شناسه خبر : 20376 لینک کوتاه

انتشارات دنیای اقتصاد این هفته منتشر می‌کند

زیر و بم دنیای سرمایه و کار

امیلی امرایی

انتشارات دنیای اقتصاد امسال با انرژی بیشتری کار خود را آغاز کرده است و این هفته شش عنوان کتاب چاپ اول در حوزه‌های اقتصاد کلان و سیاستگذاری اقتصادی، مدیریت و حقوق هسته‌ای و سیاست، روانه بازار می‌کند. این کتاب‌ها عبارتند از: «تحلیل فضای کسب و کار»، «تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها-جلد دوم»، «اولین عرضه عمومی»، «راهبردهای رشد غول‌آسا»، «هوش هیجانی و استخدام» و «حقوق هسته‌ای».

تحلیل فضای کسب‌وکار: کتاب بالینی مدیران
نویسنده: مرتضی عمادزاده
کتاب «تحلیل فضای کسب و کار» نوشته استاد دانشگاه، دکتر مرتضی عمادزاده است. مولف در مقدمه کتاب هدف انتشار آن را «کمک به مدیران اجرایی و گروه تصمیم‌سازان برای پایش و کمک به بهبود شرایط کسب و کار و توفیق در برقراری روابط مطلوب‌تر و معقول‌تر در تعاملات روزمره اجتماعی از طریق توسعه بینش‌های فردی و ارتقای ادراکات اجتماعی ایشان» برشمرده است. مدیران اجرایی امروزه در فضای پیچیده و متلاطمی کار می‌کنند و برای بقا و موفقیت در عرصه‌های مختلف کسب و کار، نیازمند شناخت فضا و محیط پیرامون خویش هستند. در این کتاب برآنیم تا به شرح و تحلیل محیط کسب و کار بپردازیم و راهکارهای ممکن برای موفقیت هر چه بیشتر بنگاه‌های اقتصادی را به صورت مفهومی و کاربردی جست‌وجو کنیم. برای شناخت بهتر و بیشتر فضای کسب و کار داخلی و جهانی، ضرورت انکارناپذیر فراگیری شاخه‌های گوناگون علوم اجتماعی همچون تئوری‌های اقتصاد، تکنیک‌های مدیریت مالی، مسائل مربوط به بازاریابی، مباحث منابع انسانی، رفتار سازمانی، بازرگانی بین‌المللی، مدیریت استراتژیک، فناوری اطلاعات و امثالهم، زیربنای موفقیت است.
دکتر عمادزاده در این کتاب ابتدا به بیان مسائل نظری پرداخته که حول تحلیل‌های فضای کسب و کار جریان دارند. در مرحله بعدی به تحلیل شاخص‌های توان اقتصادی و فضای کسب و کار در ایران و در پایان نیز با تمرکز بر فضای کسب و کار بین‌المللی تلاش کرده است تا جایگاه و نقش و نیز آینده ایران در این محیط را بررسی و نتیجه‌گیری کند. به عنوان مثال نویسنده شاخص‌های آزادی اقتصادی بنیاد هریتیج را که مشتمل بر 10 شاخص اصلی هستند در کنار شاخص‌های سهولت کسب و کار بانک جهانی، تحلیل کرده و جایگاه ایران در درون این شاخص‌ها و در میان سایر کشورهای جهان را بررسی و مقایسه کرده است. عمادزاده با این پژوهش توانسته به صورتی عینی و ملموس وضعیت و جایگاه ایران در درون فضای کسب و کار بین‌المللی را بارز و مشخص کند. در واقع با خواندن این کتاب می‌توانیم در پایان آن، امیدوار باشیم که تصویر روشن و مبرهنی از وضعیت اقتصادی و تجاری ایران در زمان و فضای کسب و کار جهانی به دست آوریم.

تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها (جلد دوم): در باب مالیه بین‌الملل
نویسنده: ریچارد کیوز، جفری فرانکل و رونالد جونز / مترجم: ابوالقاسم هاشمی
جلد دوم «تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها» نیز همان‌طور که از عنوان فرعی آن پیداست، در باب مالیه بین‌الملل است و نظام‌های ارزی و نظام پرداخت‌ها را تحلیل می‌کند. این کتاب را سه تن از استادان اقتصاد دانشگاه‌های آمریکا به نام ریچارد کیوز، جفری فرانکل و رونالد جونز تالیف کرده‌اند و دکتر ابوالقاسم هاشمی استاد دانشگاه شهید بهشتی ترجمه کرده است. دایره شمول مباحث جلد دوم بیش از مطالب جلد اول است و علاوه بر اهمیتی که به عنوان درسنامه معتبر دارد برای مطالعات عمومی و غیرتخصصی هم حاوی اطلاعاتی ذی‌قیمت است. این کتاب ترجمه نیمه دوم کتاب «تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها» است که نیمه نخست آن سال گذشته توسط انتشارات دنیای اقتصاد منتشر شد. موضوع جلد اول این کتاب، بخش حقیقی اقتصاد بین‌الملل بود و جلد دوم به بخش پولی داد و ستدهای بین‌المللی می‌پردازد. تحولات مربوط به این بخش یا آنچه به ‌طور معمول از آن به‌عنوان مالیه بین‌الملل یاد می‌شود در دهه‌های اخیر، به‌ویژه با فروپاشی نظام برتون وودز دستخوش تغییرات عمیقی شده است. امروزه کشورها می‌کوشند با توجه به واقعیت‌های نظم نوین مالی بین‌المللی، نظام ارزی و نهایتاً نظام پرداخت‌های خود را هر چه بیشتر در راستای منافع ملی خود تنظیم کنند و در این رهگذر است که، شاهد تنوع نظام‌های ارزی، تنوع راهکارها برای برون‌رفت از عدم تعادل‌ها و تنوع بازارهای مالی بین‌المللی هستیم. این کتاب به خلاف جلد اول آن که بیشتر رنگ و بوی درسنامه‌ای داشت، کتابی است که می‌تواند برای سیاستگذاران یا به‌طورکلی، آنها که در وادی مسائل پولی و ارزی کار می‌کنند، جالب باشد. از سوی دیگر کتاب درسی بسیاری از دانشگاه‌ها برای مالیه بین‌الملل در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد است. مطرح کردن مباحث مربوط به کشورهای در حال توسعه، بازارهای نوظهور و بحران‌های مالی این کشورها، این کتاب را برای خوانندگان کشور ما جذاب‌تر می‌کند.

اولین عرضه عمومی: ساختار و عملکرد
نوشته: عارف خورشید / ترجمه: ناصر شمس
«اولین عرضه عمومی: ساختار و عملکرد» نوشته عارف خورشید است که دکتر ناصر شمس قارنه عضو هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر ترجمه‌اش کرده است. مولف در مقدمه کتاب آن را برای «سرمایه‌گذاران، دانشگاهیان و دانشجویانی که می‌خواهند اطلاعات بیشتری درباره چگونگی ساختار و شکل‌گیری عرضه اولیه عمومی و سابقه عملکرد آنها داشته باشند، و مدیران شرکت‌هایی که قصد اجرای عرضه اولیه عمومی را دارند» مفید خوانده است. این کتاب درباره یکی از جذاب‌ترین حوزه‌های سرمایه‌گذاری یعنی عرضه اولیه عمومی است. عرضه اولیه عمومی، معمولاً به عرضه‌ای جدید اطلاق می‌شود. اگر بخواهیم عرضه اولیه عمومی را دقیق تعریف کنیم باید بگوییم به رویدادی اطلاق می‌شود که شرکتی برای نخستین بار سهام خود را به عموم عرضه می‌کند. فرآیند عرضه اولیه عمومی با عناوین عمومی شدن، پذیره‌نویسی و قرارگیری در فهرست سازمان بورس نیز شناخته می‌شود و در سرتاسر این کتاب از این عبارت‌ها به کرات به جای همدیگر استفاده خواهد شد. نویسنده کتاب، عارف خورشید با همراهی ترجمه روان و سلیس ناصر شمس‌قارنه، ما را با متنی روان و خواندنی مواجه می‌کنند که علاوه بر چینش منطقی و زیرکانه مطالب، می‌توانیم از ترجمه روان آن نیز لذت ببریم. نکته مهم دیگر در مورد کتاب اولین عرضه عمومی این است که عارف خورشید تقریباً اولین عرضه عمومی تمامی شرکت‌های مهم جهان را بررسی می‌کند و مسائل و موارد حاشیه‌ای آنان را نیز با جزییات می‌نویسد. اینکه شرکت گوگل یا مایکروسافت چگونه و با چه مسائلی در عرضه سهام خود مواجه بوده و چه شیوه‌ای را برای عرضه سهام خود در نظر گرفته بودند، نکات آموزشی بسیاری را با خود به همراه دارد.

راهبردهای رشد غول‌آسا: ضرورت تسلط بر بنگاه‌های اقتصادی
نوشته: راجر کارترایت / ترجمه: راحله فاضلی
«راهبردهای رشد غول‌آسا» نیز کتابی است در باب ضرورت تسلط بر کارکرد بنگاه‌های اقتصادی و پیشگیری از رشد لگام‌گسیخته و خارج از اراده مدیران و سهامداران آن.
این کتاب را راجر کارترایت نوشته و راحله فاضلی ترجمه‌اش کرده است. بنا به نتایج پژوهشی که مولف انجام داده است «رشد غول‌آسا همیشه موفق نیست و پایدار نمی‌ماند. امکان دارد سازمان‌ها به قدری سریع رشد کنند که منابع حیاتی لازم برای تغذیه و بقای عملیات آنها به اتمام برسد. هر چند چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد، اما تمرکز این کتاب روی راهبردهایی برای کسب موفقیت است... از آنجا که رشد غول‌آسا مقدار قابل توجهی از منابع خارجی را مصرف می‌کند، سازمان‌های بزرگ این‌طور نشان می‌دهند که فقط آنها قادرند حجم انبوهی از منابع را جمع‌آوری سازند.»
رشد غول‌آسا به گسترش بسیار سریع یک سازمان اشاره دارد. همیشه سازمان یک شرکت خصوصی است اما بخش عمومی نیز می‌تواند رشد غول‌آسا را تجربه کند. پروژه منهتن که در فاصله سال‌های 1942 تا 1945 در ایالات متحده و بریتانیا اجرا و به گسترش نخستین سلاح‌های اتمی منجر شد، نمونه عملیاتی است که از حمایت مالی دولتی برخوردار بوده و سریع‌تر از هر پروژه رسمی دیگر و به تندی توسعه یافته است. رشد غول‌آسا همیشه موفق نیست و پایدار نمی‌ماند. امکان دارد سازمان‌ها به قدری سریع رشد کنند که منابع حیاتی لازم برای تغذیه و بقای عملیات آنها به اتمام برسد. هرچند چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد اما تمرکز این کتاب روی راهبردهایی برای کسب موفقیت است.
اچ. اسکیپ وِیتزِن در کتابش با نام رشد غول‌آسا درباره به کار بردن فرمول موفقیت شرکت‌هایی که امروز سریع‌ترین رشد را دارند (1991) می‌گوید رشد غول‌آسا زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت در فاصله یک دهه پس از تشکیل یا پشت سر گذاشتن رکود، فروشی معادل یک میلیارد دلار یا بیشتر داشته باشد. طبق این تعریف، ویتزن عقیده دارد رشد غول‌آسا پدیده‌ای است که ابتدا در دهه 80 در ایالات متحده رخ داد و در دهه 90 و قرن بیست و یکم نیز ادامه یافت. البته نویسنده کتاب حاضر در این مورد با ویتزن اختلاف نظر دارد زیرا معتقد است رشد غول‌آسا را نمی‌توان با یک اصطلاح دقیق و قطعی تعریف کرد زیرا چنین پدیده‌ای به طور طبیعی نسبی است. می‌شود گفت رشد غول‌آسا زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت (یا حتی خدمات عمومی) نسبت به سازمان‌های مشابه در یک بازار خیلی سریع‌تر رشد می‌کند. در واقع، ممکن است زمانی که تعداد زیادی از شرکت‌ها با سرعتی چشمگیر رشد می‌کنند، خود بازار نیز رشد غول‌آسا را تجربه کند. در پایان اینکه ترجمه روان راحله فاضلی و متن منسجم راجر کاترایت از امتیازهای کمتر کتابی است که اطلاعاتی با این کیفیت و حجم را در اختیار خوانندگانش قرار می‌دهد.
همچنین یکی دیگر از دلایلی که این کتاب را می‌توان مفید و خواندنی دانست این است که خواننده تقریباً با حجم بسیاری از جزییات و اطلاعات شرکت‌های بزرگ جهان مواجه می‌شود که پیشتر در جایی دیگر به آنها بر نخورده است. اینکه شرکت‌های بزرگ چگونه و تحت چه شرایطی شکل گرفتند و چه عواملی موجب سقوط و صعود آنها شد، می‌تواند اطلاعات و تجربیات مفیدی را در اختیار خواننده هوشمند قرار دهد.

هوش هیجانی و استخدام: رفتار فردی کارمندان
نوشته: ادل بی.لین / ترجمه: سمیرا صادق‌ابدلی
«هوش هیجانی و استخدام» نیز عنوان کتابی دیگر است به قلم ادل بی. لین که سمیرا صادق ابدلی آن را ترجمه کرده است. این کتاب حاوی آموزش‌ها و توصیه‌هایی برای «سنجش هوش هیجانی و رفتار فردی کارکنان در مصاحبه شغلی» است که به مدیران نیروی انسانی بنگاه‌ها امکان می‌دهد هنگام استخدام کارکنان، از روحیات آنها درک واقع‌بینانه‌تری پیدا کنند. در این کتاب بیش از 250 پرسش مبتنی بر رفتارهای فردی مطرح و تحلیل شده است. در مقدمه این کتاب آمده است: «از آنجا که هوش هیجانی نقش بنیادینی در توانایی تعامل افراد با دیگران ایفا می‌کند، بسیاری از مشاغل دست‌کم به برخی از این مهارت‌ها نیاز دارند. مدیر استخدام و مصاحبه‌کننده باید بتوانند مشخص سازند که کدام مهارت‌ها به موفقیت فرد در جایگاه شغلی مورد نیاز برای استخدام کمک می‌کنند. سپس مدیر استخدام یا مصاحبه‌کننده باید بتواند پرسش‌هایی را برای مصاحبه انتخاب کند که انعکاس‌دهنده این مهارت‌ها باشند.» می‌توان گفت تقریباً در تمامی مشاغلی که امروزه به نیروی کار واگذار می‌شود، مهارت‌های اصلی هوش هیجانی (EQ) در گرو عملکرد مطلوب است. اغلب مدیر استخدام یا شخص مصاحبه‌کننده، از توجه به چنین مهارت‌های فردی در فرآیند مصاحبه غافل می‌شود. منظور این نیست که برای مهارت‌ها و توانایی‌های فنی افراد ارزشی قائل نشویم. مهارت‌ها و شایستگی‌های فنی باید پیوسته نقش برجسته‌ای در فرآیند ارزیابی ایفا کند. اگرچه، شواهد و قرائن بسیاری دال بر آن است که وقتی مهارت‌های فنی افراد با هم برابر است، این شایستگی‌های آنها در هوش هیجانی است که عامل موفقیت آنها در تصدی جایگاه‌های شغلی مختلف است. در واقع در برخی جایگاه‌های شغلی، شایستگی‌های هوش هیجانی بیش از شایستگی‌ها و مهارت‌های فنی افراد، توجیه‌کننده موفقیت شغلی آنهاست. این کتاب به مدیران استخدام و مصاحبه‌کنندگان کمک می‌کند تا بتوانند مهارت‌های هوش هیجانی داوطلبان را ارزیابی کنند. این کتاب مطالب زیر را در اختیار مدیران استخدام و مصاحبه‌کنندگان قرار می‌دهد: تشریح تک‌تک مهارت‌های هوش هیجانی، ارائه مثال‌هایی از مهارت‌های هوش هیجانی در محیط کار در مشاغل مختلف، پرسش‌های مصاحبه در زمینه هر یک از مهارت‌های هوش هیجانی و تجزیه و تحلیل پاسخ‌ها به پرسش‌های پیشنهادی. با کمک چنین ابزارهایی، مدیران استخدام و مصاحبه‌کنندگان می‌توانند مصاحبه‌ای را طراحی و ساماندهی کنند که تصویر کامل‌تری از توانایی‌های داوطلب در موفقیت ارائه دهد.

حقوق هسته‌ای: دیدگاه‌های کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
ترجمه: نیلوفر قدیری
«حقوق هسته‌ای» کتاب دیگری است که انتشارات دنیای اقتصاد این هفته منتشر خواهد کرد. این کتاب را پنج تن از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (کارلتون اشتویبر، آلک بائر، نوربرت پلزر، وولفارم تانهوزر) نوشته‌اند، نیلوفر قدیری ترجمه‌اش کرده و پس از بازبینی علمی توسط عزیز شاه‌محمدی کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل، چاپ شده است.
در مقدمه این کتاب، مخاطبانش این‌گونه احصا شده‌اند: «مخاطب اولیه این کتاب قرار است افرادی در کشورهایی باشند که چارچوب کمتر توسعه‌یافته قانون هسته‌ای دارند و در توسعه قوانین جدید هسته‌ای فعالیت دارند. مخاطبان بعدی، افرادی در کشورهایی هستند که به بازبینی و تقویت قوانین موجود علاقه‌مند هستند، یا افرادی که علاقه‌مند به اضافه کردن قوانین جدید به حوزه فنی هستند. همچنین این کتاب مورد استفاده دولت‌هایی قرار می‌گیرد که خواستار سازگاری قوانین ملی‌شان با پیمان‌های بین‌المللی در حوزه هسته‌ای هستند. حتی کشورهایی با ساختار حقوقی کمتر توسعه‌یافته هم ممکن است به استفاده از این کتابچه علاقه نشان دهند. همچنین این کتاب برای تدریس حقوق هسته‌ای در نهادهای آکادمیک و برنامه‌های کمک فنی آژانس و دیگر نهادهای مرتبط ملی و بین‌المللی مفید است.»
این کتابچه تلاش دارد ویژگی و چارچوب کلی قانون هسته‌ای و روندی را توضیح دهد که طی آن این قانون تدوین و اجرا می‌شود. همچنین این کتابچه مروری مختصر دارد بر تعدادی از حوزه‌های مربوط به استفاده از مواد یا تکنیک‌های هسته‌ای. این تلاش با هدف شناسایی اصول و مفاهیم اصلی و مهم برای نظارت موثر بر فعالیت هسته‌ای انجام شده است.
یکی از ویژگی‌های مهم این کتابچه اشاره آن به استانداردهای فنی و راهنمایی‌هایی است که آژانس ارائه کرده است. این اسناد منبعی مهم برای تدوین‌کنندگان قانون و مقامات نظارتی در آماده‌سازی و اجرای قوانین هسته‌ای است. این اسناد بازتابی از موقعیت و جایگاه آژانس در ایجاد نوعی اجماع کارشناسی در مسائل فنی و مدیریت در قانون هسته‌ای است.
پیام اصلی این کتابچه این است که هیچ الگوی قطعی و واحدی برای چگونگی تدوین قانون انرژی هسته‌ای یا چارچوب نهادی که بتواند قانون ملی هسته‌ای را اجرا کند وجود ندارد. امید است که این کتابچه به هماهنگی مطلوب قوانین ملی هسته‌ای کمک کند. این هماهنگی، روندی است که با تدوین یا بازبینی پیمان‌های بین‌المللی در حوزه‌های مختلف، قوت و اهمیت بیشتری یافته است. این کتابچه، دامنه‌ای از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را که توسط کشورهای عضو آژانس انجام می‌شود دربر می‌گیرد.
محمد البرادعی، مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دیباچه این کتاب تاکید می‌کند برای اینکه کمک‌های آژانس در تدوین قوانین جدید هسته‌ای و بازبینی قوانین و مقررات واقعاً موثر باشد، باید کشورها خودشان نوعی ارزیابی از خود داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که در تدوین قوانین جدید حاکم بر فعالیت‌های هسته‌ای و بازبینی قوانین موجود، زیرساخت‌های حقوق ملی هسته‌ای‌شان مطابق با تعهدات بین‌الملل است.
البرادعی مخاطب این کتابچه را نه‌تنها قانونگذاران، بلکه مقامات دولتی، کارشناسان فنی، وکلا،‌ دیپلمات‌ها و کاربران فناوری هسته‌ای و همچنین رسانه‌ها و عموم مردم می‌داند تا به کمک آن الزامات اولیه و اساسی برای یک زیرساخت کافی و کامل حقوق بین‌الملل را درک کنند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها