شناسه خبر : 3637 لینک کوتاه

کدام بخش از اجرای «ژوله» در خندوانه سانسور شد؟

سفره مردم با یارانه پر نشد

«نه» نه‌چندان قاطع مجلس به کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، یک هفته بعد از آنکه نمایندگان مجلس به دو فوریت طرح اعطای تابعیت به فرزندان غیر ایرانی رای مثبت دادند و با برداشتن یک‌فوریت از آن مخالفت کردند.

حمیده حق‌پرست
با آغاز سال تحصیلی جدید فضای رسانه‌های کشور نیز در هفته دوم مهرماه تا حدودی تحت ‌تاثیر این رویداد بود. بسیاری از روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری نیز بنا به سلیقه خود گزارش‌هایی در این‌باره منتشر کردند.
«شهروند» در این روزها و به مناسبت سالروز آغاز جنگ ایران و عراق با انتشار گزارشی به وضعیت این روزهای خرمشهر پرداخت. در بخشی از این گزارش آمده بود: «...در خرمشهر در این سال‌هایی که از جنگ و آزادسازی گذشته، ویرانه‌ها را خانه کرده‌اند، مردم خرمشهر آهسته‌آهسته خانه‌هایشان را ساخته‌اند اما همچنان در هر کوچه‌ای جای خالی خانه‌ها پیداست، همان خانه‌هایی که جنگ آنها را با خود برده است. سیمای شهری خرمشهر این روزها، سیمای فقر است و خانه‌هایش با ارزان‌ترین مصالح و به ساده‌ترین شکل ممکن و اغلب بدون نمای بیرونی و روکار ساخته شده‌اند، تنگدستی آدم‌های خرمشهری از صورت خانه‌هایشان پیداست...«پارتی» و «بند پ»، وِرد زبان خرمشهری‌هاست. حالِ هرکدام‌شان را که بپرسی اولین جمله‌ای که می‌گویند اینکه: «کار نداریم. بچه‌هایمان بیکارند.» در نگاه اکثریت آنها بزرگ‌ترین مشکل این شهرِ مرزی بیکاری و رکود اقتصادی است...»
از دیگر اخبار این هفته می‌توان به انتخاب نماینده امسال ایران در اسکار اشاره کرد. «تابناک» با اشاره به انتخاب فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله» در این‌باره نوشت: «... فیلم محمد(ص) یک اتفاق خوب در سینمای ایران است. برای اولین بار در سینمای ایران هزینه‌ای برابر آثار جهانی برای ساخت یک فیلم فراهم شد و عوامل حرفه‌ای و نامدار سینمای جهان به ایران آمدند تا در یک پروژه سینمایی مشارکت کنند. اما همه این اتفاق‌های خوب دلیل نمی‌شود که فکر کنیم این فیلم تنها محصول سینمای ایران است. در میان گزینه‌های هیات انتخاب برای اسکار فیلم‌های خوب دیگری هم حضور داشت که شاید شرایط‌شان برای حضور در اسکار و رقابت برای قرار گرفتن در جمع پنج نامزد نهایی اسکار بهتر از فیلم مجیدی بود. اما مصلحت‌اندیشی‌های همیشگی مانع این شد تا نماینده‌ای دیگر از سینمای ایران راهی اسکار شود.»
در حوزه سینما و هنر در هفته پیش شاهد خبری تلخ بودیم. طبق گزارش رسانه‌ها، هما روستا بازیگر مطرح سینما و تئاتر در سن 69‌سالگی در بیمارستانی در لس‌آنجلس بدرود حیات گفت.

نه به فرزندان مادران ایرانی
«نه» نه‌چندان قاطع مجلس به کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، یک هفته بعد از آنکه نمایندگان مجلس به دو فوریت طرح اعطای تابعیت به فرزندان غیر ایرانی رای مثبت دادند و با برداشتن یک‌فوریت از آن مخالفت کردند. به گزارش «اعتماد» در جلسه علنی هفته پیش مجلس کلیات این طرح با ۷٤ رای موافق، ٨٤ رای مخالف و ١٢ رای ممتنع از مجموع ١٩٨ نماینده حاضر در مجلس، رد شد تا باز هم موضوع رسیدن تابعیت و بعد از آن هویت از مادران ایرانی ازدواج‌کرده با مردان غیر ایرانی به فرزندان‌شان، منتفی بماند؛ مادرانی که به‌ویژه بعد از ورود مردان مهاجر افغان و عراقی به ایران تعدادشان چند برابر شد. طرح اعطای تابعیت به فرزندان غیر ایرانی که مادر ایرانی دارند، در مجلس موافقان و مخالفان زیادی داشت؛ موافقان و مخالفانی که درنهایت و در رای‌گیری مشخص شد تفاوت‌شان با هم ١٠ نفر است. موافقان کلیات این طرح، از لزوم تعیین تکلیف هویت صدها هزار نفر غیر‌ایرانی گفتند و مخالفان گفتند تصویب این طرح در ایران، مهاجرت به ایران با تابعیت بخشیدن به فرزندان غیر‌ایرانی را تشویق می‌کند.
کلیات این طرح یک روز بعد از آن مطرح شد که سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرد در حال حاضر یک‌میلیون فرد بی‌هویت که حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی‌اند، در ایران وجود دارد؛ اما این دلیل هم مخالفان طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و فرزندان شهدای غیر ایرانی را قانع نکرد تا به آن رای مثبت قاطع بدهند... مخالفان کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان غیر‌ایرانی می‌گفتند در ماده ۹۷۶ قانون مدنی در مورد مشکلات فرزندان مادران ایرانی چاره‌اندیشی شده است؛ ماده‌ای که بند پنجم آن می‌گوید کسانی که از پدر خارجی در ایران به دنیا آمده‌اند، اگر پس از 18‌سالگی یک سال تمام در ایران اقامت کنند می‌توانند تابعیت ایرانی بگیرند. موافقان این طرح اما معتقدند صدها هزار نفر بدون داشتن تابعیت زندگی می‌کنند و از امکاناتی مانند تحصیل محروم هستند که باید تکلیف آنها را هرچه زودتر مشخص کرد.

مثلث‌های فرازناشویی
بحث درباره سست شدن بسیاری از مناسبات خانوادگی در سال‌های اخیر به یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از دلسوزان کشور بدل شده است. «شرق» در این باره در گزارشی نوشت: ...از میان دلایلی که زوج‌ها در مراکز مشاوره قبل از طلاق برای جدایی اعلام کرده‌اند خیانت یا آنچه کارشناسان این حوزه «روابط فرازناشویی» می‌گویند در رتبه سوم قرار داشته است. طبق تعریف کارشناسان آسیب‌های اجتماعی «روابط فرازناشویی» را می‌توان با عنوان کلی «بی‌وفایی» در طیفی از «فکر کردن به فرد دیگر» تا «ارتباط جنسی با فرد دیگر» قرار داد. اگرچه این عامل به اشکال مختلفی همواره در جامعه ما به‌صورت پنهان وجود داشته اما حالا این عامل آنقدر بیشتر و عیان‌تر شده که خودش را به رتبه سوم در دلایل طلاق رسانده و به نظر می‌رسد بررسی بیشتر آن می‌تواند زمینه‌های افزایش طلاق را روشن کند. مجید رضازاده، رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با اشاره به آماری که از مراکز پیشگیری از طلاق به دست آمده است، اظهار کرد: در این مراکز مشاوره که مراجعان آن قبل از طلاق و از سوی دادگستری به بهزیستی معرفی می‌شوند، مولفه‌های مختلفی ازجمله دلایل طلاق را مورد بررسی قرار می‌دهیم. بر این ‌اساس می‌توان گفت که خیانت (روابط فرازناشویی) رتبه سوم را در میان علت‌های دیگر داشته است.
او تاکید کرده که این مساله در استان‌ها و مراکز متفاوت است و این آمار به‌صورت میانگین اعلام شده است. او درعین‌حال در آمار دیگری از 1400 مرکز مشاوره در کل کشور و سامانه مشاوره رایگان ١٤٨٠ می‌گوید: ٢٠٥ هزار نفر از مخاطبان عام در شش‌ماهه اول سال به این مراکز مراجعه کرده یا تماس گرفته‌اند. در این مراکز فقط موضوع طلاق مطرح نیست و شامل همه موارد مشاوره می‌شود. ۲٥ درصد از این تعداد عنوان کلی «مشکل با همسر» را عنوان کرده‌اند و 3860 نفر عنوان کلی «بی‌وفایی» را انتخاب کرده‌اند. این عنوان بی‌وفایی طیفی از دلایل از «فکر کردن به دیگری» تا «ارتباط جنسی» را شامل می‌شود.

کدام بخش از اجرای «ژوله» در خندوانه سانسور شد؟
این روزها برنامه «خندوانه» به یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های سیما بدل شده است. امیرمهدی ژوله روزنامه‌نگار و یکی از برندگان این برنامه تا این مرحله در گفت‌وگو با هفته‌نامه «تماشاگران امروز» اعتراف کرد که بخش‌هایی از اجرایش در برنامه «خندوانه» سانسور شده است. این طنزپرداز که کار مطبوعاتی‌اش را در سال 1379 با هفته‌نامه «تماشاگران امروز» آغاز کرده، تاکید کرد: با موزیسین هماهنگ کردم که وقتی من شلنگ را در می‌آورم، نی بزند و یک تیکه هم داشتم که می‌رفتم پول می‌دادم که برایم کلیپ بسازند. یک شعر خوب هم می‌خواندم: صد دفعه، هر دفعه، دستمه، بسمه...و روی این هم تمپو می‌آمد. ولی این تیکه را درآوردند. زمان اجرا واقعی است.
ولی یک تیکه‌هایی بود که درآوردند و با دو تا نمای تماشاچی و اینها درست شد. دفعه اول فقط به رامبد نگاه می‌کردم. کج هم ایستاده بودم. به من گفتند سرت را بچرخان. سرم را چرخاندم یادم رفت. اصلاً ارتباط گرفتن با آنها فاجعه است. دیروز دو تا خانم می‌خواستند با من عکس بگیرند و اصرار داشتند که در عکس برای من شاخ بگذارند. من اندازه آن جایگاهی که در آن قرار گرفته‌ام نیستم. فارغ از هرگونه شکسته نفسی، واقعاً دور اول می‌گفتم خدا کند حذف بشوم. دور بعدی را می‌خواهم چه کنم؟ الان نمی‌خواهم حذف بشوم؛ ولی واقعاً نمی‌دانم دفعه بعد را چه کنم. سریال «در حاشیه» اصلاً از لحاظ متن چیزی برای دفاع ندارد. آنقدر که همه‌چیز به هم ریخت و اصلاً آن کاری که می‌خواستیم بکنیم نشد و در مونتاژ قسمت‌ها بی‌سر و ته شد و...

سفره مردم با یارانه پر نشد
پرداخت ماهی ٤٥هزار و ٥٠٠ تومان آن هم در یک خانواده پنج، شش‌نفره، خیلی‌ها را خرسند کرد و امیدوار به اینکه سطح رفاه زندگی‌شان با این پول بالاتر می‌رود و زندگی راحت‌تری را خواهند گذراند، با این آرزو که تعداد بیشتری از خواسته‌های فرزندان‌شان را برآورده کرده و زندگی شادتری خواهند داشت. غافل از آنکه معادلات اقتصاد با آنچه در ظاهر تصور می‌شود تفاوت دارد. «اعتماد» در گزارشی در این باره نوشت: ماهی ۴٥ هزار و ٥٠٠ تومان به ازای هر نفر که به قراری ماهی 3500 میلیارد تومان می‌شود برای خرید مایحتاج وارد بازار شد ولی در مقابل بازار توان جوابگویی به این میزان تقاضا را نداشت و در نتیجه قیمت‌ها در بازار رفته‌رفته بالا رفت. ماه به ماه رشد قیمت‌ها توان خرید مردم را کاهش داد و امروز پس از گذشت پنج سال از آغاز هدفمندی یارانه‌ها می‌بینیم که نه‌تنها سطح رفاه خانوارها افزایش نیافته است بلکه مصرف مواد غذایی اساسی مانند شیر، گوشت، برنج و نان در سبد خوراکی خانوار آب رفته است.
نه‌تنها مصرف مواد غذایی اساسی بلکه تمام مصارف با استناد به جدیدترین آمار بانک مرکزی از هزینه و درآمد خانوار در سال 13٩٣، کمتر شده است... یکی از نکاتی که از سوی اقتصاددانان به عنوان آیتمی که سطح رفاه اقشار متوسط و پایین‌تر را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ افزایش هزینه خوراکی‌هاست. از آنجا که سهم خوراکی‌ها از سایر هزینه‌ها مانند کفش و کیف، پوشاک و تفریح و... در طبقات متوسط و ضعیف جامعه بیشتر است؛ رشد قیمت خوراکی‌ها به عنوان یک آیتم برای تغییرات سطح رفاه خانوار در نظر گرفته می‌شد. در سال 13٩٣ کاهش کمتر قیمت خوراکی‌ها نسبت به دیگر گروه‌های هزینه‌ای به عنوان یک نشانه مثبت برای سطح رفاه خانوارهای کم‌درآمد تلقی می‌شود به این مفهوم که با توجه به اینکه خوراکی‌ها در سال 13۹٣ تنها ١ /۸ درصد افزایش قیمت داشته است؛ خانوارهای با درآمد کمتر قدرت خرید خود را به اندازه سال‌های قبل از آن که هزینه‌های خوراکی بالای ۳٠ درصد رشد داشت؛ از دست نداده‌اند و توان خرید خوراکی‌های بیشتری را در سال به دست آورده‌اند. تداوم این روند می‌تواند به معنی آن باشد که در درازمدت و مثلاً با ادامه روند رشد کم در هزینه خوراکی‌ها طی ۱۰ سال می‌توان انتظار بهبود سطح رفاه خانوار را داشت.

نخستین قهرمانی در آسیا برای بانوان
تیم فوتسال بانوان ایران با برتری یک بر صفر برابر ژاپن در دیدار نهایی به مقام قهرمانی آسیا رسید. تیم ملی فوتسال بانوان ایران که امسال و در این رقابت‌ها فراتر از انتظارات و با نمایش خیره‌کننده‌اش در مراحل قبلی در حد و اندازه یک مدعی ظاهر شده بود، در هفته پیش هم موفق شد در دیدار حساس فینال برابر تیم مدعی ژاپن به برتری برسد و برای اولین بار قهرمانی آسیا را جشن بگیرد. تصور می‌شد این رویداد سبب استقبال گسترده از این تیم در فرودگاه و پاداش‌های مناسب برای اعضای این تیم شود. استقبال که چه عرض کنیم؛ ان‌شاءالله پاداشی درخور در هفته‌های آتی به این قهرمان اعطا شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید