شناسه خبر : 3602 لینک کوتاه

ابتکار در نماز جمعه سخنرانی کرد

توصیه رهبری به تعامل شهرداری با دولت

دیدار اعضای شورای شهر جدید تهران و مدیران شهرداری با مقام معظم رهبری یکی از مهم‌ترین اخبار در حوزه شهری به شمار می‌رفت. ایشان در این دیدار تصریح کردند که در اداره کلانشهر تهران و همچنین در اداره کشور باید روحیه خدمت به مردم با نیت خدایی و با تکیه بر علم و درایت یا همان روحیه مدیریت جهادی حاکم باشد تا بتوان از مشکلات عبور کرد و به پیش رفت.

حمید‌‌‌‌‌ه حق‌پرست
این روزها جامعه ایرانی در کنار همه مشکلات خود با مشکل بزرگی به نام محیط زیست نیز دست به گریبان است. از آلودگی هوا گرفته تا آلودگی آب‌ها و از مرگ گونه‌های نادر جانوری تا قطع بی‌رویه درختان. شاید همین امر سبب شده باشد که نخستین سخنرانی یک بانو در نماز جمعه تهران به محیط زیست اختصاص یافته باشد و چهره‌ای مانند معصومه ابتکار این مهم را به انجام رسانده باشد. معصومه ابتکار در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از رکوردداران عنوان اولین‌هاست. از سخنگویی دانشجویان در سفارت ایالات متحده در سال 1358 گرفته تا سخنرانی در نماز جمعه پایتخت.

معماری و نمای تهران نمای یک شهر اسلامی نیست
در هفته گذشته دیدار اعضای شورای شهر جدید تهران و مدیران شهرداری با مقام معظم رهبری یکی از مهم‌ترین اخبار در حوزه شهری به شمار می‌رفت. ایشان در این دیدار تصریح کردند که در اداره کلانشهر تهران و همچنین در اداره کشور باید روحیه خدمت به مردم با نیت خدایی و با تکیه بر علم و درایت یا همان روحیه مدیریت جهادی حاکم باشد تا بتوان از مشکلات عبور کرد و به پیش رفت. مقام معظم رهبری ضمن تبریک به اعضای دوره جدید شورای شهر و همچنین شهردار تهران به دلیل به دست آوردن فرصت خدمت به مردم، اهمیت تهران را فراتر از یک کلانشهر دانستند و فرمودند: تهران، از یک طرف نماد آبادانی، صلاح، سعادت و سبک زندگی در کشور است و از طرف دیگر به عنوان الگو و خط‌دهنده برای شهرهای سراسر کشور، مطرح است. آیت‌الله خامنه‌ای با قدردانی از خدمات شهرداری تهران در سال‌های اخیر افزودند: با وجود برخی مشکلات همچون آلودگی هوا و حمل و نقل و تراکم جمعیت در تهران، اما اقدامات شهرداری در بخش‌های مختلف همچون تمیزی شهر، فضای سبز و بوستان‌ها، ساخت بزرگراه‌ها و پل‌ها، گسترش مترو، و ایجاد فضاهای ورزشی، کاملاً برجسته و خوب بوده است...رمز این موفقیت‌ها مدیریت جهادی است. اگر مدیریت جهادی یا همان کار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاکم باشد، مشکلات کشور، در شرایط کنونیِ فشارهای خباثت‌آمیز قدرت‌های جهانی و در شرایط دیگر، قابل حل است و کشور حرکت رو به جلو را ادامه خواهد داد. ایشان در بخش دیگری از بیانات خود تصریح کردند: «باید شهرداری تهران تمام تلاش خود را برای تعامل با دولت انجام دهد و البته به دولت نیز برای همکاری با شهرداری و شورای شهر توصیه شده است.» مقام معظم رهبری به موضوع معماری ساخت و سازها در تهران نیز اشاره و اعلام کردند: «حقیقتاً معماری و نمای تهران، نمای یک شهر اسلامی نیست و شهرداری و شورای شهر باید این موضوع را جزو جدی‌ترین مسائل خود بدانند... باید هرچه ممکن است محیط زندگی شهر، به گونه‌ای طراحی و ساخته شود که تحقق سبک زندگی اسلامی راحت‌تر، امکان‌پذیر باشد.» آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان مراقبت از ریخت و پاش‌ها در شهرداری و تقویت روحیه درست‌کاری و امانتداری را مورد تاکید قرار دادند و در خصوص روابط شورای شهر و شهرداری افزودند: شورای اسلامی شهر باید علاوه بر نظارت بر شهرداری و هدایت آن، حمایت هم بکند و کارها بر اساس تفاهم، برادری و داشتن وظیفه مشترک به پیش رود.

ناکارآمدترین بیمه درمانی دنیا را داریم
مسوول شورای سیاستگذاری شبکه ملی تحقیقات سرطان شاید تنها کسی است که به صراحت از بی‌توجهی مردم به سلامت خود سخن می‌گوید. اما مهم‌ترین مساله‌ای که «پیام آزاده» به آن اشاره می‌کند وضعیت بیمه‌های درمانی مردم است. به گزارش شرق پیام آزاده مدعی شده است یکی از ناکارآمدترین سیستم‌های بیمه‌ای در دنیا در کشور ما وجود دارد. به طور مثال در کشوری مانند آمریکا 100 تا 200 بانک، بنگاه اقتصادی و... وجود دارد. آمریکا کشوری است که بالاترین سرانه سلامت را داراست با این حال تمام مردم این کشور از کوچک و بزرگ به طور یکسان از یک بیمه واحد استفاده می‌کنند چرا که مهم‌ترین وظیفه حاکمیت، حفظ سلامت، امنیت و آموزش رایگان به مردم است. اما ما متاسفانه در نظام سلامت به خصوص در یک دهه اخیر عقب رفته‌ایم و حتی نتوانسته‌ایم آرامش فکری را برای مردمی که دچار بیماری می‌شوند فراهم کنیم. او به تعریف سازمان بهداشت جهانی اشاره کرده و می‌گوید: کسی که سرطان می‌گیرد حداقل یک خانواده را درگیر می‌کند ولی در کشور ما چون فرهنگ شرقی داریم چندین خانواده از نظر روحی درگیر می‌شوند ولی خانواده خود فرد به طور اخص درگیر می‌شود و فرقی نمی‌کند که بیمار مرد باشد یا زن، سرپرست خانوار باشد یا کودک چرا که خانواده حداقل به اندازه یک سطح پایین می‌آید؛ یعنی اگر خانواده مرفه باشد متوسط می‌شود و اگر متوسط باشد فقیر شده و اگر فقیر باشد نابود و تمام می‌شود و این در تمام دنیا ثابت شده است. با این سیستم که دنیا آن را تعریف کرده و بیمه همگانی‌ای که دنیا دارد به بیماران سرطانی کمک می‌شود اما ما در ایران می‌بینیم که متاسفانه یک بیمه واحد وجود ندارد. صدا و سیما، ریاست‌جمهوری، مجلس، فلان وزارتخانه و فلان بانک برای خودشان بیمه دارند و 35 میلیون از افراد متوسط رو به پایین جامعه هم، دارای دفترچه بیمه سلامت ایرانیان هستند که تا چند ماه قبل در بیمارستان خصوصی راهشان نمی‌دادند و در بیمارستان‌های دولتی نیز در حالت خوش‌بینانه 60 درصد هزینه را می‌پرداختند.

حکم جالب قهرمانی
هفته گذشته نیز با اقدام جالب جامعه فوتبال که عزم جدی! عزیزان فوتبال برای مبارزه با فساد از آن فوران می‌زد، مواجه شدیم. فرهیختگان در این باره نوشت: «نزدیک چهار ماه از بازی تاریخی فصل سیزدهم لیگ برتر فوتبال می‌گذرد، بازی‌ای که قضاوت آن تا مدت‌ها فوتبال ایران را تحت تاثیر قرار داد و باعث به وجود آمدن مسائل بی‌سابقه در ورزش ایران شد؛ از ورود مجلس به اتفاقات پشت‌پرده تا افشای تبانی‌های چند ده سال پیش! بعد از مدت‌ها انتظار بالاخره کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال حکم نهایی قهرمانی را صادر کرد؛ هشت ماه محرومیت و پنج میلیون تومان جریمه! حکمی که در لحظه اول به نظر جدی نمی‌آید اما نامه طولانی این کمیته نشان می‌دهد حکم اعلام‌شده نظر قطعی کمیته انضباطی است! در این نامه آمده است: با تحقیقات به عمل آمده معلوم شد که هیچ‌گونه روابط ناسالم مالی بین تیم داوری و باشگاه سپاهان اصفهان وجود نداشته است و هرگونه اشتباه فنی داوری که در مسابقه مذکور از دید برخی کارشناسان مطرح‌ شده، قابل طرح در کمیته انضباطی نیست! با بررسی کامل و تحقیق از افراد مرتبط با موضوع، مشخص شد که مرتضی کریمی (داور فوتبال) با انگیزه‌های نامشروع ضمن ایجاد ارتباط با محسن قهرمانی و برخی مقامات باشگاه راه‌آهن (که به واسطه حضور محمدرضا مولایی در باشگاه راه‌آهن انجام شده) زمینه را برای دریافت مبالغی از باشگاه مذکور فراهم کرده است به نحوی که با انتقال درخواست قهرمانی توسط محمدرضا مولایی به عوامل باشگاه راه‌آهن، نتیجتاً به دستور رستم زندی سرپرست باشگاه راه‌آهن مبلغ 20 میلیون ریال توسط مسعود اکبری (عکاس باشگاه راه‌آهن) به حساب اعلامی محسن قهرمانی واریز می‌شود و چون در این خصوص افرادی با داشتن سمت فوتبالی (در بین مقامات وقت باشگاه راه‌آهن) از جزییات مطلع بوده‌اند و اقداماتی به موقع جهت پیشگیری از رفتار غیرقانونی به عمل نیاورده و به مقامات فدراسیون فوتبال نیز اطلاع نداده‌اند لذا کمیته انضباطی تخلف آنان را محرز می‌داند.» با این روش‌های ضد‌فساد فدراسیون فوتبال پیشنهاد می‌شود این عزیزان به قوه قضائیه و وزارت اطلاعات منتقل شوند شاید که مشکل فساد کاملاً از کشور رخت ببندد. بعد هم می‌شود آنان را به اینترپل و یا دادگاه لاهه فرستاد تا کلاً دنیا اصلاح شود.

پیش‌بینی ناسا از آینده آب در ایران
ناسا در گزارش سالانه خود درباره وضعیت جوی و زیست‌محیطی جهان اشاراتی نیز به ایران داشته است. اعتماد در این باره نوشت: «آب، چالش بزرگ دولت‌های خاورمیانه است. این جمله را مطالعات اخیر ناسا نشان می‌دهد. ناسا اخیراً با مدل‌سازی رایانه‌ای، دست به کار انجام مطالعه‌ای شده که نتایج آن برای کشورهای خاورمیانه چندان امیدوارکننده نیست. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد متوسط میزان بارندگی در کره زمین برای چند دهه آینده کاهش خواهد داشت اما الگوی بارش در مناطق مختلف با تغییرات گسترده‌ای روبه‌رو خواهد شد. پژوهشگران ناسا پیش‌بینی کرده‌اند که روال بارندگی در اقلیم‌های مختلف در دهه‌های آینده تشدید خواهد شد به این معنا که مناطق مرطوب و پرباران شاهد بارش‌های بیشتر خواهند بود و مناطق خشک، بارش کمتری خواهند داشت اما در نهایت میانگین کلی بارش در کره زمین با کاهش روبه‌رو خواهد شد. آن طور که پژوهشگران ناسا در تحقیقات خود پیش‌بینی کرده‌اند، خاورمیانه یکی از پرچالش‌ترین مناطق جهان از نظر تنش آبی و ایران یکی از کشورهایی خواهد بود که با بحران جدی روبه‌رو خواهد شد. متوسط میزان بارش در ایران سالانه حدود 250 میلیمتر و میزان متوسط تبخیر 900 میلیمتر در سال اندازه‌گیری شده که از نظر بارش، یک‌سوم میزان جهانی و از نظر تبخیر سه برابر میزان جهانی است. در چنین شرایطی، برنامه‌ریزی توسعه و استفاده از منابع آب در ایران منجر شده تا در حال حاضر بسیاری از پهنه‌های آبی کشور مانند تالاب‌ها و رودخانه‌های مهم ناپدید و از سوی دیگر ذخیره آب‌های زیرزمینی کشور با افت شدید سطح روبه‌رو شوند. به این ترتیب با به وقوع پیوستن پیش‌بینی‌های ناسا، ایران در شرایطی ویژه و بحرانی با ابعادی بسیار گسترده‌تر از وضعیت فعلی قرار خواهد گرفت.» در بخش دیگری از این گزارش آمده است: توسعه ما کاملاً وابسته به آسمان و ریزش‌های جوی است. برای کشوری که 123 میلیون تن محصول غذایی تولید می‌کند و به دنبال افزایش این رقم به 300 میلیون تن است تا بتواند 150 میلیون نفر جمعیت را در خود بپذیرد، خبر کاهش بارندگی، فاجعه‌ای ویرانگر محسوب می‌شود. آنچه راندمان آبی در بخش کشاورزی خوانده می‌شود در ایران عددی در حدود 32 درصد است به این معنا که تنها 32 درصد از میزان آبی که وارد زمین‌های کشاورزی می‌شود منجر به تولید محصول ‌شده و مابقی آن هدر می‌رود. این هدر‌رفت بالای آب، به دلیل سامانه‌های سنتی انتقال آب و آبیاری در زمین کشاورزی است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها