شناسه خبر : 28796 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

شوخی عجیب وزیر بهداشت جنجال به پا کرد

محدود شدن فروش تراکم از سوی شهرداری‌ها

هفته گذشته ویدئویی جنجالی از حضور وزیر بهداشت در بیمارستان شهر بجستان منتشر شد. حسن قاضی‌زاده‌هاشمی در این ویدئو درحالی‌که در حلقه همراهانش قرار دارد، با گلایه یک پیرمرد از کمبود خدمات پزشکی و درمانی در این بیمارستان مواجه می‌شود ولی به‌جای پاسخ، مشکل این فرد را به دستمایه شوخی تبدیل می‌کند.

هفته گذشته ویدئویی جنجالی از حضور وزیر بهداشت در بیمارستان شهر بجستان منتشر شد. حسن قاضی‌زاده‌هاشمی در این ویدئو درحالی‌که در حلقه همراهانش قرار دارد، با گلایه یک پیرمرد از کمبود خدمات پزشکی و درمانی در این بیمارستان مواجه می‌شود ولی به‌جای پاسخ، مشکل این فرد را به دستمایه شوخی تبدیل می‌کند. پیرمرد با اشاره به بیماری همسرش و در دسترس نبودن خدمات فیزیوتراپی در بیمارستان بجستان، می‌گوید: «باور کنید ۶۰ هزار تومن باید بدم برم، ۶۰ هزار تومن باید بدم برگردم برای فیزیوتراپی. زنم پاهاش شل شده.» پاسخ عجیب وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به گلایه این پیرمرد این است که: «خودت فیزیوتراپی کن دیگه... کاری نداره. می‌خوای بمالی دیگه.» بعد از قطع شدن صدای خنده حاضران، پیرمرد با لحنی جدی ادامه می‌دهد: «۴۰ سال تهران بودم حالا اومدم بجستان 20 ساله. باور کنید...» وزیر بهداشت بار دیگر صحبت‌هایش را قطع می‌کند و می‌گوید: «اگر تهرون بودی که اینا رو هم بلدی دیگه قشنگ.» پیرمرد دوباره می‌گوید: «والله ما شاطر نونوایی بودیم، بلد نبودیم. چی کار کنیم؟» وزیر بهداشت دوباره حرف‌های او را قطع می‌کند: «شاطر نونوایی، بالاخره زواله که درست می‌کردی، چونه‌گیری می‌کردی، اینم باید بکوبی دیگه.» پیرمرد با جدیت به گلایه‌اش ادامه می‌دهد: «باور کنید ۶۰ هزار تومن باید بدم برم، ۶۰ هزار تومن باید بدم برگردم. 55 هزارتومن اونجا باید بدم...» وزیر بهداشت این‌بار با جدیت جواب می‌دهد: «فیزیوتراپی چه‌کار می‌کنه؟ یا یه حوله باید گرم کنی بذاری...» مرد می‌گوید: «هیچی. یه چیزی می‌بنده به پاش...» وزیر دوباره با حالت شوخی می‌گوید: «همین دیگه... خب خودت ببند به پاش کاری نداره.» بعد هم با خنده از مقابل پیرمرد عبور می‌کند و فیلم قطع می‌شود.

انتشار ویدئوی این مکالمه کوتاه در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی واکنش‌ها و انتقادات گسترده‌ای به دنبال داشت؛ از نحوه مواجهه وزیر بهداشت به عنوان عالی‌ترین مسوول این حوزه با شهروندی که از کمبود خدمات درمانی در محل سکونتش گلایه دارد تا ارزیابی غیرعلمی و عوامانه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از یک خدمت درمانی و زیر سوال بردن فرآیند تشخیص و درمان بسیاری از همکارانش. در پی این انتقادات ویدئوی دیگری از آن پیرمرد بجستانی ساخته و منتشر شد که در آن پیرمرد با خنده‌های پی در پی تاکید می‌کرد که از شوخی وزیر بهداشت ناراحت نشده است. اما روزنامه شرق در گزارشی به نقل از این پیرمرد نوشت: «بیمارستان بجستان بودم که گفتند آقای وزیر می‌خواهد اینجا بیاید. برای همین همان‌جا ماندم تا وزیر را ببینم. وقتی آمدند بهشان گفتم ما اینجا هیچ امکاناتی نداریم، نه فیزیوتراپ و نه دستگاه دیالیز. من نه‌فقط به خاطر خودم، به خاطر مردم شهرستان بجستان با ایشان صحبت کردم. وقتی شنیدم وزیر می‌آید، خوشحال شدم چون فکر می‌کردم بعد از اینکه با او صحبت کنم، بخشی از مشکلات بیمارستان شهرمان حل خواهد شد اما وقتی از مشکلات گفتم، به من گفتند خودم فیزیوتراپی کنم. انتظار نداشتم وزیر این‌طور با من رفتار کند. فکر می‌کردم با گفتن این حرف‌ها بگوید یک فیزیوتراپ به بیمارستان بجستان می‌فرستند؛ نه اینکه بگوید خودم فیزیوتراپی کنم... من از برخورد وزیر ناراحت نیستم. فقط توقع داشتیم یک متخصص فیزیوتراپ به شهرستان بفرستند چون هر بار باید همسرم را برای فیزیوتراپی ببرم کاشمر که توان پرداخت هزینه رفت و برگشت به کاشمر را ندارم. هر بار باید ۱۲۰ هزار تومن فقط پول رفت و برگشت بدهم. بعد از اینکه از تهران به بجستان آمدم، کار نانوایی را رها کردم و مشغول کار کشاورزی شدم و پرداخت هزینه‌های بیماری خودم و همسرم برایم دشوار است.» بر اساس این گزارش، پسر این پیرمرد نیز درباره انتشار ویدئوی مواجهه پدرش با وزیر بهداشت این طور توضیح داد: «پدرم سرطان مثانه دارد. مادرم هم جفت زانوهایش مشکل دارد و نمی‌تواند راه برود. برای شیمی‌درمانی خودش به مشهد می‌رود چون بجستان امکانات کافی ندارد. از طرفی هم برای فیزیوتراپی مادرم باید به کاشمر، گناباد یا مشهد برویم. در بیمارستان بجستان ما فیزیوتراپ نداریم. مردم اینجا برای کوچک‌ترین مساله‌ای باید به شهرهای اطراف بروند. ما فقط به صورت فیزیکی بیمارستان داریم. در بیمارستان نه متخصص داریم نه فیزیوتراپ. مشکلات زیاد است. پدرم خواست مشکلات اینجا را به وزیر بهداشت بگوید که وزیر از سر شوخی این‌طور به پدرم پاسخ دادند.»

انجمن فیزیوتراپی خواستار عذرخواهی وزیر شد

رئیس انجمن فیزیوتراپی شعبه استان تهران، در نامه‌ای سرگشاده به وزیر بهداشت، خواستار عذرخواهی وی از جامعه فیزیوتراپی کشور شد. در بخش‌هایی از این نامه خطاب به قاضی‌زاده‌هاشمی آمده است: «متاسفانه حضرتعالی به‌جای شنیدن مشکل و کمک به رفع مشکل عزیزان محروم در آن منطقه بدون امکانات درمانی و توانبخشی و فیزیوتراپی مناسب، با پاسخی کاملاً تمسخرآمیز و پر از مغلطه، به آن عزیزان نیازمند و نیز قشر علمی و خدوم فیزیوتراپیست، که در تمام دنیا متخصصان درمان اختلالات حرکتی شناخته شده‌اند، توهین و بی‌احترامی کردید. اگر قرار به تمسخر رشته‌ها باشد و با شوخی بخواهیم نیازمندان به درمان را از سر باز کنیم، همه رشته‌ها و تخصص‌ها مانند اورولوژی، زنان، چشم و... را می‌توان ترور شخصیت کرد و تمسخر نمود. آیا این روشی پسندیده است؟ تا دیر نشده از بیماران نیازمند و محروم از خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی و نیز همکاران فیزیوتراپیست کشور که سال‌های سال مشغول درمان جانبازان جنگ تحمیلی و معلولان و بیماران هستند، رسماً عذرخواهی نمایید.»

شوخی برای کاهش آلام مردم

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت، در نشست خبری هفتگی خود در واکنش به انتقادات مطرح‌شده از وزیر، اظهار کرد: دکتر هاشمی به عنوان یکی از بهترین چشم‌پزشکان دنیا و به عنوان یکی از دانشمندان یک درصد برتر جهان با انتخاب آقای رئیس‌جمهور و رای بالای مجلس برای وزارت انتخاب شدند. در این دوره هم به‌رغم عدم تمایل‌شان با اصراری که شد، وزارت را پذیرفتند. وزیر بهداشت تاکنون ۳۸۰ سفر استانی داشتند... متوجه نمی‌شوم برخی جریانات رسانه‌ای که از بیت‌المال و شبه‌بیت‌المال تغذیه می‌شوند چرا می‌خواهند یک مدیر جهادی و فعال را یک مدیر بی‌تحرک و نشسته نشان دهند. کار زیاد درصد مواجهه با مردم را افزایش می‌دهد و با آنها شوخی هم می‌کنند. دکتر هاشمی با مردم شوخی می‌کنند تا آلام‌شان کم شود.

وزیر بهداشت: راهنمایی پزشکی کردم

یک روز بعد از اظهارات حریرچی، قاضی‌زاده‌هاشمی نیز در حاشیه جلسه هیات دولت در دفاع از خود گفت: «حاشیه برای همه درست می‌شود. ای‌کاش کسانی که حاشیه ایجاد می‌کنند، به مناطق محروم می‌آمدند. فردی مشکل شخصی داشت و من هم او را راهنمایی پزشکی کردم و به‌جای واژه «ماساژ» که انگلیسی است، از معادل فارسی آن استفاده کردم و این کاری است که ما برای مادران و فرزندانمان هم استفاده می‌کنیم. به نظر من موضوعات دیگری پشت این قضایاست و مردم هم آنها را بهتر می‌فهمند.»

توقف صدور جواز بیش از ۱۱ طبقه در پایتخت

هفته گذشته خبرگزاری‌ها از توقف صدور جواز برای ساختمان‌های بیش از ۱۱ طبقه در پایتخت خبر دادند. حجت میرزایی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، این خبر را اعلام کرد. آن‌طور که باشگاه خبرنگاران گزارش داده، میرزایی با اشاره به اینکه جواز ساخت برای واحدهای بیش از 11 طبقه به ویژه در منطقه 22 متوقف شده است، گفت: فروش تراکم از سوی شهرداری‌ها بسیار محدود شده است. بسیاری از پروژه‌های تهران از سوی شهرداری‌ها در قالب نوسازی بافت‌های فرسوده و اجرای بازآفرینی شهری در حال اجراست. او درباره اجرایی شدن سامانه ملی املاک و اسکان از سوی شهرداری‌ها گفت: در برنامه سوم توسعه شهرداری تهران یکی از محورهای اصلی در حوزه فضایی و کاربردی هوشمندسازی شهر است. بخش مهمی از این سامانه از جمله تکمیل اطلاعات و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی در حال اجراست.

رهایی خانه فروغ فرخزاد از دلهره ویرانی

خبر دیگر از شهر تهران ثبت ملی خانه پدری فروغ فرخزاد، شاعر نامدار معاصر، در کوی خادم‌آزاد واقع در محله امیریه بود. چند هفته قبل خبرهایی از تصمیم‌گیری برای تخریب این خانه منتشر شده بود، اما هفته گذشته سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران از ثبت ملی خانه فروغ فرخزاد خبر داد. ایسنا با اعلام این خبر به نقل از حجت نظری نوشت: پس از اطلاع از احتمال تخریب این خانه شخصاً از شهردار منطقه 11 و اداره کل میراث فرهنگی تهران موضوع را پیگیری کردم. وی با اشاره به بازدیدی که به همراه خبرنگاران از این خانه داشت، گفت: با توجه به درخواست اهالی رسانه به همراه این عزیزان از خانه پدری این شاعر کشورمان نیز بازدید کردیم و برخلاف آنچه گفته شده بود این خانه همچنان یکسری شاخص‌های تاریخی و هویت خود را حفظ کرده بود که در همین راستا برای ثبت ملی این خانه وارد عمل شدیم. نظری با بیان اینکه خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌شده، خانه پدری فروغ فرخزاد ثبت ملی شد، تاکید کرد: سعی ما حفظ حافظه تاریخی شهر است. امیدوارم این محل به زودی به خانه موزه فروغ فرخزاد تبدیل شود. مدیریت شهری آمادگی هرگونه همکاری در این زمینه را دارد.

عقد دختران زیر 13 سال ممنوع می‌شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت ممنوعیت عقد و نکاح دختران زیر ۱۳ سال موافقت کردند. نمایندگان در نشست علنی چهارم مهرماه مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی اصلاحی مصوب اول تیرماه ۱۳۸۱ موافقت کردند. پایگاه خبری انتخاب با اعلام این خبر به نقل از فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران، نوشت: این طرح با تلاش فراکسیون زنان از مدتی پیش تهیه و پیگیری شد که خوشبختانه یک فوریت آن امروز به تصویب رسید. در ادامه گزارش این پایگاه خبری آمده است: ذوالقدر پیشتر با تاکید بر آسیب‌زایی فرزندآوری دختران زیر ۱۸ سال، گفته بود: نمایندگان فراکسیون زنان به دنبال ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال حتی با اذن پدر و دادگاه هستند. طیبه سیاوشی در دفاع از فوریت این طرح اصلاحی عنوان کرد: آمار ازدواج زیر ۹ سال بیش از ۳۰۰ نفر و آمار ازدواج زیر ۱۳ یا ۱۴ سال در دختران ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار نفر اعلام شده است.

دراین پرونده بخوانید ...