شناسه خبر : 29928 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ماموریت ناتمام

در سانحه هواپیمای باری ارتش 15 نفر قربانی شدند

سانحه هواپیمای بوئینگ 707 ارتش به جان باختن 15 نفر از 16 سرنشین این هواپیمای باری منجر شد. یک مهندس پرواز تنها سرنشین نجات‌یافته حادثه است که در آخرین گزارش‌ها وضعیت عمومی‌اش رضایت‌بخش توصیف شده است.

سانحه هواپیمای بوئینگ 707 ارتش به جان باختن 15 نفر از 16 سرنشین این هواپیمای باری منجر شد. یک مهندس پرواز تنها سرنشین نجات‌یافته حادثه است که در آخرین گزارش‌ها وضعیت عمومی‌اش رضایت‌بخش توصیف شده است. هواپیمای بوئینگ 707 ارتش صبح روز دوشنبه 24 دی‌ماه در حال انتقال محموله گوشت از قرقیزستان به مقصد فرودگاه پیام استان البرز بود، اما طبق اعلام روابط عمومی ارتش، هنگام فرود اضطراری در فرودگاه فتح البرز از باند خارج و پس از برخورد با دیوار انتهایی باند، در شهرک مسکونی زیبادشت دچار آتش‌سوزی شد. به گفته عزیزالله شهبازی، استاندار البرز، دو منزل مسکونی در حاشیه محل وقوع سانحه هواپیما، خسارت دیده‌اند. این دو خانه ویلایی دست‌کم در زمان وقوع سانحه از سکنه خالی بوده‌اند.

آن‌طور که ایسنا گزارش داده، اولین کسی که پس از این سانحه خود را به محل حادثه رساند و جان یک نفر از سرنشینان را نجات داد، جوانی 28ساله بود که در نزدیکی محل حادثه به عنوان مسوول پروژه‌های ساختمانی کار می‌کرد. او پس از شنیدن صدای مهیب هواپیما و مشاهده دود، به سوی محل حادثه دویده است: «داد زدم تا اگر کسی زنده باشد صدایم را بشنود، یک نفر صدایم را شنید و من را متوجه خودش کرد، به سمتش که رفتم دیدم در یک سوراخ تقریباً 50‌سانتی‌متری که در بدنه هواپیما ایجاد شده بود گیر کرده است. به زحمت و از کمر او را بیرون کشیدم، دو نفر دیگر را دیدم که تکان نمی‌خوردند. او را به یک محل امن بردم. خواستم برای نجات بقیه به داخل هواپیما بروم اما راهی وجود نداشت. چند لحظه بعد متاسفانه آتشی که دور هواپیما بود زبانه کشید و بیشتر شد.»

شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش، در گفت‌وگو با ایرنا سخنان استاندار البرز را که اعلام کرده بود هواپیمای سانحه‌دیده ارتش، در اجاره بخش خصوصی بوده، تکذیب کرد و گفت: این ماموریت پروازی علاوه بر مردم‌یاری، آموزشی بوده است. در این ماموریت برای صرفه‌جویی در استفاده از تجهیزات و استفاده مطلوب از زمان طولانی ماموریت همزمان اقدام آموزشی نیز صورت می‌پذیرد. در این ماموریت در فاصله رفت و برگشت، ماموریت آموزشی برای خلبانان و مجموعه تیم پروازی انجام شد. او افزود: تیم‌های متخصص نیروی هوایی ارتش بررسی‌ها به منظور مشخص شدن علت سقوط را آغاز کرده‌اند. بررسی‌ها زمان‌بر خواهد بود. از تعداد 15 نفر جان‌باخته، 13 نفر از مجموعه ارتش و دو نفر از شرکت‌های مرتبط با پشتیبانی دام وزارت جهاد کشاورزی هستند. جان‌باختگان شهید راه خدمت به مردم محسوب می‌شوند.