شناسه خبر : 5469 لینک کوتاه

هجوم چشم‌آبی‌ها به هتل‌های تهران

تحریم‌های گوگل علیه ایران برداشته شد

حمیده حق‌پرست
سرانجام هفته پیش پرونده لیگ برتر فوتبال بسته شد و استقلال خوزستان توانست به لطف تفاضل گل بیشتر بالاتر از سرخ‌پوشان پایتخت قرار گیرد و جام قهرمانی را به خانه ببرد. این رویداد سبب شد بسیاری از اهالی خوزستان تا ساعات آغازین بامداد شنبه در خیابان‌ها به پایکوبی بپردازند. ماجرای حضور جنجالی دختر پرسپولیسی در آخرین مسابقه یاران برانکو ایوانکوویچ در استادیوم آزادی هم حسابی در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. از قرار معلوم دختر نوجوانی که با ترفندهای عجیب خود را برای تماشای بازی به استادیوم رسانده بود با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش درباره نحوه ورود خود به ورزشگاه آزادی توضیحاتی نوشت.
داستان دنباله‌دار لغو کنسرت‌ها نیز در هفته گذشته ادامه داشت. از قرار معلوم کنسرت شهرام ناظری نیز در شهر نیشابور امکان برگزاری نیافت. «قانون» دراین‌باره گفت‌وگویی با این خواننده داشت و به نقل از او نوشت: «موضوع لغو کنسرت‌ها که دیگر چرایی ندارد اما برگزاری کنسرت در نیشابور به علت سابقه تاریخی و فرهنگی این شهر، همچنین وجود عطار و خیام در آن نسبت به سایر نواحی خراسان استثنا بود. اما تغییر و تحولاتی که اخیراً در سطح مسوولان این شهر رخ داده نه‌تنها شرایط را برای برگزاری رویدادهای فرهنگی در این شهر نسبت به سابق بهتر نکرده بلکه حالا شرایط از گذشته هم سخت‌تر شده است. متاسفانه امروزه شرایط به گونه‌ای است که مسائلی که از نظر اخلاقی نیاز به برخورد دارد مورد توجه قرار نمی‌گیرند و در عوض با موسیقی که یک پدیده آسمانی و معنوی است -آن هم با وجود اشعار فاخری که ما برای موسیقی استفاده می‌کنیم- برخورد می‌شود. من حسابم از افرادی که کشور را ترک کرده‌اند جداست. به‌رغم تمام امکاناتی که در خارج کشور برایم مهیا بوده و هست 37 سال است به عشق کشور، مردم سرزمینم و برای آنها مقاومت کرده و در ایران مانده‌ام. من همیشه برای کشورم مجانی کار کرده‌ام و هیچ چشمداشت مالی از زادگاهم نداشته‌ام. در این سال‌ها نه حتی ریالی از صداوسیما یا نهاد دیگری حقوق گرفته یا درخواست امکانات و تسهیلاتی مانند وام و... را داشته‌ام ولی با من این‌طور رفتار می‌شود. اگر این مشکلات برای کسی به وجود می‌آمد که خارج از کشور زندگی می‌کند و حالا به دلیل شرایط یا برنامه‌ای به ایران بازگشته با من که با وجود تمام سختی‌ها و مصائب این همه سال است که در کشورم مانده و آن را ترک نکرده‌ام متفاوت بود. چنین برخوردی با کسی که عاشق کشورش است جای تاسف دارد.»

تحریم‌های گوگل علیه ایران برداشته شد
از اخبار مهم دیگر باید به رویدادهای جدید حوزه اینترنت اشاره کرد. به گزارش «تابناک» پس از چهار سال، شرکت گوگل بخشی از تحریم‌های نرم‌افزاری اعمال شده علیه ایران را لغو کرد. از سال 2012، با آغاز تحریم‌ها علیه ایران محدودیت‌های اینترنتی برای کاربران کشورمان ایجاد شد. حالا، شرکت گوگل اعلام کرد که برای اولین بار پس از چند سال برخی از این تحریم‌ها توسط این شرکت برداشته شد. این شرکت به طور رسمی از برداشته شدن این تحریم‌ها خبری اعلام نکرده است، ولی گویا ساعاتی قبل دسترسی کاربران ایرانی به برخی از سرویس‌های این شرکت مثلgoogle Analytics،google developer و android developer باز شده است و کاربران می‌توانند از آی‌پی‌های ایران از آنها استفاده کنند. باشگاه خبرنگاران این مطلب را منتشر کرده است.

کارداشیان هم امنیتی شد
هفته پیش مقامات قضایی خبری را درباره مدلینگ و حواشی آن در ایران منتشر کردند. «اعتماد» در این باره نوشت: عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران از برخورد با فعالیت‌های «غیرمجاز» مدلینگ در شبکه‌های اجتماعی آرایشگاه‌ها و آتلیه‌ها خبر داد. طبق گزارش اعتماد ۱۷۰ نفر از اداره‌کنندگان صفحات مد و طراحی لباس، عکاس و آرایشگر در عملیات «عنکبوت۲» شناسایی شدند. رسانه‌ها همچنین فیلم سوال جواب‌های دادستان با یکی از متهمان را منتشر کردند. در بخشی از این فیلم آمده بود: دادستان: چرا این کار را انتخاب کرده‌اید. آیا جاذبه مالی باعث انتخاب این کار شد؟ متهم: یکی از علت‌های آن این بود که دوست داشتم دیده شوم و دیگری درآمد بالایی که مدلینگ بودن در ایران و در کشورهای دیگر دارد موجب جذب من به این کار شد. دادستان: ماهانه به طور میانگین چقدر درآمد دارید؟ متهم: فرق می‌کند اما به طور میانگین ۱۰ میلیون تومان. دادستان: خودتان وارد این کار شدید یا کسی شما را وارد کرد؟ متهم: اولین بار به وسیله یکی از خانم‌ها که گریمور من بود وارد این کار شدم و سپس از طریق عکاس‌ها و گریمورهای دیگر از من دعوت شد. دادستان: چه تعداد از شما در فضای مجازی و شبکه‌های خارجی عکس منتشر شده است؟ متهم: عکس‌های بسیار زیادی پخش شده است. در واقع ورود به این شبکه شاید به دست خود شخص باشد اما خارج شدن از آن خیر. من خودم دیگر دوست ندارم عکس بی‌حجابم در این صفحه‌ها منتشر شود. و...
«تابناک» دراین‌باره نوشت: بازداشت‌های اخیر در حوزه مبارزه با جرائم سایبری با نام پرونده‌های عنکبوت ۱ و ۲ علاوه بر بازتاب‌های وسیعی که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی داشت، توجه بسیاری از رسانه‌های خارجی را نیز به خود جلب کرده است. بخش اعظمی از توجه رسانه‌های خارجی اما موضوع ورود کیم کارداشیان به ماجرای دستگیری مدل‌های ایرانی است. مصطفی علیزاده، کارشناس و سخنگوی مرکز مقابله با جرائم سازمان‌یافته سایبری دراین‌باره می‌گوید: تولید محتوا در فضای واقعی است و انتشار در فضای مجازی. عامل اول، تقسیم نقش است که روی مدل‌ها تمرکز شد که حلقه آخر پروژه هستند. آموزش، کار فکری برای آمدن جلوی دوربین، ترجمه متون، بومی‌سازی این مساله هم هست. خانم کیم کارداشیان، یک مدل جدی در حوزه لباس است و مدیرعامل اینستاگرام به او می‌گوید، این را بومی کن. بومی کردن مدل‌ها در دستور کار است. قطعاً پشتیبانی مالی جدی صورت می‌گیرد. ما با تقسیم نقش جدی با این موضوع روبه‌رو هستیم. مشخص نیست که خانم کیم کارداشیان تا چه حد در حوزه مدلینگ در ایران فعالیت جدی داشته و اثرات «کیم کارداشیانی» تا چه حد مدل‌های ایرانی را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ اما آنچه مشخص است، اینکه نام آوردن از خانم کیم کارداشیان در ماجرای دستگیری هشت مدل ایرانی، دستمایه گزارش‌هایی از سوی وب‌سایت‌های خارجی‌زبان شده است.

افشاگری «فرماندار ویژه» پیرامون علل آلودگی آلوده‌ترین شهر جهان
سازمان جهانی بهداشت اخیراً شهر زابل ایران را آلوده‌ترین شهر جهان معرفی کرده است. این سازمان از بین سه هزار شهر از ۱۰۳ کشور جهان که ۲۵ شهر ایران نیز در آن دیده می‌شود، بر اساس ارزیابی‌های تخصصی و احتساب میزان ذرات معلق در هوا، شهر زابل را با ۲۷۱ میکروگرم ذرات معلق در هر مترمکعب هوا، آلوده‌ترین شهر جهان معرفی کرده است. این نکته در حالی است که میزان مطلوب غلظت ذرات معلق در هوا ۲۵ میکروگرم در هر مترمکعب است و با این حساب، وضعیت شهر زابل معادل 11 برابر حد استاندارد سازمان جهانی بهداشت برآورد می‌شود. این موضوع سبب شد تا «تابناک» مشکلات و راهکارهای حل مسائل این منطقه جغرافیایی را از طریق مسوولان و متخصصان مربوطه مورد بررسی قرار دهد. جان کلام بررسی‌ها، گویای آن است که به‌رغم تلاش‌های در حال پیگیری، حال منطقه سیستان ایران زیاد خوب نیست و در صورت عدم شکل‌گیری یک عزم ملی برای حل بحران، به زودی یکی از تاریخی‌ترین مناطق کشور حیات انسانی، حیوانی و گیاهی خود را به کلی از دست خواهد داد. در همین رابطه هوشنگ ناظری فرماندار شهرستان زابل نیز گفت: «مشکل آلودگی هوای منطقه با ذرات معلق منحصر به زابل نیست و کل منطقه سیستان درگیر این بحران است، ولی شهرستان و شهر زابل به دلیل جمعیت زیاد و ایستگاه‌های بیشتر سنجش آلایندگی بیشتر مورد توجه است.» او در رابطه با عامل اصلی مشکل آلایندگی منطقه گفت: «بحث آلودگی به موضوع خشکسالی سال‌های اخیر منطقه برمی‌گردد. دلیل آن نیز کاهش شدید جریان آب رود هیرمند و برخی دیگر از رودهاست که از کشور افغانستان به سمت ایران جریان داشتند. خشکسالی‌های اخیر و عدم پرداخت حقابه تالاب هامون و رود هیرمند را باید عوامل اصلی این بحران دانست.» ان‌شاءالله تصمیمی قاطع از سوی مردم و مسوولان گرفته شود تا شهروندان این منطقه از محرومیت مضاعف نجات یابند.

هجوم چشم آبی‌ها به هتل‌های تهران
این روزها تهران حال و هوای دیگری دارد. تهران مخوفی که برخی رسانه‌های ضدایرانی ساخته بودند، حالا با توافق هسته‌ای برای بسیاری از شهروندان خارجی جذاب شده و سیل مسافران ایران، هتل‌های تهران را با کمبود جا مواجه کرده است. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که از مدت‌ها پیش، رقابت سنگین مذاکره تجاری با ایران به جریان افتاده و هیات‌های تجاری یکی پس از دیگری وارد تهران می‌شوند. به گزارش «شهروند» بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت سال گذشته ۶۴ هیات تجاری از ۲۸ کشور جهان به ایران سفر کرده‌اند که این رقم در مقایسه با سال 13۹۳ رشد ۲۳۷درصدی داشته است البته محمدرضا سبزعلی‌پور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در گفت‌وگو با «شهروند» معتقد است، تردد فعالان اقتصادی جهان به ایران بسیار زیادتر از آمار اعلام شده است زیرا در حال حاضر سامانه دقیقی برای ثبت تردد هیات‌های تجاری وجود ندارد و آمار اعلام‌شده از سوی دولت تنها مربوط به هیات‌های بلندپایه است که با دستگاه‌های دولتی وارد مذاکره شده‌اند. علاوه بر اقتصادی‌ها، تهران این روزها میزبان گردشگران زیادی بوده است. حالا با بروز ناآرامی در کشورهای رقیب منطقه، موج گردشگران خاورمیانه به سمت ایران سرازیر شده است. هادی شیرازی دبیر جامعه تورگردانان ایران نیز از رشد ۲۰۰درصدی گردشگران سیاحتی و رشد ۲۰ تا ۳۵درصدی گردشگران زیارتی ایران خبر می‌دهد و می‌گوید: موج تقاضا برای سفر به ایران به اندازه‌ای رسیده است که هتل‌های کشور دیگر جوابگو نیستند و بسیاری از گردشگران خارجی پذیرش نمی‌شوند. در این شرایط ایران نه‌تنها زیرساخت‌های اقتصادی و بستر سرمایه‌گذاری جذابی برای موج تقاضاهای تازه‌رسیده در اختیار ندارد که حتی در پذیرایی از سیل میهمانان خارجی خود ناتوان است.

۹۵ درصد ایرانی‌ها استرس تامین معاش دارند
عباسعلی اللهیاری رئیس سازمان نظام روانشناسی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد ایرانی‌ها برای تامین معاش خود در استرس هستند، از بی‌توجهی به مسائل روانشناختی و بهداشت روان در طرح تحول سلامت انتقاد کرد. به گزارش «ایلنا» او در واکنش به اینکه گفته می‌شود؛ ۳۴ درصد مردم تهران از اختلالات روانی رنج می‌برند، گفت: هنوز تحقیق جامعی با متدولوژی علمی و رعایت همه مولفه‌های تحقیقی در خصوص میزان اختلالات روانی در کشور انجام نشده است؛ اما به‌طورکلی این واقعیت که اختلالات روحی، روانی در کشور در حال افزایش است، احساس می‌شود. او با اشاره به اینکه اختلالات روانی یک مختصات به خصوصی دارد و نظام طبقه‌بندی و مشخصه‌هایی برای آن وجود دارد، افزود: به‌طور مثال وقتی از اضطراب و افسردگی نام می‌بریم، باید بر اساس معیارهای تشخیصی از ۱۰ نشانه افسردگی، شش مولفه برای مدت زمان مشخصی وجود داشته باشد و نشانه‌های اصلی آن نیز افت عملکرد فرد در حوزه‌های اجتماعی، شغلی و تحصیلی است. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که استرس و فشار روانی در آن بسیار بالاست به طوری که شاخص رنج روانی که برای میزان سنجش استرسی است که شهروندان در طول روز برای امرارمعاش خود تحمل می‌کنند، در جامعه ایرانی ۹۵ درصد اعلام شده است؛ یعنی از هر ۱۰۰ نفر ایرانی ۹۵ نفر برای امرارمعاش خود استرس دارند که این استرس به خودی خود به بروز بسیاری از مسائل دیگر منجر می‌شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها