شناسه خبر : 29848 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پسر کو ندارد نشان از پدر

چرا برخی فرزندان مسوولان نظام راهی خلاف سیاست‌های پدرانشان برگزیده‌اند؟

روزی نیست که فیلم، عکس یا اظهارنظر نامتعارفی از نزدیکان از جمله اعضای خانواده و فرزندان مقامات و کارگزاران نظام جایی نشر نشود و حواشی‌ای پیرامون آن به وجود نیامده باشد. آخرین‌بار انتشار تصویری از دختر محمدعلی کی‌نژاد عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا منتشر شد که او و همسرش را در لباسی خاص و در شب کریسمس نشان می‌داد.

جواد حیدریان: روزی نیست که فیلم، عکس یا اظهارنظر نامتعارفی از نزدیکان از جمله اعضای خانواده و فرزندان مقامات و کارگزاران نظام جایی نشر نشود و حواشی‌ای پیرامون آن به وجود نیامده باشد. آخرین‌بار انتشار تصویری از دختر محمدعلی کی‌نژاد عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا منتشر شد که او و همسرش را در لباسی خاص و در شب کریسمس نشان می‌داد. این عکس به واسطه شبکه‌های اجتماعی به سرعت دست‌به‌دست شد و واکنش‌های بسیاری برانگیخت. عضو شورای انقلاب فرهنگی هم بیکار ننشست و گفت عکس دخترش فتوشاپ و صفحه اینستاگرامش هک شده است! توجیهی که البته خریداری نداشت. همان زمان حواشی پیرامون برچیدن نرده‌های نماز جمعه با حضور امام جمعه جدید تهران هم به راه افتاده بود.

برخی این حرکت را نمادی برای برچیدن فاصله میان مردم و مسوولان تعبیر کردند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین زمان در توئیتی در واکنش به اتفاقات پیش‌آمده نوشت: «خطیب جدید جمعه از کاهش نرده‌های حفاظتی در نماز جمعه تهران خبر داد. خبر خوبی بود. جامعه به همین خبرهای ساده هم امیدوار می‌شود. قرار نبود در جمهوری اسلامی طبقه جدید شکل بگیرد. دیروز شوخی- جدی به همراهان حفاظتی‌ام می‌گفتم ما مسوولان کشور را دو چیز کم‌اعتبار کرده: فرزندانمان و شماها!»

اشاره وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حواشی پیرامون فرزندان برخی از مسوولان نظام بود و همین‌طور تعبیری که به افتادن فاصله میان مردم و مسوولان شده است. چیزی که به نظر می‌رسد قرار نبود در فرهنگ جمهوری اسلامی وجود داشته باشد. حالا به بهانه اتفاقات اخیر و حواشی فرزندان برخی مقامات نظام، ابهاماتی برای مردم و منتقدان به وجود آمده است که چطور سبک زندگی دلخواه مدیران نظام را حتی فرزندانشان به رسمیت نمی‌شناسند و حتی فرزندان مقامات راه پدران خود را نمی‌روند ولی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی از رانت آقازادگی و ژن خوب بهره‌مند هستند.

البته مساله پدر و فرزندی و حواشی پیرامون آن عقبه‌ای به قدمت تاریخ انقلاب دارد. چنان‌که مسوولان نظام نوپای انقلابی حتی فرزندان خود را که با روش‌های انقلابی و سیاست‌های فکری آنها در تضاد بودند طرد می‌کردند و حتی شاهد اعدام فرزندان مجرم برخی مسوولان هم بودیم. البته این اتفاق فقط مختص نظام جمهوری اسلامی نیست. شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی از زندگی نوه فیدل کاسترو، نشان داد که چطور نسل بعد فرزندان رهبران انقلابی بر عکس تفکرات پدرانشان زندگی می‌کنند. «تونی کاسترو» نوه ۲۰ساله فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا، با انتشار تصاویری از زندگی تجملاتی خود از جمله سفرهای گران‌قیمت، استفاده از خودرو لوکس بی‌ام‌دبلیو، سرو غذاهای گران و سواری با قایق تفریحی شخصی در صفحه شخصی اینستاگرام خود جنجال به پا کرده است.»

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها