی در این زمینه برداشته شده است. برای کنترل کانون‌های خارجی هم نیازمند عزم دستگاه دیپلماسی خارجی هستیم که باید فعال شود.»

افتخارآفرینی کیهان کلهر در «جاده ابریشم»
هفته گذشته اسامی برندگان پنجاه ‌و نهمین دوره جوایز «گرمی» اعلام شد. این خبر از آن جهت برای ایرانیان پراهمیت بود که در این دوره، آلبوم «Sing Me Home» به سرپرستی «یو یوما» و نوازندگی «کیهان کلهر» توانست جایزه بهترین موسیقی جهانی را از آن خود کند. آلبوم «Sing Me Home» (تا خانه برایم آواز بخوان)، کار مشترک هنرمند چینی‌ـ‌آمریکایی و گروه «جاده ابریشم» است که از همراهی کیهان کلهر کمانچه‌نواز مشهور ایرانی هم بهره می‌برد. این ششمین نامزدی «گرمی» برای کمانچه‌نواز مشهور ایرانی محسوب می‌شد و با کسب جایزه بهترین موسیقی جهانی برای این گروه، برای نخستین بار این اتفاق در موسیقی ایران ثبت شد. روزنامه «شهروند» در این‌باره نوشت: «تا مدت‌ها مطرح‌شدن نام عمر اکرم به‌عنوان تنها فارسی‌زبانی که گرمی را به دست آورده، برای ایرانی‌ها جذاب و دلربا بود. همین که نام چهره‌های شناخته‌شده موسیقی ایران در بخش «موسیقی جهانی» مطرح باشد، همین که آلبوم‌های حسین علیزاده، محمدرضا شجریان و شهرام ناظری در معتبرترین جایزه موسیقایی جهان که اهمیتش از نظر بسیاری در ردیف جایزه اسکار است، نامزد شود، ایرانیان را راضی می‌کرد. یکشنبه اما رویاپردازی ایرانی‌ها به حقیقت پیوست و یک ایرانی در همراهی با گروه راه ابریشم جایزه گرمی را به دست آورد. بله؛ گروه موسیقی «راه ابریشم» به سرپرستی «یویوما» جایزه بخش بهترین موسیقی جهانی را درگرمی از آن خود کرد تا کلهر نخستین ایرانی برنده این جایزه (البته به صورت گروهی) باشد.» روزنامه «شرق» نیز در گزارشی با اشاره به این نکته که در بخش «موسیقی جهانی» جایزه گرمی برخلاف دیگر رشته‌های موسیقی، تنها یک جایزه اهدا می‌شود از قرار گرفتن جایزه این دوره در دستان جانی گندلزمن ویولنیست گروه جاده ابریشم خبر داد و اضافه کرد: «این اولین‌بار بود که گروه جاده ابریشم قطعاتی را از اکثر نقاط دنیا گزیده کرده و با استفاده از نوازندگان بنام آن نواحی این قطعات اجرا شده بودند. این قطعات که اکثراً برگرفته از نغمات بومی و ملی کشورهای مختلف بودند، در این آلبوم آمده بودند که آهنگسازی و تنظیم پنج قطعه، بر عهده کلهر بود.»

به آلبوم شجریان مجوز دادیم
خبر دیگری که هفته گذشته در بخش موسیقی رسانه‌ها منتشر شد، اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره محمدرضا شجریان بود. رضا صالحی‌امیری در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش‌هایی درباره موضع این وزارتخانه درباره فعالیت‌های هنری شجریان برای این هنرمند آرزوی سلامتی کرد و گفت: «مجوز آلبوم ایشان صادر شد و با همین انتشار آلبوم پیام خود را به اصحاب فرهنگ و هنر منتقل کردیم که استاد شجریان یکی از شخصیت‌های بزرگ فرهنگ و هنر کشور هستند و مورد تکریم ماست.»

دستگیری دو متهم حادثه پلاسکو
اخبار مربوط به حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو که به جان باختن 25 تن انجامید، هفته گذشته نیز در رسانه‌ها منعکس شد. از جمله این اخبار، اظهارات سخنگوی قوه قضائیه بود. آن‌طور که ایسنا گزارش داده، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در یک نشست رسانه‌ای، در پاسخ به سوالی درباره پرونده شناسایی مقصر یا مقصران احتمالی حادثه گفت: «این پرونده در دادسرای تهران مطرح است. بخشی از قضیه با نظر دادستان و مدعی‌العموم شروع شده و دو نفر در این ارتباط بازداشت هستند. کسانی هستند که در مرحله اول تشخیص داده شد که در جهت شروع آتش‌سوزی اتهامی متوجه‌شان است. برای سایر علل یا عواملی که سبب آتش‌سوزی شده یا منجر به گسترش آتش یا فروریختن ساختمان شده است، هیاتی از کارشناسان مختلف تشکیل شده که باید ابعاد مختلف را بررسی کنند. هم از لحاظ فنی و هم از جهت آتش گرفتن و توسعه آتش و فروریختن و تجهیزاتی که باید می‌بود، اقدامات بعدی است که باید مورد بررسی قرار گیرد؛ البته باید منتظر گزارش این هیات کارشناسی بود که بعد از آن دادستان می‌تواند افرادی را به عنوان مطلع و متهم شناسایی و با آنها برخورد کند. از مسوول یا مسوولانی به عنوان متهم در این حادثه دعوت نکرده‌ایم و باید منتظر گزارش این هیات باشیم.»

فرو کردن مداد در سر دانش‌آموز
صبح روز شنبه 23 بهمن‌ماه، در یکی از مدارس دبستان پسرانه رودبار جنوب واقع در استان کرمان، معلمی مدادی را در پوست سر یک دانش‌آموز فرو کرد. بهانه تنبیه این دانش‌آموز انجام ندادن تکالیف مدرسه‌اش بود. آن‌طور که رسانه‌ها گزارش داده‌اند، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان از تشکیل پرونده ویژه قضایی برای این معلم خبر داد و با بیان اینکه دستگاه قضایی با هرگونه عوامل ناامنی در جامعه برخورد خواهد کرد، اظهار کرد: دادستانی به عنوان مدعی‌العموم به این پرونده ورود کرده و به طور ویژه و در اسرع وقت آن را مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

بازداشت دختران در دربی تهران
دربی پایتخت هفته گذشته در رسانه‌ها بازتاب بسیار داشت، اما یکی از اخبار عجیب آن، خبر بازداشت هشت دختر بود که قصد ورود به استادیوم داشتند. این خبر را روزنامه «تماشاگران امروز» منتشر کرد و خبرگزاری‌های رسمی نیز آن را بازنشر کردند. در متن منتشرشده آمده است: «بازی دربی موجی از ورود دختران به ورزشگاه را به همراه داشته است؛ آنها که طبق قوانین فعلی حق ورود به ورزشگاه را ندارند. غیر از چندنفری که مدعی شدند به استادیوم رفته بودند، گروهی در روز دربی قصد ورود به استادیوم را داشته‌اند، که در زمان بازرسی‌های قبل از گیت، بازداشت شدند. هشت دختر روز یکشنبه، در جریان بازی، بازداشت و به مسوولان مربوطه تحویل داده شده‌اند.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها