شناسه خبر : 3006 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چرا لوازم‌آرایش در ایران پرطرفدار است؟

بازار بزک دوزک

هشدار به مصرف لوازم آرایش در ایران زمانی جدی شد که خبرگزاری فرانسه طی گزارشی، ایران را دومین مصرف‌کننده لوازم آرایش در خاورمیانه معرفی کرد. طبق این گزارش، ایران هفتمین مصرف‌کننده لوازم آرایش در دنیاست.

سپیده اشرفی
هشدار به مصرف لوازم آرایش در ایران زمانی جدی شد که خبرگزاری فرانسه طی گزارشی، ایران را دومین مصرف‌کننده لوازم آرایش در خاورمیانه معرفی کرد. طبق این گزارش، ایران هفتمین مصرف‌کننده لوازم آرایش در دنیاست. همین مساله به خوبی رشد استفاده از لوازم آرایش در میان ایرانی‌ها را نشان می‌دهد. در رده‌بندی صورت‌گرفته از سوی این خبرگزاری، ژاپن اولین مصرف‌کننده لوازم آرایشی در دنیاست و بعد از آن، انگلستان با 65 درصد، قطر 64 درصد و آمریکا 62 درصد رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. با این حال، با انتشار این گزارش، بیشتر توجه به سمت ایران و عربستان رفت که رتبه‌های برتر خاورمیانه در مصرف لوازم آرایش را به خود اختصاص داده‌اند.
آن‌طور که خبرگزاری فرانسه گزارش داده، زنان ایرانی در زمینه آرایش کردن حتی از بسیاری از کشورهای لیبرال غربی هم جلوترند. با این حال، نکته جالب‌تر تمایل فرانسه به حضور در بازار لوازم آرایش ایران است؛ این مساله حتی با نگاه به آمار واردات لوازم آرایش نیز تایید می‌شود چرا که اولین کشوری که ایران با حجم بالایی از آن لوازم آرایش وارد کرده، فرانسه است.
در عین حال، گزارش فرانس‌پرس نشان می‌دهد اخیراً کمپانی «لانکوم» فرانسه که یک برند معروف تولیدکننده لوازم آرایشی است در هتلی در تهران بازگشت دوباره خود را به بازار لوازم آرایشی ایران جشن گرفته است. فرانسه که به خوبی از رشد مصرف لوازم آرایش ایران با‌خبر است، توانسته این بازار بکر را از آن خود کند. در گزارش خبرگزاری فرانسه عنوان شده بود که مصرف‌کنندگان لوازم آرایش در ایران به طور متوسط ماهانه یک ریمل می‌خرند در حالی که آمار خرید زنان فرانسوی یک ریمل در هر چهار ماه است. همین مساله سبب شده تا یکی از مسوولان شرکت لانکوم اعلام کند که ایران بازاری بالقوه و بزرگ برای فرانسه است که ارزش آن سالانه صدها میلیون دلار است. با این حال، بازار لوازم آرایش ایران بیشتر دست محصولات قاچاقی است که به صورت رسمی امکان ورود به ایران را نداشته‌اند.
بر همین اساس هم خبرگزاری فرانسه عنوان کرده بود که تنها 40 درصد از حجم بازار مصرفی لوازم آرایشی ایران از سوی توزیع‌کنندگان رسمی برندهای معروف تامین می‌شود.
در این میان بسیاری معتقدند گرایش دو کشور ایران و عربستان به استفاده از پوشش، سبب رشد مصرف لوازم آرایش شده است؛ مساله‌ای که پیش از این نیز بارها مطرح شده بود. بسیاری از کارشناسان عنوان می‌کردند که استفاده از پوشش سبب رشد مصرف شده است. در این میان، متنوع شدن نوع پوشش مورد استفاده در ایران در طول سال‌های گذشته این فرضیه را نیز از بین برده است چرا که اگر محدود شدن استفاده از پوشش خاصی دلیل رشد مصرف بود، مصرف لوازم آرایش می‌بایست در سال‌های اخیر کمتر می‌شد. اما این اتفاق نیفتاد تا ایران این بار در رده کشورهای پرمصرف لوازم آرایش قرار گیرد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها